reklama

Hokej bez diváků ve Švýcarsku. Ohrožuje koronavirus i MS? Fasel je znepokojený

Prezident IIHF René Fasel. Prezident IIHF René Fasel. autor: ČTK
Koronavirus COVID-19 dělá starosti také hokeji. IIHF už zrušila některé menší turnaje. Švýcarský kanton zase nepustí diváky na stadion. Za dva a půl měsíce má přitom v jiných kantonech malé země vypuknout očekávané mistrovství světa dospělých.

Nový typ koronaviru už pronikl na všechny kontinenty. V Evropě s ním má největší potíže Itálie, která do středy ohlásila 12 úmrtí.

Rakouská EBEL, kde hraje kromě Znojma také italské Bolzano, proto nařídila hráčům, aby si po utkáních nepodávali ruce. K radikálnějším opatřením, jako je hraní zápasů bez diváků, zatím nesáhla.

Na rozdíl od švýcarské nejvyšší ligy, kde Ambri-Piotta odehraje páteční duel s Davosem a sobotní v Luganu před prázdnými tribunami. Kanton Ticino o tom rozhodl v reakci na úterní případ nákazy na svém území. V pondělí hokejová soutěž zváží další kroky.

Také IIHF už musela jednat. Na konci ledna zrušila ženský a juniorský turnaj v rámci asijského Challenge Cupu. Koronavirus se rozšířil právě z Asie, respektive z Číny, která ke středě potvrdila přes 78 tisíc případů nákazy.

Čínský Tchien-ťin zároveň přišel o pořadatelství páté nejvyšší kategorie světového šampionátu osmnáctek.

Turnaj, který je plánovaný na konec března, přesunula IIHF do bulharské Sofie. Jenže tamní hokejový svaz dal na doporučení vlády a akci kvůli koronaviru nakonec odřekl. Není tedy jasné, co s ní bude. Kromě Číny (její start je ovšem nejistý) a Bulharska se jí má zúčastnit ještě Austrálie, Nizozemsko, Chorvatsko a Španělsko.

Přípravy na květnové mistrovství světa dospělých v Curychu a Lausanne mezitím probíhají podle plánu, jak organizační výbor sdělil ruské agentuře TASS.

Slovenská elita? Ne, díky. Bratislava chce do EBEL, trápí ji ostudná návštěvnost Slovenská elita? Ne, díky. Bratislava chce do EBEL, trápí ji ostudná návštěvnost Čtěte zde

Dení kolem nákazy však pozorně sleduje a komunikuje s příslušnými úřady. Stejně jako šéf IIHF René Fasel, který prohlásil: "Vím, že hodně sportů už kvůli koronaviru zrušilo některé akce. Doufám, že vlády všech států dostanou situaci pod kontrolu. Jsme nákazou hodně znepokojeni, ale do mistrovství zbývají ještě víc než dva měsíce, takže je těžké k tomu cokoliv říct. Uvidíme. Doufám, že to dobře dopadne."

Znejistila také zámořská NHL, která chtěla na podzim zavítat do Číny, aby tam v rámci propagace odehrála přípravné zápasy. Zatím však žádné neohlásila. Příčinou je pochopitelně koronavirus.

"Situaci monitorujeme. Vlastně je těžké ji nemonitorovat. Zdá se, že se k nám přibližuje každým dnem," řekl druhý nejvýše postavený muž soutěže Bill Daly. "Nákaza určitě ovlivní naše plány v Číně."

Nedostatek hokejek

Důsledky koronaviru už pociťují také ligové hvězdy, a to relativním nedostatkem speciálních hokejek, které zhruba v 75 procentech případů pocházejí z Číny, kde výroba s exportem aktuálně stagnují.

"Dodávky ze zřejmých důvodů tak nějak zpomalily," potvrdil útočník Bostonu Charlie Coyle deníku Boston Globe. Doplnil, že s hokejkami je teď obzvlášť opatrný. Každá zlomená zabolí.

Amatéři problém nemají, pro ně hokejek víc než dost. Špičkoví profesionálové po celém světě však používají kompozitové hole na míru, kterých není tolik. A kdo nemá zásobu, může pocítit nouzi. 

Jedním z hráčů, na něž krize dopadla, je útočník Kevin Rooney z New Jersey. "Hodně z nás včetně mě najednou musí používat hokejky někoho jiného," vyprávěl před dvěma týdny serveru NJ.com. "Je nepříjemné, když nemáte dostatečnou zásobu, protože i když kluci hokejku nezlomí, rádi ji mění minimálně jednou týdně za novou."

reklama