20. 4. 2012 18:15
Česko - Lotyšsko 7:4 (2:1, 4:1, 1:2)
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Znojmo/Brno - Čeští hokejisté do 18 let se udrželi v elitní skupině mistrovství světa. Rozhodla o tom jejich páteční výhra nad Lotyšskem 7:4.

Svěřenci kouče Jiřího Vebra vedli ve Znojmě po druhé třetině již 6:2, a přestože soupeř ještě dvěma góly snížil, na víc nedosáhl. Jediného sestupujícího určí večerní duel Dánů se Švýcary.

"Byli jsme hodně nervózní, zvlášť po té čtvrteční výhře Dánů. Byla povinnost porazit Lotyše. Cítili jsme tlak a snažili jsme se vyvarovat toho, abychom prohráli, protože by to byla ostuda. Podařilo se nám rozhodnout ve druhé třetině, ve které jsme dali čtyři branky," řekl útočník Jakub Vrána, autor dvou gólů.

Na zápas zavítali i prezident hokejového svazu Tomáš Král a šéftrenér mládeže Slavomír Lener. "Byli u nás v kabině. Snažili se nás vyburcovat, pomohli nám," uvedl Vrána.

Osmnáctka nestačila na Švýcary. Záchrana se odkládá

Vše důležité z úvodní třetiny se vměstnalo do rozmezí 72 vteřin v její polovině. Při Sedláčkově vyloučení dokázal v oslabení otevřít skóre Zadražil, ale Kalvitis vzápětí přesilovku zužitkoval a vyrovnal.

Jen 28 sekund poté ale bylo vedení zásluhou Procházky zpět na straně domácího výběru, který tak zúročil tlak před soupeřovou brankou.

Druhé dějství rozhodlo o osudu celého zápasu. Z českých hokejek vyšlo sice jen průměrných 11 střel mezi tyče soupeřovy branky, ale hned čtyřikrát skončil puk za zády lotyšských gólmanů, kteří se po čtvrté inkasované brance vystřídali.

Tuto Tomečkovu trefu orámoval svými góly Vrána, na 6:2 zvýšil v končící 33. minutě Simon.

Úvod třetí části nabídl Lotyšům dvojnásobnou přesilovku a Lipsbergs ji také zúročil. V 48. minutě navíc přidal další gól do Polívkovy sítě Kulda a obstaral tak napínavý závěr.

V něm se ale provinil Rosinskis a Simon v přesilovce zpečetil 68 vteřin před koncem výsledek i setrvání mladých Čechů mezi elitou také pro příští šampionát.

O udržení (Znojmo):

Branky a nahrávky: 23. a 32. Vrána, 33. a 59. Simon, 10. Zadražil, 11. Procházka, 25. Tomeček - 10. Kalvitis, 26. Jelisejevs, 43. Lipsbergs, 48. Kulda. Rozhodčí: Koch (Švýc.), Salonen - Vikman (oba Fin.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 5:5, navíc Rosinskis (Lot.) 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 847.

Švédsko - Finsko 7:3 (1:1, 2:2, 4:0)

Branky: 58. a 60. Collberg, 17. De la Rose, 22. Possler, 27. Karlsson, 46. Pettersson, 53. Forsberg - 4. a 30. Lehkonen, 32. Ristolainen.

19:00 USA - Kanada (Brno).