reklama

České reprezentaci chybí k jistotě setrvání v Moskvě jediné vítězství

Třetí formace se raduje z branky do sítě Norska Třetí formace se raduje z branky do sítě Norska autor: Reuters
Česká hokejoví reprezentace má na dosah umístění ve skupině, které by pro čtvrtfinále zajistilo setrvání v Moskvě. K tomu Čechům budou stačit tři body v zápase proti Dánsku, které stále bojuje o postup.

Moskva - Čeští hokejisté se v nedělním šestém utkání na mistrovství světa v Moskvě proti Dánsku pokusí získat tři body, které by jim bez ohledu na ostatní výsledky zajistily pro čtvrtfinále setrvání v Moskvě. Zároveň mohou v případě šesté výhry na turnaji udělat velký krok k vítězství v základní skupině A.

"Dánsko je mužstvo, které se snaží. Viděl jsem je proti Rusku, na které neměli. Ale třeba s Norskem vyhráli 3:0 a ostatní zápasy byly celkem vyrovnané," řekl novinářům trenér českých hokejistů Vladimír Vůjtek. Jeho výběr v případě tříbodového zisku bude mít jistotu, že nebude muset letět do Petrohradu na boj o semifinále.

Faksa má potíže s vízy

Český kouč očekává, že Dánové budou na podobné úrovni jako poslední dva soupeři Norsko a Kazachstán. Nory Češi ve čtvrtek porazili 7:0 a Kazachy v pátek 3:1. "Nepleťme se tím výsledek s Norskem. Nám v tom zápase všechno vyšlo a výsledek byl jiný, než by byl třeba další den," podotkl Vůjtek.

Zatím není jisté, kdy bude mít k dispozici čerstvou posilu z NHL Radka Faksu. Útočník Dallasu měl do dějiště turnaje přiletět dnes, ale jeho cesta do Moskvy se zatím odkládá kvůli problémům s vízem.

Prohru s Dánském zažila pětice hokejistů ze současného týmu

Česká reprezentace se s Dánskem dosud utkala osmkrát, sedmkrát vyhrála, z toho v roce 2013 na mistrovství světa ve Stockholmu po boji 2:1 až po samostatných nájezdech. Dánové slavili v posledním vzájemném zápasu na světovém šampionátu v Minsku v roce 2014, kde vyhráli 4:3 po samostatných nájezdech. Ze současného kádru poznali v Bělorusku hořkost porážky Michal Jordán, Roman Červenka, Jan Kovář a Martin Zaťovič. V týmu byl jako třetí gólman i Pavel Francouz.

Dánové mají po duelech s Norskem (3:0), Švédskem (2:5), Švýcarskem (2:3 v prodloužení), Ruskem (1:10) a Lotyšskem (3:2 po samostatných nájezdech) na kontě šest bodů a bojují ještě o naději na postup do čtvrtfinále. Švédský trenér Jan Karlsson má v týmu tři hráče, kteří v této sezoně působili v NHL. Jsou to útočníci Jannik Hansen z Vancouveru, Nikolaj Ehlers z Winnipegu a Lars Eller z Montrealu.

Dánům nechybí hokejisté z NHL

Zkušenosti z NHL má i forvard Nicklas Jensen, který je s pěti body za čtyři branky a jednu asistenci nejproduktivnějším hráčem Dánů na turnaji. V předešlých dvou sezonách okusil slavnou soutěž v dresu Vancouveru, ale tento ročník strávil v nižší AHL. Nejdříve hrál v záložním týmu Vancouveru Utica Comets a po lednovém přestupu do New York Rangers v Hartfordu.

Dánové stejně jako Češi hráli ve čtvrtek a v pátek dva zápasy ve dvou dnech a po debaklu s Ruskem si díky výhře nad Lotyšskem udrželi reálnou naději na play off. "Bude to pro nás velká výzva proti Čechů, kteří tady hrají velice dobře," řekl Eller, klubový spoluhráč českého kapitána Tomáše Plekance.

reklama