14. 12. 2007 6:58
Hemský vstřelil gól a jediný se trefil v nájezdech
Dominik Hašek pouští nájezd z hole Aleše Hemského.
Dominik Hašek pouští nájezd z hole Aleše Hemského. | Foto: Reuters

Detroit - Na domácí zápas s Edmontonem se do detroitské branky opět vrátil Dominik Hašek.

Jako tradičně měl mnohem méně práce než jeho protějšek - připsal si 25 úspěšných zákroků, zatímco edmontonský gólman Dwayn Roloson hned 42.

Nejhůře mu zatápěl jeho krajan a rodák ze stejného města, tedy z Pardubic, Aleš Hemský.

Téměř o 20 let mladší útočník nejprve ve 13. minutě  v přesilovce vyrovnal na 1:1. Olejáři se pak dokonce dostali dvakrát do vedení - 2:1 a 3:2. Radost z vítězství jim až v 58. minutě překazil třetí nejlepší střelec NHL Henrik Zetterberg.

Prodloužení příliš útočných momentů nenabídlo, Hašek v něm zasahoval dvakrát, Roloson čtyřikrát.

Nájezdy pak rozhodli dva čeští mladíci. Ve druhé sérii překonal Dominika Haška prudkou střelou Aleš Hemský, v zápětí se ve třetí sadě nájezdů netrefil za Rudá Křídla Jiří Hudler. Třetí edmontonský hráč již jet nemusel, Hemský se stal jediným úspěšným exekutorem rozstřelu a rozhodl o výhře svého týmu 4:3.

"Nikdy nevíte, co od něj můžete čekat. Je to velmi chytrý brankář," vysekl podle agentury AP mladší Pardubák tomu o generaci staršímu poklonu.

A jakou tedy zvolil proti zkušenému strážci klece taktiku? "Pouze jsem přijel před bránu a vystřelil co nejtvrději."

Je docela dobře možné, že Haškův plakát visel doma malému Hemskému nad postelí. V sezoně 90-91, kdy  "Dom" v NHL zažíval krušné začátky v dresu Chicaga, mu bylo sedm let. Přesto se spolu dobře znají a rozumí si. Kromě hokeje je spojuje i letní doplňkový sport - oba občas nastoupí za některý z pardubických týmů v inline hokeji.

"Velmi dobře se známe z letních prázdnin. Občas si spolu zahrajeme. Ale lépe ho znám z NHL," cituje Haška AP.

"Trochu jsme spolu trénovali. Je to zábava hrát proti němu," přidává se Hemský.

Detroitská vítězná šňůra se zastavila na sedmi zápasech. Dosavadní letošní rekord Red Wings - devět výher v řadě, tak zůstane zatím nepřekonán.

Vokoun vychytal 24. nulu

Podstatně těžší a vypjatější práci než Dominik Hašek měl v bráně Tomáš Vokoun. Florida se totiž na rozdíl od Detroitu potýká se střeleckou produktivitou a často nezbývá než spoléhat na českého gólmana, že chabé vedení uhlídá.

To se mu ve čtvrtečním zápase NHL povedlo dokonale, když Florida vyhrála na ledě St. Louis 1:0.

Tomáš Vokoun vychytal svou další nulu.
Tomáš Vokoun vychytal svou další nulu. | Foto: Reuters

Tomáš Vokoun pochytal 33 střel a stal se hlavní hvězdou utkání. Byl to jeho 24. shutout v kariéře.

Milan Michálek nastartoval svým úvodním gólem San Jose k domácí výhře nad Vancouverem 5:2. V dresu hostí si připsal jednu asistenci obránce Lukáš Krajíček.

Montreal si odvezl za výhru 4:1 tři body z Philadelphie, zásluhu na tom má i Tomáš Plekanec, druhá hvězda zápasu, jenž nahrával na dva góly.

Tampa Bay sehrála doma hodně divoké utkání s Calgary. Když diváci viděli hned v první třetině sedm branek, tušili, že se nudit nebudou. A skutečně, duel nakonec skončil prohrou Tampy 6:9.

Po první třetině prohrávali domácí 3:4, na konci druhé odcházeli do kabin za vyrovnaného stavu 5:5. O všem rozhodl třetí část střetnutí, kterou Calgary vyhrálo 4:1, především díky svému kapitánovi Jarome Iginlovi, jenž vstřelil čistý hattrick.

Václav Prospal v dresu Tampy Bay jednou skóroval a dvakrát na gól nahrával.

I v Nashvillu se dařilo hostům. Colorado zde zvítězilo 2:1, když všechny branky padly až ve třetí třetině. Na obě trefy Avalanche přihrával útočník Jaroslav Hlinka, na jediný gól domácích obránce Marek Židlický.

Do zápasu nemohl zasáhnout s 25 body nejproduktivnější nashvillský Predátor - Martin Erat. Trápí ho zraněny krk.

New York Islanders porazili doma Phoenix 3:2, u obou branek hostí asistovali Češi - Radim Vrbata a Martin Hanzal.

Boston - New Jersey 1:3
NY Islanders - Phoenix 3:2
Philadelphia - Montreal 1:4
Pittsburgh - Ottawa 1:4
Tampa Bay - Calgary 6:9
Detroit - Edmonton 3:4 SN
Nashville - Colorado 1:2
St. Louis - Florida 0:1