Třinec uťal černou sérii, Litvínov rozstřílel Liberec

8. 12. 2013 21:33
Hokejisté Třince konečně po čtyřech porážkách zabrali a vyhráli
Hokejisté Třince konečně po čtyřech porážkách zabrali a vyhráli | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Celkem šest duelů má v neděli na programu 29. kolo hokejové extraligy. Už v odpoledních zápasech slavily těsné výhry domácí týmy.

Třinec ukončil výhrou 2:1 nad Zlínem sérii čtyř porážek v řadě, Slavia pak zdolala 5:4 po nájezdech Pardubice. Ve stíhání suverénní Sparty pokračuje hradecký Mountfield, který vyhrál 2:1 po nájezdech ve Varech a z posledních pěti duelů vydoloval stejný počet bodů (10) jako holešovický favorit soutěže.

Domácí výhru 4:2 slaví brněnská Kometa, která zdolala poslední Chomutov. K povinným třem bodům se ale domácí doslova protrápili. Dominantní výkon naopak předvedl Litvínov, který si "pochutnal" na libereckých Bílých Tygrech 8:3. V posledním nedělním duelu prohrálo Kladno doma 1:2 s Vítkovicemi.

Třinec nakopli góly obránci

Na útrapy posledních zápasů mohli dát domácí zapomenout již ve čtvrté minutě. Pohledný 'ťukes' druhé řady po ose Adamský, Orsava vygeneroval slibnou příležitost pro Polanského, který ale bekhendem přestřelil. Poté ale převzali iniciativu hosté.

Třinec potlačil narůstající převahu Zlína až ve druhé třetině. Domácí přimíchali do svého herního projevu víc agresivity a pohybu a prostřední dějství bylo v jejich režii.

Pomohl i vedoucí gól, který dal nenápadným pokusem zpoza hráče Galvas a svou první trefou v sezoně po 134 minutách prolomil čekání Třince na střelecký úspěch. Ve 35. minutě přidal druhý gól Ocelářů v přesilovce další bek Krejčí. Ke klidnému konci to ale domácích nestačilo.

Květoň propásl na startu třetí části ideální situaci ke zvýšení a Leška naopak v 51. minutě zkušeně z úhlu vyzrál na Hrubce. V závěru si domácí prožili několik chvilek strachu a hlavně pět sekund před koncem museli velebit Hrubce, který kryl gólovou ránu Balaštíka, o výhru ale nakonec nepřišli.

Slavii spasil opět Bednář

Skóre souboje sousedů v tabulce otevřel v 5. minutě při přesilové hře domácí Valach, který od modré čáry prostřelil Salfického, který dostal tentokráte šanci v pardubické brance. Vedení Slavii ale dlouho nevydrželo. V 7. minutě se do přečíslení dostaly Pardubice. Radil byl hlídán obráncem, a tak přihrál volnému Noskovi, který přesnou tečí vyrovnal.

Ve druhé třetině začali útočit domácí a jejich tlak Pardubice zastavily pouze za cenu dvou faulů. Ve 35. minutě to byl opět Valach, kdo se trefil do branky a opět v přesilové hře. Vydařený závěr druhé části z pohledu domácích potvrdil pohotově dorážející Tomáš Doležal, který zvýšil vedení Slavie na 3:1. Hosté se ale nevzdali. Kousal a po něm Endál ve třetí třetině srovnali na 3:3.

To ale nebylo zdaleka všechno. V 56. minutě se trefil Bednář, jenže vzápětí kontroval Nosek a rozhodnout musely až nájezdy, ve kterých se díky dvěma úspěšným pokusům Bednáře radovali domácí.

Mountfieldu zajistil bod navíc Šimánek

V lázeňském městě se jako první prosadili hosté, kteří na rozdíl od Karlovarských dokázali využít nabídnutou možnost hrát hned dvojnásobnou přesilovou hru. V úvodu druhé třetiny vyloučení Bičánka s Gulašim využil důrazný Mertl. Na dvoubrankový rozdíl mohl v pokračující klasické přesilovce zvýšit Šimánek, ale minul zcela odkrytý prostor karlovarské branky.

Hosté se i díky vedení ještě více soustředili na obranu a nepouštěli domácí do šancí. Tvrdé a nekompromisní utkání gradovalo ve třetí třetině. Ve 43. minutě střelu Micky hradecký brankář jen vyrazil před Vlacha, který pohotovou dorážkou srovnal stav.

Obrat zápasu mohl o minutu později zařídit Zaťovič, ale puk po jeho střele, při situaci dvou na jednoho, zůstal pod betonem výborně chytajícího Kantora. Zbytek třetí třetiny se dohrával z obou stran se snahou vyvarovat se nějaké chyby, která by rozhodla o osudu zápasu. Rozhodnout tak musely nájezdy, ve kterých se jako jediný prosadil hostující kapitán Šimánek.

Kometa se s Chomutovem překvapivě trápila

Brňané začali hodně vlažně. K lehkovážnosti je zřejmě sváděl poslední debakl Chomutova 0:7 se Spartou na domácím ledě. A také skutečnost, že Piráti měli k dispozici pouze tři pětky a ve třetím útoku hráli dva junioři.

A za lehkovážnost zaplatili domácí již v 9. minutě, kdy je potrestal Kubinčák. Herní trápení Komety ukončil až po polovině zápasů obránce Žižka, který zakončil akci Brendla s Čermákem. Ve 47. minutě pak zachytil špatnou rozehrávku obránce Krsteva právě domácí kapitán Čermák, který po sólu překonal podruhé brankáře Růžičku.

Vzápětí obránce Novák fauloval v brankové příležitosti Němce, který proměnil následné trestné střílení. Chomutov ještě korigoval brankou Bombersbacka, vyrovnat se už Pirátům ale nepodařilo. Naopak při power play potrestal chybu Chomutova Burian. Brno se tak posunulo na čtvrté místo tabulky.

Litvínov založil na výhru v první třetině

O osudu zápasu mezi Litvínovem a Libercem se rozhodlo hned na jeho začátku. Již ve 4. minutě otevřel skóre Jánský, o dvě minuty později domácí využili dvojnásobnou přesilovku. Po prvním gólu Hübla přenechal Schwarz místo v liberecké brance Melicherčíkovi, který následně kapituloval v pokračující klasické výhodě.

Liberečtí navíc následně přišli o kapitána Nedvěda, který hned po opuštění trestné lavice kritizoval hlavní rozhodčí a dostal trest ve hře. Litvínov tak pokračoval v přesilové hře a v 9. minutě vedl už 4:0. Po pěkné kombinaci se trefil Trávníček.

Hostům se poté podařilo snížit na 1:4, ale žádný obrat se nekonal. Domácí postupně navyšovali skóre až na konečných 8:3. Hattrickem se pod něj podepsal domácí Hübl, všechny tři branky hostí pak vstřelil Bulík.

Kladnu nepomohl ani rychlý nástup

Rytíři toužili opustit třinácté místo, na které spadli po páteční prohře ve Zlíně, ale před slabou návštěvou se jim to nepodařilo. Na televizní utkání dorazilo na stadion jen tisíc diváků, kteří viděli vydařený úvod domácí. Již ve druhé minutě Kladno vedlo. První střelu na vítkovickou branku gólman Dolejš vyrazil, ale na dorážku Bajarunse již byl krátký.

Radost domácích ovšem netrvala ani minutu. Faul Petra Hořavy potrestal v přesilovce Sturcz. VE 13. minutě se hostující Svačina pěkně uvolnil u mantinelu, mezi kruhy našel osamoceného nejlepšího střelce mužstva Hunu a slovenský útočník zamířil přesně.

Druhá část hry byla oboustranně hodně rozháraná. Rytíři se snažili, ale chyběla jim přesnější kombinace, finálová přihrávka a v neposlední řadě i přesnější střelba. Ostravská defenziva naopak pracovala na jedničku a tak už se skóre do konce zápasu nezměnilo.

29. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - PSG Zlín 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Galvas (Peterek, D. Květoň), 35. Krejčí - 51. Leška (Balaštík). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Pešina - Lederer, Lhotský. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 3012.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Krejčí, Roupec, Linhart, Kania, Galvas, Lojek, Foltýn - Martin Růžička, Bonk, Varaďa - Orsava, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Marek Růžička, Zagrapan, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.

Zlín: Horčička - Marušák, Urbanec, Zámorský, D. Řezníček, Tesařík, Horák - Balaštík, Leška, O. Veselý - Kubiš, Holík, Čech - Melenovský, Čajánek, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Slavia Praha - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 5:4 po sam. náj. (1:1, 2:0, 1:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Valach (Kadlec, Žejdl), 35. Valach (Kadlec, P. Jelínek), 37. T. Doležal (Klhůfek, Valach), 56. Bednář (Holub), rozhodující nájezd Bednář - 7. T. Nosek (Radil, V. Kočí), 46. Kousal (Benák, T. Nosek), 52. Endál (T. Zohorna), 57. T. Nosek (Vašíček). Rozhodčí: Hrubý, Pavlovič - Flégl, Štofa. Vyloučení: 7:4, navíc Vašíček (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 5130.

Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Štich, Šenkeřík, Knot - Bednář, Žejdl, Krenželok - Skokan, V. Růžička ml., Tomica - T. Doležal, Klhůfek, Stránský - P. Jelínek, J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Pardubice: Salfický - Benák, Ďaloga, Píša, V. Kočí, Gregorc, Vašíček - Radil, Kousal, T. Nosek - P. Sýkora, T. Zohorna, Somík - Semorád, Moučka, Endál - Číp, Nahodil, Rys. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 1:2 po sam. náj. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 43. Roman Vlach (Micka, Kytnár) - 22. Mertl (Dej, L. Kvetoň), rozhodující nájezd Šimánek. Rozhodčí: Šindler, Horák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 2930.

Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Schusser, J. Drtina, Dresler, Gulaši - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Roman Vlach, Dlouhý - Micka, R. Hruška, Kytnár - Zucker, Vachovec, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Jank - Dej, Mertl, Šimánek - Červený, Langhammer, L. Květoň - Švagrovský, Tvrdík, Škoda - Švihálek, Knotek, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Kometa Brno - Piráti Chomutov 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 32. Žižka (Čermák, Brendl), 47. Čermák, 48. V. Němec z tr. střílení, 59. Burian (H. Zohorna) - 9. Kubinčák, 50. Bomersback (Šagát, Krstev). Rozhodčí: Husička, Polák - Bryška, Lučan. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 6608.

Brno: Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - Brendl, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Dočekal, Koreis, Burian - Jenyš, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Chomutov: M. Růžička - J. Mrázek, Pulpán, Novák, Krstev, Rutta, Trefný, Šulák - D. Hruška, Divíšek, Hřebejk - Bomersback, J. Straka, Šagát - O. Kaše, Kämpf, Kubinčák - Račuk, Kůs. Trenéři: Turek a R. Kaše.

HC Verva Litvínov - Bílí Tygři Liberec 8:3 (4:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 4. Jánský (Ručinský), 6. Hübl (Ručinský, Zeman), 8. Hübl (Hanzl, J. Černý), 9. Trávníček (Hanzl, Posmyk), 33. Zeman (Hübl, Stříteský), 39. Trávníček (Ručinský, Posmyk), 58. J. Černý (Zeman, Stříteský), 59. Hübl (Jánský) - 20. Bulík (Hunkes), 33. Bulík (Bartek, Hunkes), 58. Bulík. Rozhodčí: Kalivoda, Lacina - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 9:12, navíc Posmyk 10 min, Majdan - J. Vlach, Nedvěd všichni 5 min. a do konce utkání. Využití: 6:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4455.

Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Šlégr, Posmyk, Chaloupka - Jánský, Hübl, Ručinský - Martynek, Hanzl, Trávníček - Majdan, Piroš, J. Černý - Písařík, Jurčík, R. Pšurný. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Liberec: Schwarz (6. Melicherčík) - Hunkes, Čutta, Voráček, Výtisk, Kolmann, Čakajík, od 21. min. Šimek - T. Urban, Nedvěd, Dušek - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, Zacha, J. Vlach - Bulíř, Pospíšil. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Rytíři Kladno - HC Vítkovice Steel 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Bajaruns (Hlaváč) - 3. Szturc (M. Hruška), 13. Huna (Svačina, Roman). Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Jindra, Skopal. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 1094.

Kladno: Chábera - David Růžička, Kaberle, L. Procházka, Doudera, P. Hořava, Kolářík - M. Hořava, Patera, Kuchler - Tenkrát, Dragoun, Hlaváč - Bajaruns, Machač, Rudovský - Eberle, Lukáč, Dalecký. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Vítkovice: Dolejš - Pastor, Stehlík, Sloboda, Kudělka, M. Hruška, Bail - Strapáč, E. Němec, Hůževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa I, Burger, Szturc - Vandas, Valčák, Kolouch. Trenéři: Oremus a Šimíček.

1. Sparta Praha 29 21 1 2 5 126:54 67
2. Hradec Králové 29 12 9 3 5 73:54 57
3. Plzeň 29 14 3 3 9 72:67 51
4. Brno 29 14 3 2 10 70:59 50
5. Zlín 29 12 4 5 8 79:69 49
6. Třinec 29 13 2 2 12 76:77 45