reklama

Do útoku! Českou ofenzivu mají probudit veteránská esa

Petr Nedvěd by měl podle trenéra Hadamczika být jedním z hráčů, kteří na Channel One Cupu pozvednou ofenzivní sílu národního týmu. Petr Nedvěd by měl podle trenéra Hadamczika být jedním z hráčů, kteří na Channel One Cupu pozvednou ofenzivní sílu národního týmu. autor: Reuters
Český národní tým chce na posledním turnaji před olympiádou zapracovat na lepší ofenzivě. Proto trenér Hadamczik složí dohromady formaci Červenka - Hlinka - Nedvěd.

Praha - Bojovnost a zodpovědná hra směrem dozadu. To jsou hlavní atributy, které obvykle hrávají prim u Aloise Hadamczika při skládání nominace na turnaje Euro Hockey Tour. A to nejen u obránců ale také u útočníků.

Jenže často chybí ofenzivní tahouni a fanoušci hartusí, že "nároďák nedává góly a že se na to nedá dívat".

Statistiky dávají těmto výtkám za pravdu, a tak se Hadamczik rozhodl složit tým při poslední prověrce před olympiádou trochu jinak a naladit jej na ofenzivnější notu.

"Chceme, abychom už dávali góly. Je to naše slabina," předsevzal si Hadamczik na tiskové konferenci před Channel One Cupem.

"Po minulých povedených ročnících Euro Hockey Tour přišla sezona, kdy nehrajeme dobře a nedáváme góly. Hrávali jsme na čtyři vyrovnané pětky, ovšem žádná z nich neuměla na sebe vzít zodpovědnost za rozhodování zápasů," řekl s tím, že do první formace nasadí velezkušené trio Červenka - Hlinka - Nedvěd.

Na posledních akcích gólová bída

Už dlouhé měsíce trápí čeští hokejisté své fanoušky mizernou útočnou produktivitou. V pěti posledních turnajích Euro Hockey Tour nenastřílel národní tým více než čtyři branky. Letos má v šesti zápasech na kontě pouze pět gólů.

Naposledy se trochu pochlapil na minulém Karjala Cupu, kterým začínala loňská sezona. Tehdy se Hadamczikovi svěřenci trefili šestkrát. "Vím, že produktivita naši hru kazí," uvědomuje si Hadamczik.

Pro oživení povadlé ofenzivy postaví 61letý lodivod do první formace vedle sebe Romana Červenku, Jaroslava Hlinku a Petra Nedvěda, čili vyloženě útočné a technické typy.

"Jsou to zkušení hráči, kteří si typologicky umí vyhovět, dokáží využívat šance a dávat góly," vysvětlil své rozhodnutí. "Oni s Honzou Kovářem by měli být těmi, kdo se budou střelecky prosazovat. K nim by se pak měli přidat další hráči."

Vysoký věk Hadamczik neřeší

Že je Hlinkovi 37 a Nedvědovi dokonce už 42 let, Hadamczik tolik neřeší. Ví, že oba jsou v dobré formě, a zároveň kalkuluje s možností, že by mohli startovat na mistrovství světa. Nedvěd je navíc v širší nominaci pro olympiádu.

"Věk v hokeji přestává rozhodovat, důležitější je výkonnost. Mladých hráčů máme v sestavě také dost: Zámorského, Koukala, Noska, Buchteleho, Vincoura...," uvedl.

Problém nevidí ani v poskládání tří centrů vedle sebe. "Červenka bude hrát vlevo, hrál tam už na mistrovství světa, Hlinka bude na centru a Nedvěd vpravo," odtajnil.

Nabízela se možnost, že by s Hlinkou jel do Ruska také Petr Ton, jenž letos neskutečně září. Jenže opora Sparty se chce nejprve soustředit na výkony v klubu. "Po skončení extraligové sezony by pak byl ochoten se připojit," podotkl Hadamczik.

Další opora Pražanů - Tomáš Rolinek - zase chybí kvůli nemoci. "Má zánět průdušek, chce dobrat antibiotika a vyléčit se," prozradil trenér.

Salák by měl chytat dvakrát, Kovář jednou

Hadamczikovi nemohly uniknout ani překvapivé a stabilní výkony Hradce Králové, který se drží za vedoucí Spartou i díky výkonům lídra Jiřího Šimánka. Ten se do reprezentace znovu podívá po třech letech.

"Šimánek je komplexní hráč, předvádí velmi dobré výkony. Mohli bychom vytvořit dvojku Šimánek - Novotný, která se zná z Budějovic," napadá Hadamczika.

Zatímco Šimánek na olympijskou nominaci pomýšlet nemůže, brankáři Alexander Salák a Jakub Kovář mají k účasti v Soči podle všeho hodně blízko.

V letošní reprezentační sezoně si zatím více zachytal Kovář, v bráně se od začátku objevil už čtyřikrát, zatímco Salák pouze jednou. I proto Hadamczik plánuje zápasové zatížení tentokrát otočit.

"Předpokládáme, že Salák bude chytat dvě utkání a Kovář jedno. Samozřejmě ale uvidíme, jak se předvedou a jak na tom budou zdravotně," řekl.

reklama