Hokejisté nedokázali dát Švýcarům gól a podruhé prohráli

Švýcarům stačil k výhře opět jediný gól, ten v 15. minutě vstřelil Simon Bodenmann.
Švýcaři začali nebojácně a úvodních deset minut jim patřilo.
Brankář Pavelec měl mnohem více práce než jeho protějšek Hiller a počet zákroků na jeho kontě postupně narůstal. Češi se v útočném pásmu poprvé výrazněji předvedli až na konci oslabení, kdy z brejku zahrozil Červenka.
Následně byl blízko otevření skóre Nedvědův útok, ale Hiller si se všemi situacemi poradil. Nepřekonal jej ani Jágr slavící dnes 42. narozeniny, který ve 14. minutě trefil jen tyč.
Všechno důležité se odehrálo v 15. minutě. Po neproměněné Jágrově šanci se hra rychle obrátila na druhou stranu, Češi za bránou ztratili puk a ten se dostal mezi kruhy na hůl úplně volného Simona Bodenmanna (vpravo), ...
15. 2. 2014 20:15

Soči - Čeští hokejisté nedokázali ve svém závěrečném zápase v základní skupině olympijského turnaje překonat švýcarského brankáře Jonase Hillera, a prohráli tak na turnaji už druhý zápas.

Naopak Švýcarům stačil ke druhé výhře na turnaji opět jediný gól, který vstřelil v 15. minutě Simon Bodenmann. Od té doby Švýcaři hlavně bránili a spoléhali na svého gólmana, Češi spálili několik velkých šancí. Střely Jaromíra Jágra a Tomáše Plekance zastavila tyč.

Utkání jsme sledovali v online reportáži ZDE.

"Je to škoda a promítla se do toho trošku i naše frustrace. Hiller chytal výborně, Plekanec s Jágrem trefili tyč. To je velká škoda, protože to celou dobu byl zápas o jednom gólu," řekl v rozhovoru pro Českou televizi hned po utkání útočník Jakub Voráček.

Švýcaři těžili z úvodního tlaku

Švýcaři vlétli do zápasu se stejnou chutí jako včera na favorizované Švédsko. V úvodu zápasu český tým jasně přestříleli, ale Ondřej Pavelec předváděl velmi sebevědomé zákroky.

Češi se osmělili až ve druhé polovině úvodní dvacetiminutovky a hrozil především Jaromír Jágr. Nejprve si vylámal na Hillerovi zuby bekhendovým blafákem a krátce poté už švýcarského gólmana překonal, jenže zazvonila tyč.

Hned z protiútoku podobné štěstí Pavelec neměl. Češi ztratili za bránou puk, Hollenstein ho poslal před brankoviště na hůl Bodenmanna a ten tvrdou ránou přesně vymetl růžek nad Pavelcovou lapačkou.

Gudas: Hiller nás vychytal

Švýcarům jednobrankový náskok stačil a od druhé třetiny se soustředili především na obranu. Češi měli proto hodně prostoru útočit. V tu chvíli ale začal v brankovišti čarovat gólman Jonas Hiller, který zlikvidoval nebezpečné dorážky Jágra s Michálkem i boční průnik Židlického.

Aktivní byl na modré čáře i Radko Gudas, který si odbyl reprezentační premiéru. V utkání si připsal několik střeleckých pokusů, ale byl rovněž také dvakrát vyloučen.

"Hiller je skvělý gólman a vychytal nám to. Třeba by to bylo jiné, kdybychom dali první gól my," řekl Gudas.

Plekanec spálil tři gólovky

Češi pokračovali v náporu i v poslední třetině, ale přes dobře propracovanou švýcarskou obranu si vytvářeli spíše ojedinělé šance než trvalý tlak. V té největší se po přihrávce Hanzala ocitl Plekanec, jenže po jeho ráně podruhé v utkání zachránila Hillera tyč.

Český kapitán se poté ocitl ještě ve dvou čistých gólových šancích, jenže z velké blízky pokaždé trefil gólmanovu lapačku. Švýcaři závěr zápasu zvládli precizně a poradili si i s téměř minutovou power play českého týmu.

"Začal jsem v reprezentaci prohrou a to jsem nechtěl, mrzí mě to. Často jsme se ale dostávali do situací, kdy jsme místo střelby přihrávali, to je třeba vypilovat," řekl Gudas.

Češi budou stejně jako před čtyřmi lety hrát v úterý osmifinále, o jejich soupeřích však rozhodnou až nedělní zápasy v ostatních skupinách.

Česko - Švýcarsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 15. Bodenmann (Hollenstein, Romy). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Pollock - Kovachik (oba Kan.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 10.253.
Česko: Pavelec - Židlický, Šmíd, Gudas, T. Kaberle, Z. Michálek, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát. Trenér: Alois Hadamczik.
Švýcarsko: Hiller - Streit, Diaz, Vauclair, Seger, Josi, Weber, Blindenbacher - Bieber, Traschler, Ambühl - Moser, M. Plüss, Niederreiter - Brunner, Cunti, Wick - Bodenmann, Romy, Hollenstein - Gardner. Trenér: Sean Simpson.

Švédsko - Lotyšsko 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)