Boleslav slaví historickou výhru, Vítkovice drtily Pardubice

Prohlédněte si galerii z obou úvodních zápasů předkola hokejové extraligy.
Boleslavský Lukáš Pabiška míří s bolestivou grimasou na střídačku, ale i jeho oběť stála za to.
Extraligový nováček vyhrál v Plzni 5:4 a slavil tak premiérovou výhru v první utkání v play off v historii klubu.
Po bezbrankové první třetině se strhla přestřelka v prostřední dvacetiminutovce, kterou Bruslařský klub díky dvěma brankám a dvěma přihrávkám kapitána Davida Výborného vyhrál o dva góly.
Ve třetí části už Západočeši přes dvě přesilovkové trefy nezvládli proti lépe hrajícímu soupeři nepříznivý stav zvrátit.
Aktualizováno 4. 3. 2015 20:51
Hokejisté Vítkovic deklasovali v prvním zápase předkola play off hokejové extraligy Pardubice 8:2, naopak hráči Plzně podlehli Mladé Boleslavi 4:5.

Praha - Hokejisté Vítkovic deklasovali v prvním zápase předkola play off hokejové extraligy Pardubice 8:2, naopak hráči Plzně podlehli 4:5 Mladé Boleslavi, která hrála historicky první zápas ve vyřazovací části nejvyšší soutěže.

"Bolku" režíroval veterán Výborný

Po bezbrankové první třetině se v Plzni strhla přestřelka v prostřední dvacetiminutovce, kterou Bruslařský klub díky dvěma brankám a dvěma přihrávkám kapitána Davida Výborného vyhrál o dva góly. Ve třetí části už Západočeši přes dvě přesilovkové trefy nezvládli proti lépe hrajícímu soupeři nepříznivý stav zvrátit.

"Ukázalo se, že Boleslav je zkušené mužstvo, mají zkušené hráče. Přehráli nás chytrostí. Musíme se z toho poučit a hrát jinak," řekl kapitán domácích Petr Kadlec.

Jeho protějšek Výborný považuje i nadále za favority série Plzeň. "Není to tak, že když nepostoupíme, tak nás půlku vyhodí," pousmál se Výborný.

Domácí vstoupili do utkání aktivněji, střelu Tomáše Sýkory z bezprostřední blízkosti ve třetí minutě ovšem dokázal Růžička vyrazit. Hosté pozorně bránili a hrozili z protiútoků. V 7. minutě po jednom z nich Hyka při úniku dvou na jednoho přihrál Lencovi, jehož pokus stačil Machovský zastavit levým betonem. Indiáni se nepoučili a vzápětí znovu vepředu propadali, další akci dva na jednoho však hosté pokazili.

V 11. minutě se prosadil v útočném pásmu Jeřábek, neuspěl ale se svižnou střelou z pravého kruhu. O dvě minuty později unikl v oslabení Musil, ale zakončit mu nedovolil vracející se Mozík. Před první sirénou ještě z dobré pozice pálil nad Klimenta.

Ve 22. minutě se už hosté radovali, když si Kočí sjel před branku na ideální přihrávku Výborného a pohodlně skóroval. O 34 vteřin později ale gólově odpověděl Kubalík, který Růžičku překonal bombou z levého kruhu. Nerozhodný stav však vydržel pouze necelé tři minuty.

Zlom přišel v půlce zápasu

Poté využil zaváhání Machovského a Jeřábka při rozehrávce Klimenta a připravil snadnou trefu v oslabení Výbornému. Ve 26. minutě ale nabídli hosté Plzni přesilovou hru pět na tři a po Kadlecově střílené přihrávce srovnal Johnson tečí na 2:2.

Po polovině utkání opět převzali otěže hráči Boleslavi. Samostatný únik Musila ještě zlikvidoval Machovský, ale ve 33. minutě se už po dalším zaváhání domácí defenzivy prosadil dorážkou Výborný. Chybující Indiáni následně přečkali šanci Pacovského, ale během dvojnásobné početní výhody ve 38. minutě zvýšil Klimenta ranou z mezikruží na 2:4. Za chvíli při další přesilovce pět na tři Machovský skvěle vytěsnil volej Musila a Klimenta pálil jen do pravé tyče.

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky se domácí snažili o jednodušší pojetí s častější střelbou. Jejich snaha ale ve 46. minutě opadla, když tečující Lenc přidal pátý gól hostů. Necelých osm minut před koncem Mozík táhlou přesilovkovou střelou snížil na 3:5 a hosté viditelně znervózněli. Navíc se v 58. minutě prosadil v přesilovce před brankou Bližňák, ale závěrečnou power play ukončil útočný faul Simona, po němž už Boleslav těsný náskok uhájila.

Ničivá prostřední část

Vítkovice rozhodly zápas hraný v azylu v Porubě ve druhé třetině, v níž otočili vývoj zápasu pěti brankami. Dvěma góly se na triumfu Steel podíleli Tomáš Svoboda a Roman Szturc. Pardubice utrpěly už devátou soutěžní porážku v řadě.

Východočeši se dostali do vedení trefami Marcinka a Starého, ale jejich vedení se ještě v závěru první části ztenčilo na minimum. Kristanovi propadla nepříliš razantní střela Svačiny od mantinelu.

S jediným gólem se hra Východočechů naprosto rozsypala. Den neměl ani gólman Kristan, který ve 22. minutě zaspal s vyjetím pro nahozený puk a Svoboda blafákem vyrovnal.

Pak už byl na ledě jenom jeden tým: Szturc za 51 sekund švihem z úhlu otočil skóre a kouč Říha poslal za nejistého Kristana do branky juniora Vejmelku. Ten však za chybujícím týmem nemohl brankostroj zastavit.

"Spadlo nám tam skoro všechno"

"Přišlo mi, že dneska Pardubice brankářům moc nepomohly. Nám tam spadlo skoro všechno," řekl vítkovický útočník Vladimír Svačina.

Domácí kontrolovali vývoj zápasu Klokem na 4:2. Nastartované Vítkovice si se soupeřem dělaly, co se jim zlíbilo. Pastor v polovině zápasu skóroval šťastnou trefou od modré čáry a pak si Svoboda dalším ukázkovou kličkou vychutnal i Vejmelku. "Absolutně nevím, co se stalo. První třetinu jsme hráli výborně, ale pak jsme od toho z nějakého, pro mě neznámého důvodu ustoupili a dopadlo to takhle," řekl pardubický obránce Petr Čáslava.

V posledním dějství pak padly do hostující sítě ještě dvě branky, které pečetily konečný stav zápasu na 8:2 pro Vítkovice. "Jestli jsme dneska něčím Vítkovice překvapili, tak tím, jak jsme jim to od druhé třetiny všechno dali," dodal smutně Čáslava.

Předkolo play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Vítkovice Steel - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 8:2 (1:2, 5:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 18. Svačina (Huna, Roman), 22. T. Svoboda (Čerešňák), 23. Szturc (M. Hlinka), 25. Klok (T. Svoboda, Burger), 31. Pastor (Kucsera, Vandas), 32. T. Svoboda (Burger, E. Němec), 42. Huna (Svačina, Roman), 50. Szturc (Stehlík, M. Hlinka) - 10. Marcinko (P. Sýkora, T. Zohorna), 12. Starý (Nahodil, Radil). Rozhodčí: Pešina, Šindler - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 5000 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Vítkovice: Dolejš - Kovář, Stehlík, Zíb, Kudělka, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

Pardubice: Kristan (23. Vejmelka) - Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Kolafa, Korím, Ščotka - P. Sýkora, Venkrbec, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Starý - Tybor, Marcinko, Gašparovič - Poulíček, Moučka, Cetkovský - od 41. navíc Špaček. Trenéři: Říha st. a Říha ml.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 4:5 (0:0, 2:4, 2:1)

Branky a nahrávky: 22. Kubalík (Balej, Lev), 26. Johnson (Kadlec, Simon), 53. Mozík (Kadlec), 58. Bližňák (Indrák, Kadlec) - 22. Kočí (D. Výborný, Holub), 25. D. Výborný (Klimenta), 33. D. Výborný (Kočí, Pacovský), 38. Klimenta (D. Výborný, Musil), 46. Lenc (Hyka). Rozhodčí: Hodek, Šír - Fleg, Zíka. Vyloučení: 7:6, navíc Boháč (Plzeň) 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3785. Stav série: 0:1.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Mozík, D. Sklenička, Pulpán, Boháč, od 46. navíc Pavlíček - J. Sýkora, Simon, Johnson - Indrák, Bližňák, Schleiss - Balej, Lev, Kubalík - Hollweg, T. Sýkora, Culek. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Robar, Kučný, Holub, Kočí, R. Čermák, Ovčačík - M. Látal, Broš, Klimenta - Pacovský, D. Výborný, Bárta - Mikulík, Kašpařík, L. Pabiška - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.