reklama

Hokejová Liga mistrů ožívá. Bez Rusů, se čtyřmi týmy z Čech

Nový ročník hokejové Ligy mistrů startuje v srpnu 2013, extraligu budou zastupovat Sparta, Vítkovice, Pardubice a Liberec. Nový ročník hokejové Ligy mistrů startuje v srpnu 2013, extraligu budou zastupovat Sparta, Vítkovice, Pardubice a Liberec. autor: Aktuálně.cz
Nový ročník hokejové Ligy mistrů startuje v srpnu 2014, extraligu budou zastupovat Sparta, Vítkovice, Pardubice a Liberec.

Curych - Hokejová Liga mistrů je po dlouhých pěti letech zpět. Zástupci předních evropských klubů a IIHF totiž v pondělí oznámili, že dohoda o oživení mezinárodní soutěže je na světě.

Příštího ročníku, který navazuje na první sezonu z let 2008-09, se zúčastní 40 týmů. Z Čech mají zatím jistotu Sparta, Liberec, Pardubice a Vítkovice, ovšem ještě další dva kluby by mohly startovat na divokou kartu.

Podle všeho se nové nadnárodní soutěže nezúčastní kluby z Ruska. KHL bude nadále na evropském trhu samostatný hráč a zůstane pouze konkurencí nové Ligy mistrů. Ruská nadnárodní liga příští rok po Česku, Slovensku, Bělorusku, Ukrajině, Kazachstánu, Lotyšsku a Chorvatsku expanduje také do Finska - soutěž rozšíří i Jokerit Helsinky.

Jokerit, jinak pravidelný účastník European Trophy, proto také ve výčtu finských klubů s jistou účastí chybí.

Sezona Champions League začne v srpnu příštího roku a vyvrcholí v únoru 2015. Odehrát by se mělo celkem 149 zápasů. Současně zanikne European Trophy, které se doposud v létě a na podzim hrála.

Společnost, která LM zaštiťuje, vlastní z 63 procent kluby, 25 procent patří jednotlivým soutěžím a zbytek IIHF. V exekutivě sedí za české kluby šéf Sparty Petr Bříza.

“Nadšení všech zúčastněných stran nám dokazuje, že po panevropské lize toužili všichni," uvedl předseda soutěže Anders Ternbom. “Jsme moc rádi, že po sedmnácti měsících práce můžeme dnes oznámit, že vzniká Liga mistrů, která ponese tradici European Trophy a určí šampiona Evropy."

"Soutěž má agenturou Infront garantovaných deset milionů euro, které bude čerpat po dobu prvních tří let své existence. Díky tomu je liga ekonomicky zajištěná a stabilizovaná. Jsem hrozně rád, že se nám tento projekt podařilo dotáhnout a v srpnu odstartujeme," uvedl v tiskové zprávě Bříza.

Jistí účastníci hokejové Ligy mistrů 2013-14:

Rakousko: EC Red Bull Salzburg, UPC Vienna Capitals.

Česko: HC Bili Tygri Liberec, HC Pardubice, HC Sparta Prague, HC Vitkovice

Finsko: IFK Helsinki, JYP Jyväskylä, KalPa Kuopio, Kärpät Oulu, Tappara Tampere, TPS Turku.

Německo: Adler Mannheim, Eisbären Berlin, ERC Ingolstadt, Krefeld Pinguine.

Švýcarsko: SC Bern, Fribourg-Gottéron, ZSC Lions Zurich, EV Zug.

Švédsko: Djurgården Stockholm, Frölunda Gothenburg, Färjestad Karlstad, HV71 Jönköping, Linköpings HC, Luleå Hockey.

reklama