reklama

Hokejová legenda Jiřík zahynula i kvůli své chybě

Jaroslav Jiřík nezvládl otočku letadla Jaroslav Jiřík nezvládl otočku letadla autor: ČTK
Jaroslav Jiřík nezvládl otočku letadla

Brno - Tragická letecká nehoda, při které letos v červenci zahynul v Brně-Medlánkách ve svém ultralehkém letounu bývalý hokejista Jaroslav Jiřík, vznikla pravděpodobně i kvůli jeho chybě při pilotování.

ČTK to dnes řekl Lubomír Stříhavka z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Jiřík měl podle něj patrně potíže se strojem a hned po startu byl nucen přistát. Přestože k tomu měl dostatečný prostor, rozhodl se pro riskantní otočku s letounem a návrat na letiště. Manévr ale nezvládl.

Jednasedmdesátiletý Jiřík byl bývalým hokejovým reprezentantem, který si jako první Čech zahrál v NHL.

Čtěte také: 
První Čech v NHL Jiřík zahynul při pádu letadla v Brně
Proč zemřel Jiřík? Vyšetřování nehody potrvá dva měsíce

Jeho koníčkem bylo létání. Ultralight koupil těsně před kolizí. Podle dostupných informací měl stroj potíže s motorem, závadu na něm ale vyšetřování neprokázalo. Motor prý neměl dobrý zvuk a ztrácel výkon.

Krátce před pádem Jiřík s mechaniky údajně pracoval na odstranění potíží. Poslední zkušební let ale nezvládl. Stroj neměl platný technický průkaz a nesplňoval tedy podmínky pro řádný provoz.

"Během zatáčení neudržel potřebnou rychlost"

Jiřík zahynul 11. července. Podle svědků hned po startu vystoupal se strojem do výšky asi 100 metrů. Svědci následně slyšeli pokles výkonu motoru.

Nad polem s řepkou pak letoun rychle zatočil doleva o 180 stupňů. Pilot se chtěl s největší pravděpodobností vrátit tímto manévrem zpět na letiště, což byla podle odborníků chyba.

"Během zatáčení neudržel potřebnou rychlost, což mělo za následek přetažení a ztrátu řízení," uvádí k příčině neštěstí zpráva Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Ke všeobecným poučkám pro piloty přitom platí, že ve výšce pod sto metrů nelze se strojem dělat prudké manévry.

Stroj by měl letěl nejlépe přímo, pilot by měl jen mírně regulovat směr letu a na vhodném místě přistát. Jiřík měl tyto plochy k dispozici, ale z vyšetřování vyplývá, že je nevyužil.

Patrně chyboval již ve chvíli, kdy usedl do stroje, přestože nebyla známá údajná příčina projevu nepravidelností v chodu motoru. Letadlo se po nezdařeném manévru zřítilo do pole s řepkou, kde se vzňalo. Pilot na místě zahynul.

Jiřík získal šest ligových titulů a nastřílel 300 branek

Jiřík získal s Kladnem a Brnem šest domácích mistrovských titulů, zúčastnil se deseti světových šampionátů a tří olympijských turnajů.

Z OH 1964 v Innsbrucku si přivezl bronzovou medaili a o čtyři roky později z Grenoblu stříbrnou. V lize hrál až do roku 1975 s celkovou bilancí 450 utkání a 300 branek.

reklama