Liberec vede už o 13 bodů, ve Varech padly dva hattricky

Aktualizováno 26. 12. 2015 20:14
Hokejová Sparta poprvé v sezoně porazila Karlovy Vary, přičinil se o to hlavně Martin Procházka, který vstřelil hattrick. Na druhé straně zaznamenal tři góly Jakub Svoboda. Ve šlágru kola vyhrál první Liberec nad druhým Hradcem a vede už o 13 bodů.
Martin Procházka v dresu hokejové Sparty.
Martin Procházka v dresu hokejové Sparty. | Foto: ČTK

Karlovy Vary - Hokejisté pražské Sparty poprvé v této sezoně porazili Karlovy Vary, v zápase 30. kola extraligy vyhráli na ledě Energie 5:3. Hattrickem se na tom podílel útočník Martin Procházka, tři góly vstřelil i domácí Jakub Svoboda. Před nejvyšší návštěvou v KV Aréně v sezoně (5327 diváků) tak Energie přišla o sérii tří výher.

Pražané byli od úvodní buly aktivnějším týmem a postupně si díky Procházkovi vytvořili náskok. Do třetí třetiny vstupovali s vedením 3:1. Pak se však domácím podařilo duel zdramatizovat. Bartek ve 49. minutě ještě Pöpperleho nepřekonal, následně ale Přibyl zastavil šanci domácích jen za cenu faulu a Energie přesilovku využila. Podruhé v zápase se prosadil pohotově dorážející Svoboda. Snahu o vyrovnání ale rychle utnul po brejku Sabolič.

Karlovy Vary však nerezignovaly, vynutily si přesilovou hru a Svoboda snížil na 3:4. Stejně jako Procházka si tak připsal hattrick, ve druhém zápase za Energii po příchodu z Pardubic. Už v 57. minutě se domácí rozhodli riskovat bez brankáře, vyrovnat se jim však nepodařilo. Naopak se prosadila Sparta. Pech přidal ke třem asistencím i gól.

Vítkovice řekly dost sérii porážek

Vítkovice přehráli Chomutov 5:4, o prvním vítězství po šesti porážkách v řadě domácí rozhodli třemi trefami hned v úvodních devíti minutách zápasu. Přestože Piráti v závěrečné pětiminutovce stáhli skóre z 1:5 na 4:5, vyrovnat už nestihli. Lídr kanadského bodování Roman Červenka z Chomutova obohatil své konto o gól a dvě asistence.

Hrozivou sérii neúspěchů Vítkovice zarazily ve velkém stylu - už po první desetiminutovce měly nad soupeřem tři góly navrch. Po dvou třetinách pak vedly 5:1.

Ačkoliv tomu nic nenasvědčovalo, z poslední pětiminutovky se vyklubalo ještě pořádné drama. Červenka v přesilovce a Sklenář z dorážky před Dolejšem v rozpětí 18 sekund snížili na 3:5 a vzkříšení hosté pak rozklepaného soupeře dusili až v drtivém tlaku. Rutta necelé tři minuty před koncem při hře šest na čtyři korigoval na rozdíl gólu, ale závěrečný nápor Pirátů zmírnil faulem v útočném pásmu Sklenář. V hektickém závěru a dramatických momentech na obou stranách už se výsledek nezměnil.

Bílí Tygři vedou už o 13 bodů

Hokejisté vedoucího Liberce zdolali doma ve šlágru kola druhý Hradec Králové 5:4 a zvýšili svůj náskok v čele tabulky už na 13 bodů. Bílí Tygři navíc osmou výhrou za sebou překonali klubový rekord. Rozhodl o tom v 56. minutě útočník Michal Bulíř. Mountfield v sedmém zápase pod novým trenérem Vladimírem Kýhosem poprvé nebodoval.

Vstup do utkání vyšel lépe hostům, kteří se již ve třetí minutě zápasu dostali do vedení. Liberečtí krátce po polovině duelu klání otočili. Ve třetím dějství však měli co dělat, aby kýžené tři body získali.

Po jedné z útočných akcí Hradec vyrovnal na 3:3. Pláňkovu střílenou přihrávku umístil do liberecké branky Honejsek.

O čtyři minuty později si ale Severočeši zásluhou Birnera vzali vedení zpátky. Za dalších 13 však bylo znovu vyrovnáno. Červený vysunul do úniku Ihnacaka a ten svým krásným blafákem nedal Lašákovi šanci. A parádní podívaná pokračovala i nadále. Čtyři minuty před koncem zaznamenal pátý a rozhodující liberecký gól jemnou tečí Radivojevičovy střely Bulíř.

Třinec uspěl pod Dopitou i podruhé

I ve druhém utkání pod novým trenérem Jiřím Dopitou naplno bodoval Třinec, který porazil vyhrál na ledě Pardubic 3:1. Dvě branky vítězů zaznamenal útočník Lukáš Žejdl. Dynamo naopak potřetí za sebou vyšlo naprázdno.

Poprvé proti Třinci nastoupil pardubický útočník Orsava, který je na východě Čech na hostování, a ve čtvrté minutě mohl otevřít skóre, jenže v gólové pozici trefil jen Hrubce. Chvíli nato fauloval Šeda u mantinelu Rákose a pro oba hráče utkání skončilo. Domácí bek dostal trest ve hře, třinecký útočník opustil led na nosítkách. Ačkoliv Oceláři pětiminutovou přesilovku nevyužili, na konci duelu se radovali.

Olomouc potřetí za sebou nebodovala

Olomoučtí podlehli doma Plzni 1:3 a potřetí za sebou nebodovali, což se jim stalo poprvé v sezoně. Západočeši se dočkali ve třetím vzájemném utkání v ročníku prvního zisku. Gólem a asistencí k tomu pomohl útočník Tomáš Svoboda, který sehrál za Indiány první utkání po příchodu na hostování z Komety Brno.

Hráči Zlína zdolali před více než šesti tisíci diváky Mladou Boleslav 4:3 po samostatných nájezdech a potřetí za sebou doma vyhráli. Dvěma góly se podílel na vítězství Beranů kapitán Ondřej Veselý a vítěznou trefu v rozstřelu zaznamenal Petr Holík.

Mistři zůstávají poslední

Hokejisté mistrovského Litvínova podlehli doma Kometě Brno 0:1 a po třetí prohře z posledních čtyř zápasů zůstávají poslední o čtyři body za třináctými Karlovými Vary. Kometě zařídil teprve druhou výhru z posledních sedmi utkání trefou už v 70. vteřině utkání ve vlastním oslabení Leoš Čermák. Gólman Marek Čiliak udržel poprvé v sezoně čisté konto.

Společně se svými spoluhráči působil jako neprostupná zeď. V závěru utkání si na něm vylámali zuby Hanzl, Kubát i Lukeš. Kometa tak vyhrála venku podruhé za sebou 1:0, když se jí to povedlo i před dvěma týdny na ledě Vítkovic.

Výsledky 30. kola hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 3:5 (0:0, 1:3, 2:2)

Branky a nahrávky: 21. J. Svoboda z trestného střílení, 53. J. Svoboda (Bičánek, Marosz), 55. J. Svoboda (T. Rachůnek, Marosz) - 22. M. Procházka (Pech, Hrbas), 23. M. Procházka (Pech), 35. M. Procházka (Hrbas, Pech), 55. Sabolič (Forman), 60. Pech (Kumstát). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Zavřel, L. Kajínek. Vyloučení: 3:5, navíc Pöpperle (Sparta) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 5327.

HC Vítkovice Steel - Piráti Chomutov 5:4 (3:0, 2:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 5. Tomi (E. Němec), 7. Klok (P. Zdráhal, Burger), 9. Vandas (Hovorka, Kudělka), 21. Kolouch (Kucsera), 33. Hovorka (Kucsera, Kolouch) - 23. Pospíšil (Červenka), 53. Červenka (Vondrka), 54. Sklenář (D. Květoň, Ölvecký), 58. Rutta (Červenka, Skinner). Rozhodčí: Hradil, Hrubý - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:7, navíc Červenka (Chomutov) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 5043.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 5:4 (0:1, 3:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 26. Krenželok (Valský, P. Jelínek), 31. P. Jelínek (Krenželok, Ševc), 33. Vampola (Krenželok, Birner), 48. Birner (Vampola, Řepík), 56. Bulíř (Radivojevič, Bakoš) - 3. Červený (Courchaine), 27. Frühauf (Šimánek), 44. Honejsek (Pláněk, Jank), 48. Ihnacak (Červený, Köhler). Rozhodčí: Fraňo, R. Svoboda - Lučan, Kis. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 7358.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 49. Vyrůbalík (Vodný, Řípa) - 33. T. Svoboda (Preisinger, Hrňa), 53. Lev (Bližňák, Pulpán), 60. Poletín (T. Svoboda). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4235.

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 48. Nahodil (Gregorc) - 17. Žejdl (Svačina, Linhart), 25. Jašek (Linhart, Kopecký), 46. Žejdl (Rufer). Rozhodčí: Lacina, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6, navíc Šeda - L. Doudera oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8925.

PSG Zlín - BK Mladá Boleslav 4:3 (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Bukarts (P. Holík, Žižka), 25. O. Veselý (Matějíček, Roman Vlach), 34. O. Veselý (Čachotský, Roman Vlach), rozhodující sam. nájezd P. Holík - 8. Musil (Lenc), 27. Klepiš (Trončinský, Klimenta), 57. Pacovský (Bárta, Trončinský). Rozhodčí: R. Čech, Hejduk - Bryška, Lukš. Vyloučení: 11:12. Využití: 2:0. Diváci: 6036.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 2. L. Čermák (J. Káňa II). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič - Frodl, Špůr. Vyloučení: 3:5, navíc Kováčik (Brno) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5341.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16