reklama

Hokej v ohrožení. Svaz dostal výpověď od klubů

Prezident APK LH Ctibor Jech Prezident APK LH Ctibor Jech autor: Ondřej Roubínek
Smlouva mezi APK a ČSLH vyprší v květnu příštího roku

Praha - V tuzemském hokeji propukla velmi vážná právní bitva, která může ohrozit nejvyšší soutěž v příští sezóně, ale má také dopady na reprezentaci.

Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) vypověděla smlouvu českému hokejovému svazu (ČSLH).

Stalo se to na konferenci APK LH minulé pondělí ve Velké Bíteši, ale zástupci APK LH o tomto tajném usnesení veřejnost neinformovali.

Pro tento krok hlasovala většina klubů, proti se postavily pouze Sparta a Liberec, České Budějovice se zdržely hlasování.

Čtěte také:
Hadamczik se pustil do šéfa Varů, ten zvažuje žalobu
Šéfové klubů se dohodli. Chtějí uzavřít extraligu

Vypovězení smlouvy platí k 31. 12. 2011, ale fakticky až ke konci května, protože smlouva mezi svazem a APK počítá s pětiměsíční výpovědní lhůtou.

"Dnes jsme obdrželi ze strany APK LH oficiální výpověď této smlouvy. Asociace profesionálních klubů ledního hokeje v ní současně vyjadřuje zájem jednat o nové podobě smlouvy," uvedl v tiskové zprávě prezident ČSLH Tomáš Král.

"Rozhodla se tak valná hromada, abychom mohli pokračovat v přípravách. Není k tomu moc co říkat. Je to první krok, který jsme se rozhodli udělat," řekl ČTK Ctibor Jech, prezident APK LH a generální manažer Liberce.

Charouz: Manažeři klubů se museli zbláznit

"Mám pocit, že se manažeři klubů museli zbláznit. Neuvědomují si všechny důsledky toho, co udělali. Nevěděli, o čem přesně hlasují," reagoval na krok APK LH Antonín Charouz, majitel Sparty.

Antonín Charouz, šéf českého týmu A1 Antonín Charouz Foto: Ondřej Besperát

"APK deklarovala, že chce ihned začít jednat o nové smlouvě. Bude záležet na tom, s čím přijdou. Neznamená to, že by situace byla horší, nebo lepší," řekl Král.

Co přesně tento krok bude znamenat a jaké bude mít následky, se ještě přesně nedá říct. Smlouva však například upravuje uvolňování hráčů do reprezentačních výběrů a především stanovy, jakým způsobem může svaz kontrolovat vedení extraligy.

Letošní ročník extraligy se sice dohraje podle domluvených pravidel mezi APK LH a hokejovým svazem. Co se stane pak, je však ve hvězdách.

APK LH totiž na prosincové konferenci přišla s tím, že se pokusí uzavřít extraligu a udělat z ní soutěž, z níž by se nesestupovalo. O tom budou zástupci ČSLH hlasovat na své červnové volební valné hromadě. 

O nové situaci budou muset jednat majitelé klubů a hokejový svaz, jemuž Mezinárodní hokejová federace (IIHF) přidělala tzv. národní autoritu.

Znamená to, že pokud by se APK LH a ČSLH nedohodly na nových podmínkách, byla by ohrožena i česká reprezentace, protože za tu považuje IIHF tu, kterou na jeho turnaje vysílá český hokejový svaz. Do konce sezony by však národnímu týmu problémy vzniknout neměly.

Klíčové budou další kroky kolem vypovězené smlouvy i pro sponzory. Generální partner extraligy Tipsport má totiž uzavřenou smlouvu nejen do konce této sezóny, ale i pro příští (2012/2013), v níž zatím ale není jasné, podle jakých pravidel se bude hrát.

"Zatím o tom nic nevíme, ale pokud by taková situace nastala, museli bychom ji pořádně analyzovat a probrat, co dál," řekl už dříve k otázce uzavření extraligy marketingový ředitel Tipsportu Lubomír Ježek.

Také s BPA, agenturou, které patří marketingová práva na extraligu (a reprezentaci), je uzavřená smlouva až do sezóny 2012/13. I o tuto smlouvu, respektive její pokračování, se nyní hraje.

reklama