reklama

Hokej vzhlíží k Evropě! Liga mistrů začíná, ambice má velké

Jíří Vašíček (vlevo, HC Slavia Praha) a Jean-Guy Trudel (vpravo, ZSC Lions Curych) během urputné hry o puk u mantinelu za brankou hostů. Jíří Vašíček (vlevo, HC Slavia Praha) a Jean-Guy Trudel (vpravo, ZSC Lions Curych) během urputné hry o puk u mantinelu za brankou hostů. autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Tohle je poslední šance evropského hokeje. Dnes startuje Liga mistrů. Do bojů mezi 44 nejlepšími evropskými kluby zasáhne i šest extraligových týmů.

Praha - Nejsou v ní miliony, fanoušci na ní zatím nahlížejí nedůvěřivě a někteří i skrz prsty. Hokejová Liga mistrů má za sebou několik krachů a před sebou nelehký začátek.

"Tohle je poslední šance evropského hokeje vytvořit kvalitní nadnárodní soutěž," říkal před časem Petr Bříza, který u zrodu soutěže stál.

Jestli to mělo smysl, ukáže už dnešní večer. Liga mistrů, soutěž nejlepších hokejových klubů v Evropě, startuje dnes a do akce jde i šest zástupců naší extraligy. Vítkovice, Třinec, Sparta, Liberec, Zlín a Pardubice vstupují do boje ukázat Evropě, že se v Česku hraje kvalitní hokej.

Kdysi to šlo do kytek, teď to vypadá solidně

Těšit se mohou i čeští fanoušci. Třinec se nemůže dočkat zápasu ve švýcarském Bernu (vypravuje i autobusy pro fanoušky), který si dlouhodobě udržuje suverénně nejvyšší návštěvnost v Evropě. Zápasy tam hráči hrají v kotli sedmnácti tisíc diváků. Mistr ze Zlína zase zajíždí k superatraktivnímu zápasu s Eisbärenem Berlín, Liberec má ve skupině třeba Kärpät Oulu, Pardubice jedou do Linköpingu.

"Ve vrcholovém hokeji se pohybuju více než dvacet let. Zažil už jsem Pohár mistrů evropských zemí, Ligu mistrů či Kontinentální pohár. Tyhle soutěže šly vždy po dvou třech sezonách do kytek,“ říká šéf Vítkovic Petr Husička. „Jenže tentokrát to vypadá na solidní projekt, na kterém jsou kluby finančně zainteresovány.“

Za Ligou mistrů teď nestojí velký investor a pokladny klubů se nemohou těšit ani na milionové odměny. Je to společný projekt hokejových klubů vytvořit soutěž, která v tomhle sportu na rozdíl od fotbalu, házené či basketbalu stále nepochopitelně chybí.

Víc než jen domácí ligy

"Přece nechceme zůstat u toho, abychom pořád dokola hráli v naší soutěži se čtrnácti stejnými celky. Chceme hokej posunout dál a fanouškům nabízet i zápasy proti nejlepším evropským týmům," vysvětluje Bříza.

Celý rozhovor s ním o Lize mistrů a jejím financováním si přečtěte ZDE.

Tu poslední Ligu mistrů pořádala Mezinárodní hokejová federace IIHF a lidé si jí v sezoně 2008/09 velmi rychle oblíbili. Hned po jejím prvním ročníku však soutěž zkrachovala. Nasmlouvaný hlavní partner Gazprom tehdy vycouval ze své dohody, aby otevřel dveře své Kontinentální hokejové lize.

Teď startuje evropská soutěž na úplně jiných základech a v podstatně skromnějších podmínkách. Akcionáři Ligy mistrů jsou nyní samy kluby a jejich národní soutěže, které do společnosti vložily vlastní peníze. To je vidět i na finančních bonusech.

Závratné odměny nečekejte

Za účast v základní skupině tým inkasuje pouze přibližně 750 tisíc korun, odměny se navyšují až případnými postupy, ale nijak astronomicky. Účast v osmifinále 300 tisíc, čtvrtinále 330, semifinále 430 a finále 810 tisíc korun plus odměna 1,35 milionů pro vítěze.

Suma sumárum si vítěz prvního ročníku přijde na odměnách dohromady na necelých pět milionů korun, oproti fotbalu je to směšná částka.

"Příprava pro nás končí, Ligou mistrů nám začíná sezona a úspěch v ní je pro nás prioritou," říkal nedávno přeto trenér Sparty Josef Jandač. I navzdory nízkým finančním odměnám přistupují kluby k soutěži vážně.

Za kluby jdou samozřejmě i příjmy z prodejů vstupenek. A tak je jen na nich, jak k projektu přistoupí. "V Německu nebo Švýcarsku jsou schopni na tyto zápasy prodávat lístky za 20 eur," říká Bříza.

Pro mnohé může mít přitom nálepka nové soutěže, která v minulosti již několikrát zkrachovala, označení "příprava na extraligovou sezonu". Už jenom to, že se začíná hrát v polovině srpna, ve fanoušcích vyvolává divný pocit z toho, že zápasy nebudou mít grády. Jenže to kluby rezolutně odmítají.

Třinec bere soutěž velmi vážně

"Uděláme všechno pro to, abychom v Třinci udělali Lize mistrů co nejlepší reklamu," říkal před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz viceprezident Ocelářů Jan Czudek a jeho slova potvrzují i další.

Dnes vstupují do boje na svém ledě Třinec (přivítá Bern), Vítkovice (Ingolstadt) a Liberec (Karpat Oulu). Pardubice dnes hrají v Linköpingu, Zlín (proti Eisbarenu) a Sparta (proti Kuopiu) nastoupí až zítra.

"Upřímně nevím, co od Ligy mistrů čekat, ale strašně se těším, že si zahraju proti nejlepším evropským týmům. Jsme pod tlakem. Každý vlastník klubu chce vítězství a trofeje a to se týká i nás v naší nové hale," cituje oficiální web Ligy mistrů Oceláře Martina Adamského.

"Celá Champions League má z přístupu Třince obrovskou radost, protože jejich zápas s Bernem považujeme za nejdůležitější zahajovací utkání v Česku, vzhledem k jeho marketingové a mediální prezentaci," tvrdí Bříza, který vedle představenstva Sparty zasedá i v představenstvu nové soutěže.

Vítkovice chtějí postup, aby netratily

"Peníze za účast v základní skupině nám sice nepokryjí ani letecký speciál, kterým poletíme k zápasům do Finska a odtamtud do Švýcarska. Ten bude stát asi milion korun. Při postupu ze základní skupiny už ale v minusu nebudeme,“ vysvětloval Husička. „Jsou tam zajímavé bonusy a to nás naplňuje optimismem, že soutěž bude mít delší trvání.“

"I my budeme rádi, když budeme na nule. Podle mého je to ale dobrá cesta a my to bereme jako investiční vklad do toho, aby se hokej dostal výš," říkal před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz Czudek z Třince.

Do Ligy mistrů se letos zapojí 44 týmů rozdělených do 11 základních skupin po čtyřech. Hrát se bude dvoukolově každý s každým. Do play off postoupí jen vítězové skupin a pět nejlepších týmů z druhého místa.

Osmifinále, čtvrtfinále a semifinále se hraje tak jako ve fotbale dvojzápasem doma venku a v případě nerozhodného výsledku rozhodnou góly vstřelené na ledě soupeře.

Finále už se hraje jen na jeden zápas a hostit ho bude finalista, který byl úspěšnější v základních skupinách.

Poslední šance udržet velké kluby

"Jestliže chceme zajistit úspěšný evropský hokejový byznys, neměli bychom kritizovat snahu o vytvoření modelu soutěže, která fotbal a další sporty jako je házená, nebo basketbal dostala na úplně jinou úroveň," prohlásil Czudek s nadějí v hlase, že tentokrát liga neskončí fiaskem.

"Buď se u nás Liga mistrů uchytí, nebo o ní fanoušci nebudou mít zájem, což je také legitimní a dají přednost raději lokálním derby v extralize. V takovém případě ale bude v budoucnu český hokej z Evropy ustupovat, protože o něj nebude zájem. A stát se pak může i to, že nejsilnější kluby budou chtít odejít do jiných soutěží, protože je bude bude tahle omezená regionalita, nebo nezájem českého trhu a diváků dusit," doplnil ho Bříza.

Jestli se to povede a český fanoušek skutečně bude zvědavý na nejlepší evropské týmy, napoví už dnešní večer a první tři zápasy soutěže na českém území.

Více o Lize mistrů, formátu soutěže, odměnách a zajímavostech si projděte v naší grafice ZDE.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

reklama