Třinec prohrál s Tapparou a play off Ligy mistrů mu uniklo

7. 10. 2014 19:57
Třinec prohrál s Tapparou Tempere 1:5 a ze základní skupiny nakonec dál nepostupuje.
Třinec prohrál klíčové utkání a do play off Ligy mistrů se letos nepodívá
Třinec prohrál klíčové utkání a do play off Ligy mistrů se letos nepodívá | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Hokejisté Třince přes výborně rozjetou Ligu mistrů do play off nepostupují. Rozhodla o tom jejich porážka 1:5 v přímém boji o první místo skupiny E na ledě Tappary Tampere. Oceláři mají na kontě devět bodů a nakonec skončili až třetí.

Na účast v play off tak mohou z šestice českých klubů dosáhnout už jen Liberec a Sparta, oba celky hrají ale až zítra.

Svou derniéru v tomto ročníku mají za sebou také Vítkovice, Zlín a Pardubice.

Ostravané se se soutěží rozloučili porážkou, když doma podlehli SaiPě 1:3 a ve skupině H skončili třetí.

Zatím nejvíce bodů, a to deset, nasbíral Zlín, jenž si výhrou 4:2 nad Eisbärenem Berlín vydobyl konečné druhé mésto ve skupině D.

Ani na čestnou výhru se nezmohly Pardubice. Východočeši v Bolzanu dvakrát vedli o dva góly, přesto nakonec prohráli 3:4 a skončili se ziskem jediného bodu.

Třinec byl od začátku pozadu

Kouč Třince Jiří Kalous nemohl počítat v Tampere vedle Plíhala a Matuše ani s dalšími útočníky Polanským a Žejdlem, kteří přibyli na marodku. Naděje na play off začal lídr české extraligy ztrácet od šesté minuty, kdy Laine přešel přes Linharta a prostřelil Hrubce. Ten přitom v domácí soutěži v posledních dvou zápasech vychytal nulu a je už 122 minut neprůstřelný.

Další šanci domácích měl v přesilovce Palola a po skončení početní výhody prošel snadno defenzivou Ocelářů Kuusela a zvýšil. Hned po 71 vteřinách druhé části pojistil náskok Finů Jormakka, který se také dostal za obranu Moravanů a skóroval. Snížit mohl Jašek, ale Metsolu nepřekonal.

Tappara, která je ve finské lize až dvanáctá, byla při chuti. Ještě v druhé třetině přidal druhý gól Jormakka a v 49. minutě se už proti brankáři Hamerlíkovi prosadil Otto Mäkinen. Vzápětí zkorigoval výsledek Kreps.

"Zápas byl z naší strany velmi špatný. Vázla nám souhra, nedohrávali jsme osobní souboje. Celkově dnešní výkon byl nejhorší v letošní sezoně. Jsem hodně zklamaný výsledkem, ale zejména předvedenou hrou, kterou jsme nezvládli. Oba dva zápasy proti Tampere nám vůbec nevyšly, ať to bylo domácí utkání nebo to u nich," řekl oficiálním stránkám klubu Kalous, jehož tým podlehl před dvěma týdny doma Seveřanům 1:2.

Vítkovice nezvládly závěr

I další finský klub SaiPa Lappeenranta slavil postup po výhře nad českým celkem, přitom v Ostravě prohrával ještě osm minut před koncem. Vedoucí tým finské ligy v závěru třemi góly stav otočil a pojistil si první místo ve skupině. Vítkovice utrpěly pátou prohru v soutěžním utkání v řadě.

Kouč Peter Oremus nechal ze základu odpočívat jen beky Stehlíka a Zíba a jeho tým proti aktuálně nejlepšímu celku finské ligy sahal po bodech. Přestože Štencel ve 20. minutě zahodil trestné střílení, poslal Ostravany přesně v polovině utkání do vedení v přesilové hře Huna, který zblízka dostal kotouč za Markkanena.

SaiPa byla ale od půlky zápasu už výrazně lepší a její tlak kulminoval v závěrečné desetiminutovce. K vyrovnání jí však pomohla trocha štěstí, když Ahonenova bomba propadla v 53. minutě Dolejšovi mezi betony a puk doklouzal za čáru. Hosté si velkým tlakem dokráčeli pro vítězství: už o dvě minuty později v přesilovce odražený puk nekompromisně z mezikruží napálil za Dolejše Spina a při domácí power play šest na čtyři uzavřel skóre trefou do prázdné brány Ahonen.

"Zápas jsme měli dobře rozehraný, ale závěr jsme bohužel nezvládli. Třeba ale uznat sílu soupeře, finské mužstvo je opravdu silné a zahrálo tu velmi dobře. Jeden gól je na tak kvalitního soupeře málo," řekl Oremus.

Zlín poskočil na druhé místo

Zlín přišel o reálnou naději na postup před dvěma týdny ve Stockholmu po debaklu 0:8 s Djurgaardenem. Duel s německým týmem bral hlavně jako dobrou přípravu na extraligu, kde se trápí.

Ve 13. minutě se radovali domácí z vedení. Balaštík poslal puk do brankoviště a tam jej doklepl Popelka. Ve druhé části se do náporu dostali i hráči Eisbärenu a vyrovnali. Zlínská obrana si nepohlídala návrat Mulocka z trestné lavice a ten Kašíka prostřelil.

Třetí třetina už byla v režii Zlína. Okálův pokus dorazil Veselý a v samostatném úniku skóroval krásnou kličkou Roman Vlach. Berlín sice poté snížil zásluhou Haase, který se nejlépe zorientoval v brankovišti, ale na konečných 4:2 upravil svou šikovnou tečí opět Roman Vlach. Zlín tak ve skupině D Ligy mistrů nebodoval pouze v jednom zápase, přesto skončil na druhém nepostupovém místě.

Pardubice vedení neudržely

Pardubice naopak získaly v soutěži jediný bod. Na ledě Bolzana se dostaly do vedení díky Radilově přesilovkové trefě 14 sekund před koncem první třetiny a hned po 53 vteřinách druhé části překonal českého gólman Hübla i Ščotka.

Na Ganderovo snížení zareagoval bleskově opět Radil, ale závěrečné dějství patřilo domácím. Bolzano otočilo výsledek díky gólu Zissera a dvěma trefám Insama, který rozhodl v 56. minutě v přesilovce.

Skupina D:

PSG Zlín - Eisbären Berlín 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 13. Popelka (Köhler, Balaštík), 45. O. Veselý (Okál, Žižka), 49. Roman Vlach (Valenta, Čech), 52. Roman Vlach (Žižka, Holík) - 36. Mulock, 50. Haase (Mulock, Hördler). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Hribik - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 1118.

Sestava Zlína: Kašík - Marušák, Řezníček, Žižka, Urbanec, Čech, Valenta - Ondráček, Leška, Sedláček - Okál, Čajánek, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Fořt - Balaštík, Popelka, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Fribourg-Gottéron - Djurgaarden 3:1

1. Fribourg-Gottéron 6 3 2 1 0 21:13 14
2. PSG Zlín 6 2 1 2 1 15:20 10
3. Djurgaarden 6 2 1 1 2 21:16 9
4. Eisbären Berlín 6 0 1 1 4 14:22 3

Skupina E:

Tappara Tampere - Oceláři Třinec 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Laine (Peltola), 16. Kuusela (Jormakka), 22. Jormakka (Järvinen, Kuusela), 36. Jormakka (Kaksonen), 49. O. Mäkinen (Rauhala) - 50. Kreps (Irgl, Adamský). Rozhodčí: Linde (Švéd.), Lindqvist - Saha, Puolakka (všichni Fin.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 2446.

Sestava Třince: Hrubec (41. Hamerlík) - Roth, Klesla, Trončinský, M. Doudera, Nosek, Linhart, Galvas - Irgl, Kreps, Adamský - Chmielewski, Dravecký, Rufer - Jašek, Rákos, Orsava - Cienciala, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Stavanger - Bern 5:2

1. Tappara Tampere 6 3 0 2 1 21:16 11
2. Stavanger Oilers 6 3 1 0 2 19:17 11
3. Oceláři Třinec 6 3 0 0 3 20:14 9
4. Bern 6 1 1 0 4 11:24 5

Skupina F:

HC Bolzano - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:3 (0:1, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 35. Gander (Lee, De Simone), 45. Insam (Lee, De Simone), 51. Zisser (Sisca, De Simone), 56. Insam (De Simone, Zanette) - 20. Radil (Nahodil, Kaut), 21. Ščotka (Gregorc, Radil), 36. Radil (Nahodil). Rozhodčí: Haupt (Něm.), Trilar - Rakovic, Johnstone (všichni Rak.). Vyloučení: 3:7, navíc Schofield (Bolzano) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 1413.

Sestava Pardubic: Halász - Kočí, Ščotka, Havlík, Gregorc, Zdráhal, Korím, Škvor - Tybor, Nahodil, Radil - Semorád, Kolář, T. Zohorna - Kaut, Moučka, Poulíček - Voženílek. Trenéři: Venera a Říha ml.

Linköping - TPS Turku 1:2

1. Linköping 6 4 1 0 1 20:10 14
2. TPS Turku 6 3 1 1 1 21:12 12
3. Bolzano 6 3 0 0 3 12:22 9
4. HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 6 0 0 1 5 11:20 1

Skupina G:

KalPa Kuopio - Växjö 1:3 (za domácí Birner 0+1)

1. Växjö 6 4 0 0 2 19:14 12
2. Sparta Praha 5 2 1 1 1 19:16 9
3. KalPa Kuopio 6 2 0 1 3 11:15 7
4. Mannheim 5 1 1 0 3 8:12 5

Skupina H:

Vítkovice Steel - SaiPa Lappeenranta 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 30. Huna (Burger, Roman) - 53. Ahonen (Mankinen, Järvinen), 55. Spina (Larsson), 60. Ahonen (Larsson). Rozhodčí: Smetana (Rak.), Šír - Hlavatý, Tošenovjan (všichni ČR). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3102.

Sestava Vítkovic: Dolejš - Čerešňák, Šenkeřík, Pastor, Stehlík, Bail, Kovář, Klok, Štencel - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa I, Burger, Šedivý - Vandas, Húževka, Zdráhal - Kolouch, Kucsera, E. Němec. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Ingolstadt - Zug 3:2 (za domácí Tatíček 2+0)

1. SaiPa Lappeenranta 6 4 1 0 1 18:11 14
2. Zug 6 3 0 1 2 14:14 10
3. Vítkovice Steel 6 1 1 1 3 18:20 6
4. Ingolstadt 6 1 1 1 3 16:21 6