reklama

Ručinský se hlásil Růžičkovi. Repre se chystá na Rusy

Martin Ručinský ve 43 letech přijel na sraz hokejové reprezentace. Ve čtvrtek a v sobotu nastoupí proti Rusku. Martin Ručinský ve 43 letech přijel na sraz hokejové reprezentace. Ve čtvrtek a v sobotu nastoupí proti Rusku. autor: Lukáš Filipec
Vladimíru Růžičkovi se dnes v Letňanech na srazu hokejové reprezentace hlásil i Martin Ručinský. Češi nastoupí proti Rusku ve čtvrtek v Karlových Varech a v sobotu v Praze.

Praha - Ještě bez brankáře Alexandera Saláka a obránce Jana Koláře se dnes v Praze sešla hokejová reprezentace, kterou čekají v týdnu dva zápasy s Ruskem.

Oba krajánci z Kontinentální ligy ještě dnes hráli zápas ve Vladivostoku, s týmem tak budou trénovat až ve středu. Zbývajících 24 nominovaných hráčů se dnes trenérovi Vladimíru Růžičkovi hlásilo podle plánu.

Oproti původní nominaci musel Růžička udělat čtyři změny. Omluvili se mu brankář Jan Kovář z Jekatěrinburgu, obránce Lukáš Krajíček z Dinama Minsk a útočníci Roman Červenka z Petrohradu s Jakubem Klepišem z Třince. Na jejich místa byli pozváni gólman Šimon Hrubec (Třinec), bek Jakub Nakládal (TPS Turku) a forvardi Michal Vondrka (Sparta) s Tomášem Zohornou (Pardubice).

Mužstvo je silné

"Nějaké změny jsme museli udělat, ale myslím si, že se nic neděje. Mužstvo je pořád silné a jsou tady hráči, které jsme si vybrali," řekl Růžička, který se na rozdíl od předešlých akcí rozhodl tentokrát povolat zkušenější hráče. S ohledem na blížící se mistrovství světa v Praze a Ostravě už nechce tolik zkoušet.

"Méně zkušení hráči v žádném případě nezklamali. Bojovali a byl jsem s jejich výkony spokojený. Ale blíží se mistrovství a potřebujeme vidět i hráče, se kterými trochu počítáme," podotkl Růžička, pod jehož vedením národní tým v této sezoně ještě nevyhrál.

"Jak už jsem říkal, tím, že je šampionát u nás, tak musí být tým trochu zkušenější, protože mám obavu, že u mladého týmu by nervozita mohla rozhodovat," vysvětlil.

Ručinský na mezinárodní hokej stále má

I proto se dnes na srazu hlásil například obránce Rostislav Klesla z Třince, který nereprezentoval od světového šampionátu v Rusku 2007. Ještě delší dobu v národním týmu absentoval olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa Martin Ručinský. Třiačtyřicetiletý útočník naposledy hrál v únoru 2006 na olympijských hrách v Turíně.

"Jsem přesvědčený, že Martin na mezinárodní hokej stále má a v zápasech proti Rusku to ukáže. Stále je to jeden z nejlepších hráčů v extralize. Viděl jsme ho hrát v řadě zápasů a vždy je nejlepší na ledě. A nejen z týmu Litvínova. Jen doufejme, aby byl v pořádku," řekl Růžička na adresu Ručinského, jehož přínos vidí i v kabině. "Takého hráče, který by mužstvo stmelil, tady nemáme," podotkl.

Aktuální nominaci komplikuje skutečnost, že Kontinentální liga nemá přestávku a řada klubů nechtěla hráče pustit. Zřejmě proto nepřijeli brankář Jakub Kovář i obránce Krajíček, útočník Červenka se omluvil ze zdravotních důvodů. "Asi to nějakou roli hraje, ale já to neřeším. Šanci dostanou další hráči. Nedělám z toho vědu," řekl Růžička. Krajíček s Červenkou se navíc zranili na předešlých reprezentačních akcích.

Zatímco Švédové nebo Finové řeší potíže s pokračující KHL od začátku sezony, Růžička až nyní. Na první turnaj dopředu plánoval pozvat mezinárodně méně zkušené hráče, kteří v létě absolvovali tréninkové kempy, a na Channel One Cupu v Soči chtěli elitní hráče i Rusové, takže většina klubů přestávku měla.

I hokejisté, kteří jsou nyní v týmu, ale přiznali, že od jejich zaměstnavatelů byl tlak, aby se omluvili. "Řešili jsme to až do poslední chvíle. Prezident klubu o tom nechtěl ani slyšet, protože v úterý hrajeme na CSKA, což je pro nás hodně důležitý zápas. Trenéři chtěli mít všechny hráče pohromadě, což chápu," řekl útočník Jiří Novotný, který působí v Jaroslavli.

Aktuální složení týmu:

Brankáři: Šimon Hrubec (Třinec), Alexander Salák (Novosibirsk/KHL),

obránci: Michal Kempný (Kometa Brno), Rostislav Klesla (Třinec), Petr Čáslava (Pardubice), Ondřej Němec (CSKA Moskva/KHL), Jan Kolář (Vladivostok/KHL), Petr Zámorský (Espoo/Fin.), Martin Ševc (Skelleftea/Švéd.), Jakub Krejčík (Örebrö/Švéd.), Jakub Nakládal (TPS Turku/Fin.),

útočníci: Ondřej Roman, Vladimír Svačina (oba Vítkovice), Lukáš Radil, Tomáš Zohorna (oba Pardubice), Martin Adamský (Třinec), Martin Ručinský (Litvínov), Dominik Simon (Plzeň), Michal Vondrka (Sparta Praha), Jiří Novotný (Jaroslavl/KHL), Vladimír Sobotka (Omsk/KHL), Martin Zaťovič (Togliatti/KHL), Petr Koukal (Jokerit Helsinky/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Radek Smoleňák (MODO Hockey/Švéd.), Milan Gulaš (Färjestad/Švéd.).

reklama