Hokejisté ukončili sérii proher se Švýcary, porazili je 2:1

27. 4. 2014 15:53
V dnešním přípravném utkání před světovým šampionátem porazili v Basileji úřadující vicemistry světa 2:1.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Basilej - Čeští hokejisté ukončili sérii pěti porážek od Švýcarska. V dnešním přípravném utkání před světovým šampionátem porazili v Basileji úřadující vicemistry světa 2:1. V zápase, který byl součástí Euro Hockey Challenge, se gólově prosadili Martin Růžička a Vojtěch Mozík.

Oba trenéři udělali oproti pátečnímu zápasu v Neuchatelu v sestavách řadu změn. Domácí Simpson nechal odpočívat například dvojici hlavních posil z NHL - obránce Josiho a útočníka Brunnera. Kouč Vladimír Růžička naproti tomu do hry nasadil v přípravě na MS poprvé útočníka Červenku, do branky poslal tentokrát Jakuba Kováře.

A právě Červenka se v 5. minutě podílel na první brance zápasu, když přihrál do ideální pozice Martinu Růžičkovi, jenž otevřel skóre. Elitní třinecký střelec si tak v 31. utkání v reprezentaci připsal druhý gól.

Český tým byl aktivnější a Krejčík s Jordánem prověřili připravenost brankáře Mayera střelami od modré čáry, domácí gólman si ale poradil i s následnou dorážkou Filippiho a nekapituloval ani při dvou oslabeních Švýcarů krátce po polovině první třetiny.

Začátek druhé části patřil stejně jako před dvěma dny domácím, kteří svoji zvýšenou aktivitu přetavili i ve vyrovnávací branku. Po Hollensteinově přihrávce překonal Kováře Romy.

Ve 27. minutě byli v rozmezí šesti sekund vyloučeni Linhart a hodně přísně Mozík, Švýcaři tak měli výhodu dlouhé přesilovky pět na tři. Gól však vstřelit nedokázali a následně sami inkasovali. Mozík se osm sekund po návratu na led dostal do gólové šance, kterou domácí zastavili jen za cenu faulu. Plzeňský obránce dostal možnost trestného střílení, které jistě proměnil. V šestém startu v národním týmu se tak dočkal premiérové branky.

Ve 44. minutě byli Švýcaři hned dvakrát blízko vyrovnání. Nejprve po přečíslení tři na jednoho nepřesně zakončil Plüss, poté se neprosadil Monnet. Podobně dopadl i o dvě minuty později Neuenschwander. Získat větší klid na české hokejky mohl kapitán Smoleňák, z bezprostřední blízkosti ale nedokázal protlačit puk za záda Mayera. Švýcarského gólmana nepřekonali ani Vitásek se Zohornou. Nakonec to ale český tým nemuselo mrzet, těsnou výhru ubránil i při minutové power play domácích.

Přípravné hokejové utkání Euro Hockey Challenge v Basileji:

Švýcarsko - ČR 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Romy (Hollenstein) - 5. Martin Růžička (Červenka), 29. Mozík z trest. střílení. Rozhodčí: Reiber, Kurmann - Arm, Müller (všichni Švýc.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 4126.

Švýcarsko: Mayer - Ramholt, Grossmann, Schlumpf, Kukan, Kamerzin, Huguenin, Kparghai - Suri, Ambühl, Plüss - Simek, Romy, Hollenstein - Pestoni, Monnet, Rüfenacht - Neuenschwander, Froidevaux, Scherwey. Trenér: Sean Simpson.

ČR: Jakub Kovář - Kolář II, Linhart, Mozík, Jank, Vitásek, L. Kovář, Jordán, Krejčík - Martin Růžička, Červenka, Vondrka - Radil, Kousal, T. Nosek - Petružálek, T. Zohorna, Smoleňák - Valský, Filippi, Buchtele. Trenér: Vladimír Růžička.