reklama

Dominik Hašek: Tým nebyl složen dobře. Ani jsme neměli šance

Jiří Hudler se stal se čtyřmi góly nejlepším střelcem českého týmu. Jeho spoluhráči jej však nedokázali napodobit, i proto Češi na MS končí tak brzy. Jiří Hudler se stal se čtyřmi góly nejlepším střelcem českého týmu. Jeho spoluhráči jej však nedokázali napodobit, i proto Češi na MS končí tak brzy. autor: Michal Eger
Dominik Hašek a Pavel Richter se shodují v tom, že čtvrtfinále se Švýcary bylo vyrovnané, ale přesto si soupeř postup zasloužil.

Praha - Cesta českých hokejistů za obhajobou loňského bronzu definitivně skončila.

Její dráhu nenapravitelně přetli Švýcaři a po čtvrtfinálové výhře 2:1 poslali Hadamczikův výběr domů.

"Je to překvapení, nečekal jsem, že by nás Švýcaři mohli porazit i podruhé," přiznal bývalý gólman Dominik Hašek. "Dokázali prostě, že těch sedm vítězných zápasů předtím nebyla náhoda."

"Švýcaři bojovali od první do šedesáté minuty a řekl bych, že si bohužel to vítězství zasloužili," uznal objektivně někdejší internacionál Pavel Richter.

Favorit nebyl, hrálo se vyrovnaně

Obě mužstva si před čtvrtfinále přehazovala papírové předpoklady o tom, kdo je vlastně tentokrát favorit, jako horký brambor. V samotném zápase se pak ukázalo, že tato nálepka zřejmě nepříslušela ani jednomu z nich.

"Byl to hrozně vyrovnaný zápas," uvedl Hašek. "Je škoda, že si naše mužstvo tolik nevěřilo a nešlo po nich víc, protože Švýcaři byli z těch čtvrtfinálových soupeřů nejhratelnější a měli jsme na ně," myslí si Richter.

Jenže to byli právě hráči ze země helvétského kříže, kdo se dostal do dvoubrankového náskoku, i když se smolným příspěním českého týmu.

"Dali jsme si dva vlastní góly, což prakticky rozhodlo. V úvodních dvou třetinách jsme nehráli to, co jsme měli. Švýcaři hráli výborně, především ty dvě třetiny byli lepší, důraznější a důslednější," popsal obraz více než poloviny střetnutí Richter.

"A sami jsme si moc šancí nevytvořili," přidal další smutný fakt Hašek.

Tlak na branku přišel až v závěru

Právě agresivnější přístup a dravost v útočném pásmu českému mužstvu dlouho chyběla. "Měli jsme se víc tlačit do brankoviště a být v tom prostoru agresivnější. Jeden hráč má puk a druhý musí jít do branky," krčí rameny Hašek.

Ve třetí třetině se český tým vzepjal, podařilo se mu snížit a dral se za vyrovnáním.

"V závěru jsme měli obrovskou smůlu, kdy jsme mohli vyrovnat. Radim Vrbata jel sám na bránu, v power play jsme měli další obrovské šance. Ale to se prostě stává, to je hokej," snaží se o nadhled Richter, sám mistr světa z roku 1985.

Dobrý šampionát? Ani ne

Podle Haška čtvrtfinálové vyřazení jen dokumentuje fakt, že se letošní šampionát Čechům nepovedl. "Nebyli jsme v dobré formě. Kromě dvou případů jsme nedali víc než tři góly a silným soupeřům jsme jich nastříleli ještě míň," říká olympijský vítěz z Nagana.

"Když jsme nedávali góly, nevyhráli jsme víc zápasů a nepřešli ve čtvrtfinále přes Švýcary, tak to mužstvo asi nebylo ideálně složeno. Nějaké chyby tam asi musí být. Defenzíva včetně brankářů nehrála špatně, ale dopředu to nebylo ono," zoufá si legendární gólman.

To Richter by výkony týmu na turnaji až tak nezatracoval. "S Kanadou a s Nory jsme už hráli dobře a měli jsme na to, abychom postoupili dál," myslí si.

Švýcaři budí pozornost. Získají medaili?

Vstříc medaili, kterou by získali po předlouhých šedesáti letech, však překvapivě pokračují Švýcaři. V semifinále se utkají se Spojenými státy, které vyřídily Rusko 8:3.

Osud Švýcarska budou bedlivě sledovat i oba experti.

"Mám ho pořád v hlavě jako outsidera, který se maximálně může dostat do play off. Ale porazili Kanadu, Švédsko, nás dokonce dvakrát, takže to nemůže být náhoda," uvědomuje si Hašek.

"Sice nevěřím, že by to mohli dotáhnout, ale budu jim fandit," dodává.

"Na jejich zápas s USA jsem hrozně moc zvědavý," přiznává Richter. "Švýcaři mají obrovský respekt ze zámořského hokeje. Musí hrát stejně jako proti nám. Ale podle mě bude ten jejich respekt příliš velký a Američané vyhrají," tipuje.

reklama