reklama

Hadamczik v reprezentaci končí, kvůli "nýmandům v médiích"

Alois Hadamczik. Alois Hadamczik. autor: Reuters
Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik oznámil v Hitrádiu Orion, že u národního týmu končí.

Praha - Trenér českých hokejistů Alois Hadamczik končí u národního týmu a nepovede ho už ani na mistrovství světa v Bělorusku. Řekl to v rozhovoru pro Hitrádio Orion.

Rozhodl se rezignovat poté, co po čtvrtfinálovém vyřazení se Spojenými státy americkými skončili jeho svěřenci na olympijských hrách v Soči šestí. Podle svých slov nechtěl nadále čelit útokům médií.

U národního týmu by ho mohl podle informací Aktuálně.cz nahradit Vladimír Růžička, stávající kouč Slavie (více čtěte ZDE).

Hadamczik: mohl jsem místo reprezentace trénovat v Rusku

"V takovém prostředí se mi nechce dál pracovat. Je to pro mě hrozně těžká situace. Uhrál jsem toho myslím dost, spousta trenérů by byla ráda, kdyby vůbec mohla tak vysoko stát. Mně se těžko odchází, protože národní tým jsem dělal vždycky s hrdostí," prohlásil Hadamczik, který měl smlouvu do domácího mistrovství světa v roce 2015.

Hadamczik vedl reprezentaci od sezony 2010/11. Předtím trénoval národní mužstvo v letech 2005 až 2008. "Mohl jsem trénovat nějaký klub v Rusku a mít desetinásobek platu, ale jsem hrdý na Čechy a na český hokej a hokejisty. Ti hokej hrát umí a vždycky je to o tom, že se v ne každém turnaji pokaždé vyhraje," doplnil Hadamczik. Na kontě má z mistrovství světa stříbro z roku 2006 a dva bronzy z let 2011 a 2012 a také třetí místo z olympijských her v Turíně v roce 2006.

"Od nýmandů si nenechám poroučet"

"Po dvou medailích jsem mohl odejít a říct, ať to vezme někdo jiný, protože se nedá pořád jak na běžícím pásu vyhrávat," prohlásil Hadamczik, jehož tým skončil na loňském světovém šampionátu ve Stockholmu na sedmém místě.

"Jestliže se stalo, co se stalo, a chtějí mi poroučet takoví nýmandové, kteří jen píšou do novin, nemají žádnou školu a začínají mi říkat, jaký mám a nemám systém, jestli jsem s někým mluvil a nemluvil, jestli měl brankář chytat, nebo neměl, tak jsem si říkal, ať to dělá někdo jiný. Od dnešního dne nebudu národní tým trénovat, budu ho sledovat a budu mu fandit," prohlásil Hadamczik.

Vadilo mu, že byl podroben kritice z řad hráčů i médií už po lednové nominaci. "Novináři dostali národ do takové psychózy. Lidi nemůžou být v kabině, nemůžou vidět, co je pravda. Bohužel v tak renomovaném deníku, jako je Sport, když píšou účelově, tak jsem si říkal: 'Hele, nenechám ubližovat sobě, svojí rodině i vnukům, kteří to čtou'," prohlásil.

"Budu nenávidět ty, kteří pošpinili český hokej"

"Nenechám ani ubližovat hokejovému hnutí, které potřebuje mít klid, sponzory a peníze. Český národ potřebuje úspěchy. Není vůbec možný, abych u toho zůstal. Rozmyslel jsem se dneska a nemusí mi radit Roman Hamrlík a další oborníci, kteří by to rádi dělali, kdy mám skončit. Já si poradím sám," uvedl Hadamczik, jenž v poledne oznámil své rozhodnutí prezidentovi hokejového svazu Tomáši Královi.

"Budu samozřejmě nenávidět ty, co pošpinili český hokej, protože ho pošpinili hodně. Zamířili to na mě, ale ublížili hodně lidem, ublížili celému hokejovému hnutí a to mě docela mrzí," řekl jednašedesátiletý kouč.

"Bylo zajímavé, že když jsme vyhráli v Bratislavě (MS 2012) z deseti utkání devět, tak všechno bylo v pořádku. Pak jsme jeden turnaj prohráli a už chyběl konzultant z NHL. Pořád se něco hledá, co vůbec není. Vztahy, a když hráči řeknou, že je to v pořádku, tak najdou někoho, kdo není v pořádku," pokračoval Hadamczik.

Za jeho práci prý mluví úspěchy

Míní, že za jeho práci mluví úspěchy. "Tu chválu o sobě nemůžu říkat já, ale musí ji říct druzí. Ale čísla jsou pravdivá. Za sedm let v nároďáku mám pět medailí, mám sedm medailí v lize, vždycky jsme s týmem hrál minimálně play off, takže do budoucna si řeknu, že ta trenérská práce k něčemu vedla a byla dobrá," dodal Hadamczik, který má na kontě i bronz z juniorského MS v roce 2005.

Svaz má nyní za úkol co nejrychleji trenérský post obsadit. Už v dubnu čekají reprezentaci zápasy Euro Hockey Challenge, následovat budou Švédské hry a od 9. do 25. května mistrovství světa v Bělorusku.

Profil Aloise Hadamczika:

Datum a místo narození: 20. června 1952, Kravaře

Trenérská kariéra: Třinec (1984-90), Sonthofen/Něm. (1990-91), Füssen/Něm. (1991-92), Olomouc (1992-93), Vítkovice (1993-95), Třinec (1995-99), Vítkovice (2000-01), Sparta Praha (2002-04), reprezentace ČR do 20 let (2003-05), reprezentace ČR (2005-08), Vítkovice (2008-10), reprezentace ČR (2010-14)

Největší úspěchy: MS 2006 (Riga) - stříbro, OH 2006 (Turín), MS 2011 (Bratislava) a 2012 (Helsinky a Stockholm) - bronz; MS do 20 let 2005 (Grand Forks) - bronz; 3x finalista extraligy (1998 s Třincem a 2002 a 2010 s Vítkovicemi)

Ostatní: typ autoritativního kouče; s hokejem začínal v dorosteneckém věku, nejvýše hrál 1. NHL za Tatru Kopřivnice; trenérství dálkově vystudoval na FTVS UK v Praze, A-licenci získal v roce 1984; hodně se naučil od tragicky zemřelého staršího bratra Evžena, který v 80. letech dovedl fotbalový Baník Ostrava k dvěma ligovým titulům; v nejvyšší soutěži si odbyl premiéru v sezoně 1992/93 na lavičce Olomouce, později trénoval ještě Vítkovice, Třinec a pražskou Spartu; o funkci reprezentačního trenéra se poprvé ucházel v roce 2002, tehdy ale dostal přednost Slavomír Lener; Hadamczik byl nakonec zvolen v květnu 2005, po pátém místě na MS 2008 odstoupil; podruhé byl zvolen po MS 2010 v Německu, předloni mu byl původně dvouletý reprezentační kontrakt prodloužen až do roku 2015; severomoravský patriot je rovněž úspěšným podnikatelem (především v oblasti realit, před lety byl i spoluvlastníkem fotbalového Baníku) a místostarostou v rodných Kravařích; vyrůstal v německé rodině, česky se naučil až na základní škole; s manželkou Sylvou vychoval syna Marcela a dceru Nicol.

Umístění reprezentace na velkých turnajích pod Hadamczikovým vedením:

OH 2006 (Turín) - bronz,

MS 2006 (Riga) - stříbro,

MS 2007 (Moskva a Mytišči) - 7. místo,

MS 2008 (Québec a Halifax) - 5. místo,

MS 2011 (Bratislava) - bronz,

MS 2012 (Helsinky a Stockholm) - bronz,

MS 2013 (Stockholm a Helsinky) - 7. místo,

OH 2014 (Soči) - 6. místo.

reklama