reklama

Hokej mění pravidla. Gól platí i do posunuté brány

Ukázková situace: Zasáhnete gólmana úmyslně sněhem do obličeje? Už žádné pěstní vyříkávání s naštvanými obránci, rozhodčí vám uloží trest na dvě minuty. Tohle je od 11.11. v hokeji nesportovní chování Ukázková situace: Zasáhnete gólmana úmyslně sněhem do obličeje? Už žádné pěstní vyříkávání s naštvanými obránci, rozhodčí vám uloží trest na dvě minuty. Tohle je od 11.11. v hokeji nesportovní chování autor: Reuters
Zásadní změny hokejových pravidel vstupují v platnost dnes. Přečtěte si, co se i v české extralize změní.

Praha - Úterý 11. listopadu 2014. Den, kdy se výrazně mění některá hokejová pravidla. Právě dnes vstupuje v mezinárodním hokeji v platnost nový "zákoník", podle kterého budou odteď řídit rozhodčí všechny zápasy v Evropě. To se samozřejmě týká i české extraligy.

Změny v pravidlech jsou přitom zásadní. Rozhodčí odteď například mohou uznat gól do posunuté brány. Podobně jako třeba ve florbale.

Takový gól mohou rozhodčí uznat, pokud soupeř střílel předtím, než byla branková konstrukce posunuta nebo pokud hlavní rozhodčí rozhodne, že by puk vnikl do branky, kdyby byla branková konstrukce ve své normální poloze.

Sprcha brankáře? Dvě minuty, přesilovka pro soupeře

I tato situace je v hokeji poměrně častá: Útočník nahodí puk na bránu, dojede až k brankáři, kde současně s přerušením prudce zabrzdí a zasype ho ledovou tříští, aby ho na příštích pár sekund rozhodil.

Dosud za to dostal pár ran od naštvaných obránců, nebo nanejvýš desetiminutový trest za nesportovní chování. Teď za to budou rozhodčí rozdávat menší tresty - tudíž i přesilovku pro soupeře.

Změn je však mnohem více. Nová pravidla také upravují postavení hráčů na buly, říkají, že rozhodčí nařídí vhazování v útočném pásmu i v případě, kdy se puk dostane mimo hřiště po odrazu střely od brankové konstrukce, či rozšiřují situace pro nařízení trestného střílení.

"Původně se mluvilo o tom, že změn bude minimum, ale nebyla to úplně pravda," řekl Aktuálně.cz šéf rozhodčích Pavel Halas s tím, že takhle rozsáhlé úpravy pravidel v rozehrané sezoně nečekal.

Čeští rozhodčí se s novými pravidly seznamovali na semináři minulý týden a informovány byly i kluby. První ostrý test s novými zákony čeká extraligu zítra, kdy se hrají první zápasy po reprezentační přestávce.

Pří nájezdu nesmíte rozptylovat brankáře

Halas věří, že si extraligoví rozhodčí se zásadními změnami poradí, sám však přiznává, že některé novinky v pravidlech si v praxi ani neumí dost dobře představit. Pravidla myslí totiž také na nesportovní chování hráčů a nově například zakazují hráčům provádějícím trestné střílení rozptylovat pozornost brankáře.

"Nedovedu si dost dobře představit, co to má znamenat. Jestli jde o nějaké pokřikování, nebo nadávky," kroutí nad novým pravidlem hlavou Halas a nechce se mu věřit, že se to týká příkladů z minulosti, které se líbily divákům. Například když hráč při jízdě na bránu úmyslně spadl, aby rozhodil gólmana, a pak nájezd dokončil.

"To se jako bude řešit míra nešikovnosti a míra úmyslu? Nevím. Je to zvláštní," tvrdí šéf rozhodčích o jedné ze změn v pravidlech.

Menší trest, po kterém bude následovat přesilovka soupeře, odteď dostane například i hráč, který na protest proti rozhodnutí rozhodčího uhodí holí do plexiskla či mantinelu.

reklama