7. 2. 2008 7:56
Z úderné dvojice Horcoff-Hemský už zbyl jen český útočník
Aleš Hemský padá po zásahu chicagského obránce Brenta Sopela.
Aleš Hemský padá po zásahu chicagského obránce Brenta Sopela. | Foto: Reuters

Edmonton - Tabulka produktivity zámořského hokejového klubu Edmontonu Oilers hovoří jasně. Vévodí jí Shawn Horcoff s 50 body, těsně následovaný Alešem Hemským se 48 body. Pak následuje velká propast. Třetí v pořadí, Dustin Penner, nasbíral pouhých 34 bodů.

Jenže Horcoff si v Utkání hvězd obnovil zranění ramene, po návratu do ligového kolotoče zjistil, že s tímto handicapem hrát nelze a podstoupil operaci. Do konce základní části NHL je mimo hru. Hlavní tíha stran produktivity týmu tak leží na Hemském.

Olejáři však dokázali, že Horcoff může ležet v nemocnici, Hemský se nemusí trefit a oni stejně jasně vyhrají.

Na  pondělním domácím vítězství 5:0 nad Calgary se český útočník podílel gólem a asistencí. Ve středu doma proti Chicagu pouze stačilo, aby mužstvo nasměroval správným směrem, když  přihrával na vyrovnávací gól na 1:1. Ostatní už zařídili jeho spoluhráči.

Tým Blackhawks dal Olejářům nepříjemný úvodní gól "do šatny". V čase 19:17 se trefil Patrick Sharp, asistenci si připsal Martin Havlát.

Jenže hned dvě a čtvrt minuty po přestávce našel Aleš Hemský Jaretta Stolla a bylo srovnáno.

Edmonton rozhodl o svém úspěchu ve 29. minutě, kdy během 34 vteřin odskočil soupeři dvěma zásahy  na 3:1. U třetího gólu asistoval český obránce Ladislav Šmíd. Zaznamenal tak teprve svůj čtvrtý bod v letošní sezoně.

Hned 51 vteřin po druhé přestávce ještě udeřil Joni Pitkänen a zvýšením na 4:1 definitivně  neutralizoval jakoukoliv snahu soupeře o otočení skóre.

Trefil se jen Rachůnek

Jediným Čechem, který se ve středečních zápasech NHL trefil, byl obránce New Jersey Devils Karel Rachůnek.

Jeho tým prohrával na ledě Buffala po 28 minutách 2:0, český bek snížil ve 36. minutě na 1:2 a zavelel k obratu.

Ve třetí třetině Dáblové vyrovnali a utkání dovedli až do samostatných nájezdů. V nich podlehli v nejkratší možné době, tedy již po čtyřech pokusech.  Domácí totiž oba nájezdy proměnili, oni ani jeden.

Buffalo - New Jersey 3:2 SN (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 3. Ryan, 29. Pominville, rozhodující nájezd Stafford - 36. Rachůnek, 47. Mottau.

Philadelphia - Washington 3:4 (0:0, 1:1, 2:3)
Branky: 37. Knuble, 54. Kapanen, 60. Jones - 23. Laich, 43. Bradley, 44. Kozlov (Fleischmann), 48. Ovečkin

Edmonton - Chicago 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
Branky: 23. Stoll (Hemský), 29. Penner, 29. Moreau (Šmíd), 41. Pitkänen - 20. Sharp (Havlát)

San Jose - Colorado 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 26. Marleau - 11. Guite, 33. Hensick (Hlinka), 60. Finger