Hejduk se trefil, na Detroit to nestačilo

zh
25. 4. 2008 7:55
Detroit-Colorado 4:3,Montreal-Philadelphia 4:3 PP
Osgooda překonali Milan Hejduk (uprostřed) i John-Michael Liles (vlevo). Na výhru to však nestačilo. | Foto: Reuters

Detroit - Ve čtvrtek měla NHL na programu první dva semifinálové zápasy. Se svými soupeři se utkali vítězové konferencí.

V té západní Detroit na svém ledě přivítal Colorado, ve východní Montreal Philadelphii. Obě utkání skončila vítězstvím domácích 4:3.

V coloradském dresu se dařilo Milanu Hejdukovi, jenž si připsal gól a přihrávku. Vše bylo málo platné, svůj den totiž neměl gólman Jose Theodore.

Dále čtěte:

Hosté šli v 9. minutě do vedení po Hejdukově asistenci, jenže Rudá křídla s Dominikem Haškem pouze na střídačce třemi góly obrátily skóre. U trefy na 3:1 asistoval Jiří Hudler.

Když pouhou minutu a čtvrt po začátku druhé třetiny dával Johan Franzen svým druhým gólem na 4:1, poroučel se Theodore z brány s nelichotivou bilancí - každá čtvrtá střela mu skončila za zády.

Jeho slovenský náhradník Peter Budaj další detroitské kanonádě odolal a pochytal všech 20 střel.

Colorado  navíc za pouhé čtyři minuty dokázalo odpovědět na Franzenovu trefu a snížilo na 2:4. Jenže na Chrise Osgooda  pak vyzrál už jen Milan Hejduk ve 37. minutě. Ve třetí třetině už  žádná branka nepadla a Detroit uhájil těsnou výhru 4:3.

Nezdá se, že by se měl Hašek v následujícím střetnutí vrátit do hry. Trenér Red Wings Mike Babcock si totiž Osgooda nemohl vynachválit: "Utkání ještě dávno běželo, ale on už soupeřům přivřel dveře," cituje ho agentura AP.

Štastný závěr Montrealu

Pořádné štěstí měl domácí Montreal v prvním semifinále Východní konference proti Philadelphii.

Hosté vedli po první třetině už 2:0, Canadiens však stačili ve druhé části vyrovnat.

Trefu na 2:2 musel zkoumat videorozhodčí. Tomáš Plekanec v oslabení vypálil na gólmana  Martina Birona, od něj se puk odrazil do vzduchu. Do branky ho sklepnul Alexander Kovaljov, na záznamu se zkoumalo, zda se tak nestalo vysokou holí.

Montrealští hokejisté se radují z výhry v prodloužení. Zcela vpravo nahoře obránce Roman Hamrlík. | Foto: Reuters

Když sudí nakonec ukázal ke středovému kruhu a tím branku uznal, vyprodaná montrealská aréna Bell Center s 21 273 bouřícími diváky div že nespadla nadšením.

"Když  puk vylétl do vzduchu, viděl jsem, že se Biron dívá opačným směrem. Věděl jsem, že mám dost času nechat kotouč trochu spadnout, abych  určitě nehrál vysokou holí," líčil sporný okamžik podle agentury AP Kovajlov.

Nadšení ovšem opadlo hned po druhé přestávce. Joffreymu Lupulovi, hrdinovi prodloužení sedmého čtvrtfinále proti Washingtonu, stačilo pouhých 19 vteřin k tomu, aby Letce znovu poslal do vedení.

I přes skvělou diváckou kulisu se Montrealu stále nedařilo vyrovnat. Pak však přišel strhující závěr. 29 vteřin před koncem vyrovnal na 3:3 svým druhým zásahem Alexander Kovajlov a prodlužovalo se.

Fanoušci jsou v play off zvyklí na nekonečná prodloužení, jenže tentokrát stačilo Canadiens k rozhodnutí  pouhých 48 vteřin. Hrdinou bouřících davů se  stal Tom Kostopoulos.

V dresu Philadelphie nastoupil z Čechů pouze útočník Václav Prospal, obránce Jaroslav Modrý  už vynechal třetí duel v řadě kvůli úmrtí svého otce a chystá se do České republiky na pohřeb.

1. semifinále:

Východní konference:

Montreal - Philadelphia 4:3 PP (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0), stav série 1:0
Branky: 37. a 60. Kovaljov (na první Plekanec), 30. Andrej Kosticyn, 61. Kostopoulos - 14. Umberger, 17. Dowd, 41. Lupul. Střely na branku: 34:33

Západní konference:

Detroit - Colorado 4:3 (3:1, 1:2, 0:0), stav série 1:0
Branky: 18. a 22. Franzen (na první Hudler), 10. Zetterberg, 14. Cleary - 9. Stastny (Hejduk), 26. Liles, 37. Hejduk. Střely na branku: 36:21