Hokejisté Brna i počtvrté v Lize mistrů vyhráli a jsou v osmifinále, cenné body má i Třinec

2. 9. 2017 18:06
Hokejisté Komety Brno zdolali ve skupině B Ligy mistrů norský Stavanger 4:3 v prodloužení, vyhráli i čtvrtý zápas a postoupili do osmifinále. Liberec ve skupině E sice na ledě Vaxjö vyrovnal z 0:3 na 3:3, ale nakonec prohrál 3:6 a ani podruhé na švédský celek nestačil. Hradec Králové ve skupině F podlehl na ledě TPS Turku 1:3. Třinec naopak vyhrál v Dánsku nad Esbjergem 2:1 a drží se v čele skupiny D.
Hokejisté Komety vyhráli ve Stavangeru
Hokejisté Komety vyhráli ve Stavangeru | Foto: ČTK

Praha - Kometa sice prohrávala ve Stavangeru po dvou třetinách 1:3, ale otočila zápas a vítěznou branku vstřelil po 64 vteřinách prodloužení Martin Zaťovič. K jistotě play off jí pomohla následná výhra Malmö nad Kuopiem 6:2. Český šampion vede o bod před švédským klubem a bude tuto pozici hájit před Malmö v říjnových vzájemných zápasech.

Kometě stejně jako v předcházejícím domácím zápase s Kuopiem nevyšel začátek. Už po 63 sekundách brankář Čiliak špatně pokryl Gedigovu střelu od modré čáry a kotouč mu vypadl přímo před Soarese, jenž jej pohodlně doklepl do odkryté branky. Ve 12. minutě využil Stavanger přesilovku k získání dvoubrankového náskoku. Teprve v závěru úvodní třetiny se poprvé za domácí střelecky prosadil Tomáš Svoboda.

V 36. minutě po Hruškově chybě získal kotouč Madhus a zvýšil na rozdíl dvou branek. Kometa ale zápas otočila. Po 104 vteřinách třetí třetiny v přesilovce po Nahodilově akci napravil své zaváhání Hruška a skóre srovnal v 47. minutě Dočekal. V prodloužení se blýskl Čiliak, jenž kryl Sveumovu šanci a hned rozehrál kotouč na volného Zaťoviče, který po sólu překonal brankáře Holma.

"Jsme rádi, že jsme postoupili do play off. Ovšem je to nyní pro nás nyní časově dost vzdálené. Před námi jsou ještě dva zbývající zápasy ve skupině v říjnu proti Malmö. Naše mysl se už překlopila na extraligu, kterou se nyní zabýváme. Dosavadní zápasy v Lize mistrů byly pro nás v rámci přípravy přínosné. I když máme pořád co zlepšovat," uvedl trenér Komety Kamil Pokorný.

Liberec po domácí prohře s Växjö 3:4 v prodloužení neuspěl ani ve Švédsku a v říjnu jej čeká boj o play off ve dvou duelech s Davosem. Český vicemistr prohrával na severu Evropy v 28. minutě už 0:3. V polovině úvodní části překonal Willa Netterberg a ve druhé třetině skórovali v přesilovkách během 20 sekund Pettersson a Martinsson. Do branky Bílých Tygrů se pak místo Willa postavil Stezka.

V 36. minutě překonal Fastha poprvé Bakoš, který si připsal ve čtvrtém duelu Ligy mistrů už šestou trefu. Za 91 vteřin jeho rána v přesilovce skončila znovu v síti, ale gól byl připsán stínícímu Jelínkovi.

Ve 43. minutě vyrovnal Hrabík, ale necelých šest minut před koncem vrátil Växjö vedení střelou z mezikruží Röndbjerg, který se pak trefil znovu při power play. Rovněž do prázdné branky ještě skóroval i Rosén.

Hradec Králové nedokázal v Turku navázat na domácí výhru nad TPS (5:1) ani napravit prohry s Notttinghamem (2:4 a 3:4 v prodloužení) a klesl na poslední místo. O naději na postup ale může v říjnu bojovat s Bernem.

Bezbrankový stav prolomil v polovině utkání Ilari Filppula a ještě na konci druhé třetiny zvýšil náskok domácích Väyrynen. V 57. minutě po Tallinderově vyloučení na dvě plus dvě minuty sice vykřesal Mountfieldu naději při přesilovce umocněné power play hostů obránce Gregorc, jenže za minutu a půl pojistil výhru TPS do prázdné branky v oslabení Nurmi.

Třinec má stejně jako Mannheim tříbodový náskok před švédským mistrem HV 71, s kterým se ještě Oceláři v říjnu dvakrát utkají. Německému týmu stačí si pojistit postup s Esbjergem. Oceláři outsidera skupiny doma deklasovali 9:1 a dnes svedli v Dánsku tuhou bitvu.

Slezané se v 11. minutě ujali vedení, když po Linhartově přihrávce zamířil do odkryté branky Adamský. Za 85 vteřin se domácí radovali z vyrovnání po gólu Kanaďana McMillana. Ve 38. minutě zajistil Ocelářům plný bodový zisk trefou v přesilovce obránce Roth, který využil toho, že byl gólman Herniksen bez hokejky.

Skupina B

HC Kometa Brno - Stavanger Oilers 4:3 v prodl. (1:2, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 20. T. Svoboda (Zaťovič, Havránek), 42. J. Hruška (Nahodil, H. Zohorna), 47. Dočekal (Vincour, Krejčík), 62. Zaťovič (Čiliak) - 2. Soares (Gedig, Romano), 12. Reed (M. Söberg, K. Forsberg), 36. Medhus. Rozhodčí: Baluška (SR), Šír - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 3:9. Využití: 2:1. Diváci: 3652.

Sestava Brna: Čiliak - Krejčík, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, F. Král - T. Svoboda, J. Hruška, Haščák - Zaťovič, H. Zohorna, Vincour - J. Káňa II, Nahodil, Mallet - Havránek, R. Zohorna, Dočekal - Gajarský. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Haken.

1. Kometa Brno 4 2 2 0 0 13:8 10
2. Malmö 4 3 0 0 1 16:12 9
3. KalPa Kuopio 4 1 0 1 2 12:17 4
4. Stavanger 4 0 0 1 3 8:12 1

Skupina D

Esbjerg Energy - HC Oceláři Třinec 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. McMillan (Fine, Bruggisser) - 11. Adamský (Linhart, Martin Růžička), 38. Roth (Martin Růžička, Marcinko). Rozhodčí: Kingses (Maď.), Grumsen - Kröyer, Jensen (všichni Dán.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 1013.

Sestava Třince: Hrubec - Krajíček, Adámek, Roth, Linhart, D. Musil, M. Doudera, Haman - Martin Růžička, Marcinko, O. Kovařčík - Adamský, Polanský, Petružálek - Irgl, Rákos, Dravecký - Svačina, Cienciala, Hrňa - M. Kovařčík. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

1. Oceláři Třinec 4 3 0 0 1 16:8 9
2. Mannheim 4 3 0 0 1 16:9 9
3. HV 71 4 2 0 0 2 14:12 6
4. Esbjerg 4 0 0 0 4 4:21 0

Skupina E

Växjö Lakers - Bílí Tygři Liberec 6:3 (1:0, 2:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 11. Netterberg (Bohm, P. Andersson), 27. E. Petersson (J. Persson, Pesonen), 28. Martinsson (Rosén, Lundberg), 55. Röndbjerg (Fröberg), 57. Röndbjerg, 59. Rosén - 36. Bakoš (Bulíř, Pyrochta), 37. P. Jelínek (Bakoš, Ševc), 43. Hrabík. Rozhodčí: Schukies (Něm.), S. Persson - Lundgren, Löfgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 10:10, navíc Jašek (Liberec) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 5350.

Sestava Liberce: Will (28. Stezka) - Pyrochta, Ševc, Plutnar, Šmíd, Jánošík, Derner, Mojžíš - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Bulíř, Ordoš - J. Stránský, Jašek, Bartovič - Hrabík, Vantuch, J. Vlach - D. Špaček. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

1. Växjö 4 3 1 0 0 18:9 11
2. Bílí Tygři Liberec 4 2 0 1 1 18:15 7
3. Davos 3 1 0 0 2 13:9 3
4. Cardiff 3 0 0 0 3 6:22 0

Skupina F

TPS Turku - Mountfield Hradec Králové 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 31. I. Filppula (Lindsten), 39. Väyrynen (Forsström, Ekestahl-Jonsson), 58. Nurmi - 57. Gregorc (Jaroslav Bednář). Rozhodčí: Halm (Nor.), Pajula - Neva, Sormunen (všichni Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2812.

Sestava Hradce Králové: J. Sedláček - Gregorc, F. Pavlík, Vydarený, Rosandič, Graňák, Cibulskis, Barák, Čáp - Jaroslav Bednář, Koukal, Cingel - J. Dvořák, Kukumberg, Šimánek - Miškář, Džerinš, Jirásek - Köhler, Zigo, Vopelka. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

1. Nottingham 4 2 1 0 1 14:12 8
2. Bern 4 2 0 0 2 12:9 6
3. TPS Turku 4 2 0 0 2 7:11 6
4. Mountfield Hradec Králové 4 1 0 1 2 11:12 4