Lékaři se chystají na Soči. Jágr musí usnout co nejdřív

Adam Sušovský Adam Sušovský
19. 12. 2013 12:30
Hráči z NHL se budou v Soči prát s desetihodinovým časovým posunem. Doktoři už plánují, jak následky "jet lagu" minimalizovat.
Aby byli Jágr a spol. v Soči v pohodě, musí po příletu co nejdříve usnout. Začátek olympijského turnaje bude komplikovat boj s velkým časovým posunem, na aklimatizaci nebude žádný čas.
Aby byli Jágr a spol. v Soči v pohodě, musí po příletu co nejdříve usnout. Začátek olympijského turnaje bude komplikovat boj s velkým časovým posunem, na aklimatizaci nebude žádný čas. | Foto: Reuters

Praha - Jaromír Jágr v sobotu stihne odehrát zápas NHL ve Washingtonu, ale v pondělí večer už se bude muset hlásit v olympijské vesnici národnímu týmu. Z Ameriky se do Soči na začátku února dostane letadlem za zhruba patnáct hodin a překoná devět časových pásem. Na biorytmus člověka je to pořádná rána a čas na aklimatizaci bude minimální. Jágr a spol. stihnou v místě olympiády jen jedno rozbruslení a hned ve středu hrají se Švédskem v době, kdy v Americe velká část z nich teprve ráno odjíždí na trénink.

Říká se tomu jet lag. Je to porucha, která vzniká narušením spánkového rytmu a potká každého, kdo cestuje přes půlku světa (i méně). Čím větší časový rozdíl je, tím je únava z jet lagu výraznější. A hokejisté v Soči s ní ze začátku budou bojovat mnohem víc než se svými soupeři.

Alois Hadamczik sice nechce slyšet žádné výmluvy, hlavně  po zkušenosti z letošního světového šampionátu, kam polovina týmu z Ameriky také dorazila na poslední chvíli a pak tím omlouvala své zoufalé výsledky. Tentokrát ale na začátku turnaje bude částečný pardon na místě. Ne z dlouhé cesty, hokejisté poletí byznys třídou na lehátku, jako spíš z toho, jak se jim otočí den. Ráno se změní v noc. A naopak.

Pomůže chemie. Je ale třeba dávat pozor na doping

Z toho mají už teď, necelé dva měsíce před začátkem olympiády, těžkou hlavu hlavně lékaři národního týmu. Na nich bude, aby pomohli hráčům s co nejrychlejší adaptací na evropský čas. Pomáhat jim k tomu bude hlavně chemie: prášky na spaní nebo přírodní vitamíny. Balancovat budou těsně na hranici dopingu s jasným cílem: hokejisté musí co nejrychleji usnout. Až pak budou mít doktoři vyhráno.

"Je to individuální. Člověk obvykle potřebuje na adaptaci zhruba čtyři dny, ten druhý je z toho nejhorší. Většinou celou první noc nemůže usnout a kouká na televizi, další den je pak skoro nepoužitelný. Proto budeme hokejistům pomáhat ke změně biorytmu takhle chemicky," říká doktor národního týmu Radek Holibka. Zrovna druhý den, kdy budou hráči trpět nejvíc, mají na programu jediný společný trénink, který před turnajem stihnou. O tom, jak následky jet lagu eliminovat co nejrychleji, se Holibka už teď radí i s odborníky na spánek.

"Pořád o tom přemýšlíme. Ale jediné, co jsme schopni nabídnout, jsou jen prášky na spaní a přírodní vitamíny, které podporují povzbuzení a prokrvení organismu a jsou ještě v souladu s dopingovou kontrolou. Dávat infuze je asi nesmysl," míní lékař. „Stejně jako pár piv, po kterých se sice dobře spí, jenže mají vedlejší účinky na druhý den,“ dodává s úsměvem.

Lev se v Rusku řídí českým časem. To v Soči nepůjde

Jiná možnost není. Reprezentanti se nemohou inspirovat ani způsobem, jak velké časové posuny překonává na tripech po Rusku Lev Praha. Pražský klub se při náročné cestě na Dálný Východ do Chabarovsku či Vladivostoku pořád snaží držet českého času. V praxi to tam funguje tak, že hokejisté spí přes den a žijí v noci.

„Jenže tripy Lva trvají jen týden. My tam budeme déle a tým bude navíc poskládaný z hráčů z Evropy i z Ameriky, kde je také hodně časových pásem. Nedokážu si představit, jakým časem bychom se řídili. Turnaj navíc trvá téměř čtrnáct dnů,“ vyloučil takovou možnost Holibka.

O tom, jak se Lev Praha na podzim pral v Chabarovsku a Vladivostoku s desetihodinovým časovým posunem, si můžete přečíst v článku TADY.

Stejně jako Jágr budou do poslední chvíle v Americe i další opory nároďáku. Dna dny před srazem v Soči hrají své zápasy i Jakub Voráček, David Krejčí, Tomáš Plekanec nebo třeba Radko Gudas. Tomáš Hertl „končí“ o den dřív, zato to má z Kalifornie na olympiádu ještě o tři časová pásma dál. Program NHL je prostě našlapaný, všichni bezprostředně po zápase poletí do Ruska s přestupem v Evropě.

Voráček si nikdy nestěžuje. Změna času na něj nepůsobí

Stejný problém bude v Soči pochopitelně tížit i ostatní země. Kanada, Amerika nebo třeba Finsko ale mají malou výhodu: do turnaje vstoupí až o den později, budou mít o důležitých 24 hodin víc času na adaptaci. Rusko už zase dopředu hlásí, že tým ze dvou třetin poskládá hlavně z hráčů KHL. Tam by problém neměl nastat téměř vůbec žádný.

"Je to trošku sázka do loterie. Když letos přijel do Švédska na mistrovství světa Tomáš Plekanec, hrál hned další den parádně. Pak jsme ale hráli se Švýcary a už byl úplně unavený. Na někoho to dolehne, na někoho ne. Ale Švédi, se kterými turnaj začneme, to budou mít úplně stejné," ví lékař a hned doplňuje, kdo je s přechodem na jiný den naprosto bezproblémový. Je to prý Jakub Voráček.

"Ten si nestěžuje nikdy na nic. Nikdy jsem na něm nepozoroval, že by byl unavený a že ho změna času trápí. Je z toho hodně poučený, umí se na to připravit a přesně ví, kdy a jak si má co dát, aby byl co nejdříve v pohodě. My mu, stejně jako ostatním hráčům, jen pomáháme.“

 

Právě se děje

Další zprávy