reklama

Hokejová Liga mistrů se rozrostla na 44 týmů

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Obnovenou Ligu mistrů v ledním hokeji bude nakonec hrát 44 týmů.

Curych - Obnovenou Ligu mistrů v ledním hokeji bude nakonec hrát 44 týmů. Divokou kartu nově obdržely francouzský Briancon, dánský celek SönderjyskE, britský Nottingham a Valerenga Oslo.

Organizátoři museli kvůli rozšíření počtu účastníků upravit herní systém soutěže. Místo deseti základních skupin jich bude jedenáct, přičemž postup do osmifinále si zajistí vítězové skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Briancon získal poprvé v historii titul ve francouzské lize, tým SönderjyskE vyhrál dánskou ligu poosmé v historii a počtvrté za posledních šest let. Nottingham dobyl osm z hlavních 12 trofejí v rámci britské ligy za poslední čtyři sezony.

Valerenga patří dlouhodobě k nejlepším norským celkům, ale letos se ve finále musela sklonit před Stavangerem. Právě Stavanger a Košice získaly divokou kartu pro účast v Lize mistrů již dříve. "Na možnost zahrát si zase proti nejlepším týmům Evropy se moc těšíme. Bude to dobrá zkouška schopností našeho klubu a také kvality naší ligy," uvedl v tiskové zprávě klubový ředitel Valerengy Jan Tore Kjaer.

Českou extraligu budou v Lize mistrů zastupovat Liberec, Pardubice, Sparta Praha a Vítkovice jakožto zakládající členové, mistrovský Zlín a Třinec coby druhý tým základní části. Více zástupců - shodně po osmi - budou mít v soutěži Švédsko a Finsko.

Los se uskuteční 21. května v dějišti mistrovství světa v Minsku. Základní skupiny se odehrají od srpna do října, play off odstartuje v listopadu, v únoru 2015 pak bude korunován nový evropský šampion.

Představitelé soutěže garantují na premiérový ročník rozdělení celkové sumy 1,5 milionu eur, vítěz si přilepší o 160 tisíc eur (asi 4,4 milionu korun). Pro vítěze bude připravena trofej nazvaná European Trophy. Pohár je pojmenován po soutěži, která Lize mistrů předcházela a na jejíž odkaz navazuje, přestože ta původně jen zpestřovala klubům letní přípravu.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů 2014/2015:

Česká republika: Liberec, Pardubice, Sparta Praha, Třinec, Vítkovice, Zlín.

Švédsko: Djurgaarden, Färjestad, Frölunda, HV 71, Linköping, Lulea, Skelleftea, Växjö.

Finsko: IFK Helsinky, Jyväskylä, KalPa Kuopio, Kärpät Oulu, Lappeenranta, Lukko Rauma, Tappara Tampere, TPS Turku.

Švýcarsko: Bern, Curych, Fribourg-Gottéron, Kloten, Zug, Ženeva.

Německo: Eisbären Berlín, Hamburk, Ingolstadt, Kolín nad Rýnem, Krefeld, Mannheim.

Rakousko: Salcburk, Vídeň, Villach.

Norsko: Stavanger, Valerenga Oslo.

Slovensko: Košice.

Itálie: Bolzano.

Francie: Briancon.

Dánsko: SönderjyskE.

Británie: Nottingham.

reklama