Američankám vystřelila proti Kanadě třetí titul v řadě Carpenterová. Rusky třetí

Aktualizováno 5. 4. 2016 8:48
Ženská hokejová reprezentace získala potřetí za sebou titul mistryň světa. Ve finále proti Kanadě vstřelila jediný gól zápasu v prodloužení Alex Carpenterová. Bronz získaly Rusky, které porazily po nájezdech Finky.
Střelkyně vítězné branky Alex Carpenterová (vlevo).

Kamloops - Hokejistky Spojených států amerických získaly potřetí za sebou a celkově posedmé titul. Ve finále mistrovství světa v Kamloops zdolali domácí Kanadu 1:0 v prodloužení. V čase 72:30 vstřelila jedinou branku dcera bývalého hráče NHL Bobbyho Carpentera Alex. Na bronz dosáhly Rusky, které vyhrály v duelu o 3. místo nad Finskem 1:0 po samostatných nájezdech.

V úvodním dějství finále měla největší šanci Kanaďanka Jillian Saulnierová. Za Američanky minula ve 28. minutě Shiann Darkangelová a v polovině utkání na druhé straně neuspěla ani sedmatřicetiletá čtyřnásobná olympijská vítězka a sedminásobná mistryně světa Hayley Wickenheiserová. Vzápětí zase při kanadské přesilovce neproměnila únik ve vlastním oslabení Carpenterová.

Ve 48. minutě odolala domácí brankářka Emerance Maschmeyerová při dorážce Kacey Bellamyové. Američanky opět zahrozily i při kanadské početní výhodě znovu díky Carpenterové.

Prodloužení neodvrátila v závěru z dorážky ani Kanaďanka Natalie Spoonerová. V nastavení po šancích na obou stranách rozhodla z dorážky Carpenterová.

Souboj o bronz rozhodly nájezdy

V duelu o 3. místo také branka v základní hrací době a pak ani v desetiminutovém prodloužení nepadla a rozhodlo se až v nájezdech. V nich se prosadily jen Rusky Anna Šukinová a Olga Sosinová a svěřenkyně Michaila Čekanova získaly potřetí v historii medaili. Navázaly na bronzové medaile z let 2001 a 2013. Finky třetí pozici z loňského šampionátu v Malmö neobhájily.

Mistrovství světa hokejistek v Kamloops (Kanada):

Finále:

Kanada - USA 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branka a nahrávky: 73. Carpenterová (Lamoureuxová-Davidsonová, Bozeková). Rozhodčí: Eskolaová (Fin.), Hertrichová (Něm.) - Johanssonová (Švéd.), Tauriainenová (Fin.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 5850.

O 3. místo:

Finsko - Rusko 0:1 po sam. nájezdech

Rozhodující sam. nájezd Šukinová. Rozhodčí: Arianová-Lortieová, Bordeleauová - Strattonová (všechny Kan.), Novotná (ČR). Vyloučení: 5:2. Bez využití. Diváci: 2351.

Konečné pořadí: 1. USA, 2. Kanada, 3. Rusko, 4. Finsko, 5. Švédsko, 6. ČR, 7. Švýcarsko, 8. Japonsko - sestup.

All Star tým podle akreditovaných novinářů: Meeri Räisänenová (Finsko) - Monique Lamoureuxová (USA), Jenni Hiirikoskiová (Finsko) - Hilary Knightová (USA), Rebecca Johnstonová (Kanada), Christine Hüniová (Švýcarsko).

Nejužitečnější hráčka: Hilary Knightová (USA).

Nejlepší hráčky podle direktoriátu turnaje:

Brankářka: Emerance Maschmeyerová (Kanada),

obránkyně: Jenni Hiirikoskiová (Finsko),

útočnice: Hilary Knightová (USA).

Kanadské bodování: 1. Knightová (USA) 5 zápasů/9 bodů (7 branek + 2 asistence), 2. Hüniová 9/9 (4+5), 3. Stalderová (obě Švýc.), Lamoureuxová-Davidsonová (USA) obě 5/8 (3+5), 5. Johnstonová (Kan.), Lamoureuxová (USA) obě 5/7 (2+5), 7. Spoonerová, Wakefieldová oba 5/6 (3+3), 9. Poulinová (všechny Kan.), Deckerová (USA) obě 5/6 (2+4), ...13. Polenská 5/5 (3+2), 17. Křížová 5/5 (0+5), 20. Hymlárová 5/4 (1+3), 26. Vanišová (všechny ČR) 5/3 (2+1).