reklama

Hadamczikův konec? Svátek pro český hokej, slaví fanoušci

FOTO Báječná léta pod psa kouče Aloise Hadamczika Trenér Alois Hadamczik u české hokejové reprezentace předčasně ukončil svůj druhý trenérský turnus. Připomeňme si jeho kariéru nejen u národního týmu. Foto: Reuters
Přečtěte si, jaký ohlas má u hokejové veřejnosti odstoupení trenéra Aloise Hadamczika od národního týmu.

Praha - Většinu hokejového národa zaplavilo v pondělí odpoledne nadšení. Tehdy totiž Alois Hadamczik prostřednictvím Hitrádia Orion veřejně oznámil, že skládá svou funkci hlavního kouče české reprezentace (více čtěte ZDE).

Konečně! Já myslím, že pár hokejových fandů se dnes opije. Radujme se, veselme se! Dnešní den by mel být vyhlášen státním svátkem. - Na takto euforické vlně se nesly příspěvky v diskuzi na Aktuálně.cz a na sociálních sítích.

Lojza, Polák, Had

Ano, většina fanoušků neměla Hadamczika coby vůdce národního týmu v lásce. Na rodákovi z česko-polského pohraničí jim toho vadilo hodně.

Dráždila je už samotná Hadamczikova osobnost. Někomu se nelíbil jeho původ nebo vada řeči. Lojza, Polák či Had. To byly zavedené přezdívky 61letého kouče.

Jiným zase leželo v žaludku, že sám hokej na vrcholné úrovni nikdy nehrál a hlavní zdroj jeho příjmů tvoří podnikání.

Medaile ano, zlato žádné

Hlavním trnem v oku pak byla jeho medailová bilance. Přestože reprezentaci za různých podmínek dovedl ke čtyřem medailím z velkých turnajů, zlatou radost Čechům za sedm let svého velení nikdy nedopřál.

"Pořád se tady ohání bronzem z olympiády. Je veřejným tajemstvím, že to získali spíš sami hráči, jeho přínos byl hlavně v tom, že jim do toho moc nekecal," napsal v diskuzi Jan Palíček.

A pak se samozřejmě také střídavě vynořovaly různé názory a expertízy na předváděné výkony jeho výběrů a omlouvání neuspokojivých výsledků. "Na náš hokej se už delší dobu nedá ani dívat, vytrácí se to, jak se fanoušci vždycky na hokej těšili, jak věřili," pokračuje čtenář Palíček.

Chybí nová generace hráčů

Docela početnou skupinu diskutujích však tvoří také Hadamczikovi zastánci. Nebo aspoň ti, kteří část viny za poslední neúspěchy nakládají také na bedra samotných hráčů a systému, jakým se v Česku hokej v současné době dělá.

"My tady máme asi tak desetiletou díru, kdy prostě noví kvalitní hráči nejsou. Uhrál s tím, co měl k dispozici, několik medailí. Nejsem si jistý, jestli máme hráče, kteří by mohli utvořit tým konkurenceschopný Kanadě nebo Švédsku," hájí Hadamczika Vojtěch Tichý.

"Obávám se, že kde nic není, ani trenér nevezme," míní Vilém Dostál.

Výběr z názorů na odchod Aloise Hadamczika

Robert Hájek: Dnešní den udělal Alois Hadamczik pro český hokej víc, než za celou svou kariéru. Čekali jsme na tento den devět let, naštěstí byla v jeho účinkování pauze takže jsme si mohli z jednoho mistrovství světa odvézt zlato, ale přesto to bylo neuvěřitelných devět strašných let.

Bretislav Stejskal: Jooooooooo....dnesni den by mel byt vyhlasen statnim svatkem...

Petr Souček: Co na to říct.. Prostě další chudák, kterého zařízli novináři. Jinak přece bylo všechno v pořádku. Téhle zvláštní slepotě vůči faktům bychom asi měli začít říkat "Bílkův syndrom"..

Lukáš Veselý: Naprosto cítím jak ze mě spadnul šutr. Pod tímto člověkem bylo sledovat český naprostým utrpení, mluvím samozřejmě o sobě.

Ivo Doseděl: Radujme se veselme se!

Tomáš Fišer: Kdo to vezme po něm. Bílek?

Jan Palíček: Podle mě jeden z hlavních problémů je, že naše mužstvo se už delší dobu nedá ani dívat, vytrácí se to, jak se fanoušci vždycky na hokej těšili, jak věřili. Pořád se tady ohání bronzem z olympiády. Je veřejným tajemstvím, že to získali spíš sami hráči, jeho přínos byl hlavně v tom, že jim do toho moc nekecal. Potvrdili i to i sami hráči, i když to neřekli takhle naplno. Podle mě nemá žádný systém, není to správný kouč, který dokáže zareagovat na vývoj zápasu. Na MS nechal sedět Hertla, teď zase na jeden zápas Paláta. A přitom ti nehráli zdaleka nejhůř.

Vilém Dostál: Obávám se, že kde nic není, ani trenér nevezme. P. Holeček se vyjadřoval, co by bylo potřeba. S faktem, že prakticky 10 let nemáme medaile z mládežnických MS se musíme spíš naučit žít. A Růžička není o nic lepší, nebo horší, trenér, než Hadamczik. Osobnost typu Vrby z Plzně tady prostě v hokeji asi nemáme, pokud si nebudeme schopni zaplatit třeba Říhu.

Hana Božáková: Už se "těším", kdyby to tedy po něm Růžička vzal a náááhodou se mu taky nedařilo, jak mu budou někteří děkovat...Pan Hadamczik jistě nebyl žádný zázrak, ale řekla bych, že za ty 4 medaile by mu lidé mohli aspoň poděkovat a nejen, jak to u Čechů bývá, říct, "děkujeme odejděte"...Nebo 1 stříbro a 3 bronzy ani za to nestojí? Určitě se takoví najdou...Tak aspoň za mě "díky"!

Vojtěch Tichý: Jak Hadamczik žádná sláva, ale tragédie taky ne. Taky co si myslíte, že trenér dostane z hráčů, co v nich není? My tady máme asi tak desetiletou díru, kdy prostě noví kvalitní hráči nejsou - pár výjimek potvrzujících pravidlo. Uhrál s tím, co měl k dispozici, několik medailí. Nejsem si jistý, jestli máme hráče, kteří by mohli utvořit tým - opakuji tým - konkurence schopný Kanadě nebo Švédsku. Tam bych hledal mnohem větší problém než v trenérovi. A za to si Češi můžou sami. Ale to by musel náš národ uznat vlastní chyby a to bolí, to se to radši bude házet na trenéra, kterej sice není extra třída, ale s tím materiálem, co měl k dispozici, toho dokázal překvapivě dost.

Tomáš Polívka: Co to je platné když ho nenahradí někdo na úrovni. Už léta se tam střídá stále to samé dokola. Vyměnit Hadamczika labilním Růžičkou který má co dělat s potácející se Slavií, to je jak opět vytloukat klín klínem.

Bruno Chojkaa: Tak a všechny problémy českého hokeje jsou vyřešeny.Od ted' budeme z každého hokejového turnaje vozit všechny tři medaile.

reklama