reklama

Hadamczik: Vůbec mě nepřekvapuje, že Češi v draftu neuspěli

Alois Hadamczik. Alois Hadamczik. autor: Reuters
Alois Hadamczik mluví o problému české hokejové mládeže. Špatný výsledek včerejšího draftu ho vůbec nepřekvapuje.

Ostrava - Hokejové kluby v NHL si během včerejšího draftu vybraly jen tři Čechy a toho prvního až jako 114. v pořadí. To je nejhorší český výsledek za posledních pětatřicet let.

Když se na to ale zeptáte trenéra hokejové reprezentace Aloise Hadamczika, vůbec ho to nezarazí.

"Nepřekvapuje mě to totiž. Jaké výsledky má naše mládež, takové máme výsledky v draftu. Je to varování do budoucna," má
jasno český kouč.

Co s tím?
Myslím, že od příchodu Tomáše Krále do čela svazu se na zlepšení mládeže pracuje opravdu usilovně. Hodně se do ní začalo investovat, vznikají tzv. akademie, hodně se snaží i samotné kluby. Máme ale málo hráčů, konkurence oproti době komunismu je asi třetinová. Kluby už nemají mladší žáky rozdělené do mužstev A a B jako kdysi, ale jsou rády, když mají na ledě patnáct kluků. To je devastující, bez konkurence nevzniká ani lepší přístup samotných mladých hráčů.

Jak teda pracovat s tím, co máme?
Já říkám už dlouho jedno: Chci, aby se prosadilo, že bude muset mít od mladšího dorostu každý hokejista platnou smlouvu až do osmnácti let.

Z jakého důvodu?
Jednak aby nám neodcházeli a jednak aby měli šanci, že si zahrajou v extralize. Musíme nejdřív všechny mladé kluky udržet doma a pak jim dát šanci tady hrát. To, že nám naskakuje v zámořské juniorce dvacet kluků, je špatně, nemůžeme s nimi nijak pracovat.

Všichni tři Češi, kteří byli draftováni letos, ale působí v Kanadě. Nesvědčí to také o špatné úrovni české juniorské soutěže?
Začíná být dojem, že kdo má ruce a nohy, může hrát juniorskou extraligu. Máme málo dětí a hodně klubů. O tom, že by jich mohlo být méně (teď juniorskou extraligu hraje 17 klubů), se mluví pořád. Myslím, že kdyby jich bylo méně, ukázalo by se, kdo chce hokej opravdu hrát, a výrazně by to zlepšilo morálku naší mládeže. O tom jsem plně přesvědčen.

Na čem to stojí?
Přesvědčit extraligové kluby o tom, že některý z nich nebude mít juniory v extralize, je těžké. Přitom by to mělo být tak, že kdo na juniorskou extraligu bude mít, ji bude hrát. Kdo ne, půjde do druhé ligy.

Jak se to teda bude řešit v budoucnu?
Nevím, jestli nebudeme muset přistoupit k tomu, že osmnáctka nebo sedmnáctka bude pohromadě celý rok v jednom týmu. Vybereme si třicet kluků, u kterých budeme hlídat životosprávu, tréninkový proces i učení, abychom si z nich vychovali alespoň pět šest výborných hokejistů. Američané to takhle dělají už několik let.

Od září budou mít extraligové kluby povinnost nasazovat juniory, pomůže to?
Bude záležet i na trenérech, jak se k tomu postaví. Jestli je budou nasazovat, nebo s nimi jen zaplní soupisku. To ale samozřejmě ovlivní také kvalita těch hráčů.

reklama