Hokejisté navázali na stříbra z 80. let

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 5. 2006 11:20
Praha - Kdyby čeští hokejisté ve finále nad Švédy vyhráli, získají "jen" další zlato. Po porážce přivážejí do vlasti historické stříbro.
Stříbrní Češi na MS 2006.
Stříbrní Češi na MS 2006. | Foto: Reuters

Infobox

Poslední stříbrná sestava z MS před Rigou 2006:

Králík, Hašek - Chalupa, Benák, R. Svoboda, Uvíra, A. Kadlec, M. Dvořák, F. Musil - V. Lukáč, Rusnák, Liba, Lála, Svozil, Černík, Hrdina, V. Růžička, P. Richter, Válek, D. Pašek, Caldr, F. Černý - trenéři Bukač a Neveselý

(MS v Dortmundu, Düsseldorfu a Mnichově, 16.4.-2.5. 1983)

Zdroj: Miloslav Jenšík: Kronika českého hokeje, Olympia 2001

Čeští hokejisté ještě nikdy stříbro na vrcholné světové akci nezískali, pouze jejich předchůdci z československé reprezentace.

Poslednímu federálnímu stříbru z mistrovství světa je však již úctyhodných 23 let, poslední olympijské stříbro je pouze o rok mladší.

Zatímco přelom nového tisíciletí si budou české hokejové kroniky pamatovat jako dobu zlatou, tu a tam protknutou bronzovou žilkou, první polovinu 80. let lze označit za dobu stříbrnou.

Stříbrné Finsko 1982

Psal se duben 1982 a ve městech Tampere a Helsinky probíhalo 48. mistrovství světa, které bylo zároveň i 59. mistrovstvím Evropy.

Československo již reprezentovala část pozdějších mistrů světa z Prahy 1985: Králík, Kadlec, Hořava, Uvíra, Richter, Lála, Lukáč, Rusnák, Liba, Hrdina, Pašek.

Králíkovi kryl záda mladíček Dominik Hašek, mužstvo vedli trenéři Luděk Bukač a Stanislav Neveselý.

Miloslav Jenšík upozorňuje v knize Kronika českého hokeje na změnu herního systému. V roce 1981 vzešla ze čtyřčlenných skupin A a B čtyřčlenná skupina finálová a ostatní čtyři celky hráli o 5.-8. místo.

V roce 1982 se oproti tomu v osmičlenné základní skupině utkal každý s každým a první čtyři celky sehrály odvetné zápasy. Z tohoto systému se urodilo československé stříbro. ČSSR skončilo se sedmibodovu ztrátou druhé za  suverénním Sovětským svazem, třetí Kanada měla stejně bodů jako Československo. Jiří Králík byl direktoriátem IIHF vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.

Roku 1982 se narodili Zbyněk Michálek, Tomáš Plekanec a Miroslav Blaťák.

Poslední stříbro z MS pamatuje i Musil

Roku 1983 na MS v Německu československá reprezentace druhé místo obhájila, a získala tak na dlouhá léta poslední světové stříbro.

Opět se měnil herní systém, po sehrání základní části se mužstva opět rozdělila do finálové skupiny a skupiny o 5.-8. místo.

Narozdíl od minulého MS bylo Československo tentokrát kousíček od titulu, ve finálové skupině získalo stejný počet bodů jako obhájci zlata ze SSSR, třetí Kanada měla o tři body méně.

Na Švédy stejně jako minulý rok zbyly nepopulární "bramborové" medaile. Přičinili se o to i Čechoslováci, když Seveřany porazili v základní i finálové skupině stejným výsledkem 4:1.

Asistent trenéra František Musil: Stříbrný na MS 2006 i 1983.
Asistent trenéra František Musil: Stříbrný na MS 2006 i 1983. | Foto: Reuters

V obraně úřadoval mimo jiné i letošní asistent trenéra František Musil, v útoku se proháněl trenér loňských mistrů světa Vladimír Růžička, jinak se sestava oproti MS 1982 příliš nezměnila a tým opět vedla trenérská dvojice Luděk Bukač a Stanislav Neveselý.

Jiří Lála dokázal ukořistit cenu pro nejlepšího útočníka turnaje, nejlepší brankář i obránce byli ze SSSR: Vladislav Treťjak a Alexej Kasatonov.

Poslední olympijské stříbro

Tato československá generace hokejistů získala následující rok ještě jedno stříbro, tentokrát olympijské. V únoru 1984 jí na ZOH v Sarajevu cestu ke zlatu opět zastoupila sovětská sborná.

Ve finálové skupině měla bezkonkurenční skóre 16:1, branku hájil legendární Treťjak, první útočnou formaci tvořila obávaná trojka Makarov, Larionov, Krutov.

Bronz vybojovali Švédové, Kanada skončila až čtvrtá, ve finálové skupině nezískala ani bod a nevstřelila ani gól. Mistrovství světa  se v olympijském roce nehrálo.

Roku 1984 se narodil třetí brankář letošního stříbrného celku, Tomáš Pöpperle.

I na dalších světových šampionátech a olympijských hrách se Čechoslováci nebo Češi často dokázali probojovat na stupně vítězů, ale druhá příčka jimi zůstávala neobsazena. Vše změnilo až MS 2006 v Rize.

Stříbrnou medaili tu vybojoval i obránce Lukáš Krajíček a pomohl navázat na dosud poslední stříbrný úspěch na MS v roce 1983,  tedy v roce, kdy se tento reprezentační nováček narodil.