reklama

Hattrick? Jo, dobrý, řekl Plíhal. Raději dává škaredé góly

V prvním utkání ukázal Tomáš Plíhal extralize tohle pošťuchování, ve druhém už Olomouc skolil čistým hattrickem. V prvním utkání ukázal Tomáš Plíhal extralize tohle pošťuchování, ve druhém už Olomouc skolil čistým hattrickem. autor: Lukáš Filipec
Tomáš Plíhal se stal prvním extraligovým střelcem sezony. Ze všech tří branek do sítě Olomouce ho paradoxně těšila ta nejošklivější po sérii šťastných dorážek: "Od toho tady totiž jsem," říká.

Třinec - Vsadil byste, že prvním hattrickovým střelcem sezony budete vy? Ne, to ani náhodou.

Tomáš Plíhal byl překvapený úplně stejně, jako všichni fanoušci v Třinci. Už v přípravě bylo zřejmé, že tenhle tvrdý chlapík bude více bourat a narážet do protihráčů, než střílet branky. Přesto to byl on, kdo dal v letošní sezoně extraligy jako první hattrick.

V jednatřiceti letech a teprve ve svém druhém utkání v extralize nasázel Plíhal čistý hattrick. Třemi góly v řadě popravil Olomouc, Třinec vyhrál 6:1.
"Jo. Fakt dobrý," vyprávěl Plíhal po zápase, jak se cítí. "Vyhráli jsme, já jsem dal hattrick. To bylo štěstí," smál se.

Že to žádný střelec není, že je to centr, od kterého se bude čekat spíše černá práce na brankovišti, svědčí i jeho další slova. Dal dva krásné góly: jednou nechytatelnou střelou vymetl víko, pak do prázdné brány zakončil pohlednou kombinaci na jeden dotek.

Clonit brankáři, tečovat. To je jeho práce

"Jenže mě více těší ten úplně první gól. Jednoznačně, to jsem to tam aspoň pořádně doklepal," řekl Plíhal, kterého čeští fanoušci moc neznají. V jednatřiceti letech hraje extraligu poprvé. Dosud totiž působil jen v Americe (tři roky tam hrál i NHL za San Jose) a posledních pět let působil ve Finsku.
Už při pohledu na jeho statistiky je zřejmé, že si jméno v zahraničí nezískal střílením branek.

"Clonit brankáři, být na brankovišti nepříjemný. Tečovat, dorážet... Tohle je má práce," tvrdí Plíhal, který oba úvodní zápasy extraligy strávil v elitní formaci Ocelářů a klíčovou roli hrál i v prvním zápase. Důrazným nájezdem do brankáře vyprovokoval bitku, kvůli které šly Pardubice do tří a Třinec ve dvojnásobné přesilovce zápas rozhodl.

"Tak nějak se tady s tím pořád sžívám. Je tady úplně jiný systém hokeje než ve Finsku nebo Americe. Ani nevím, jak to říct. Asi je to o zvyku. Nahrávají se tady dlouhé přihrávky, ve Finsku jsou hráči vždy víc při sobě. Málokdy se tam stane to co tady, že se po někom přes celé hřiště vystřelí puk dopředu," říká.

reklama