Sparta a Třinec se prostřílely do play off Ligy mistrů

Aktualizováno 5. 9. 2015 20:26
Sparta si v přímém souboji proti Servette Ženeva zajistila play off, Oceláři si poradili s finským Kuopiem.
Tomáš Pöpperle
Tomáš Pöpperle | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Hokejisté Sparty a Třince si jako čtvrtý a pátý český celek zajistili postup do play off Hokejové ligy mistrů. Pražané v přímém souboji přehráli Servette Ženeva 5:2, oceláři zase deklasovali Kuopio 6:0.

V druhém sobotním odpoledním duelu podlehl Liberec švédskému Skelleftea 2:5, takže Bílí Tygři jdou do play off taktéž z druhého místa. Již včera si zajistili pokračování v soutěži hokejisté Vítkovic a jako první se mezi nejlepší probil Litvínov.

Vítkovice si dnes dokonce mohly zajistit první místo ve skupině, ale v Mannheimu nakonec prohrály na nájezdy 1:2. Padly také Pardubice, které zakončily skupinu bez jediného vítězství.

Sparta zaváhala ve druhé třetině

Úvodní dějství duelu Sparty s Ženevou patřilo před 2992 diváky v O2 areně Pražanům, kterým stačil k postupu bod. Ve čtvrté minutě je dostal do vedení Réway, jehož vysunul Hlinka a slovenský útočník překonal Mayera blafákem do forhendu.

Sparta měla jasnou převahu. Netík trefil horní tyč, v 16. minutě vyhrál Přibyl souboj po vhazování a střelou mezi betony rodáka z Havířova se švýcarským občanstvím v brance Ženevy zvýšil.

Po 42 vteřinách druhé části snížil po drzé kličce na modré čáře a následné střele Franssona z dorážky Jacquemet a hosté ožili. V 33. minutě se jim podařilo vyrovnat ve vlastním oslabení, kdy skončila za Pöpperlem tečovaná střela Kasta.

Hned za 46 sekund ale překonal Mayera z úhlu Buchtele a Sparta zase vedla. Ve třetí třetině pomohla domácím po Riatově zakončení zblízka horní tyč a v 51. minutě z trestného střílení pojistil výhru Réway. Poslední slovo měl navíc při power play soupeře Sabolič.

Oceláři řádili

Třinec potřeboval z průběžné poslední příčky na postup všechny tři body a Kuopio deklasoval až překvapivě jasně 6:0. Hattrickem se na demolici Finů podílel Erik Hrňa.

Kýžené vítězství, které Oceláři bezvýhradně potřebovali, nakonec znamenal hned první a kuriózní gól Noska. Třinecký bek odpálil kotouč od vlastní brány směrem na finského gólmana Kilpeläinena, kterému však puk nečekaně přeskočil hokejku a skončil v síti.

Český vicemistr pak zápas ovládl a ve druhé části přidal další góly především z přesilovek. Po parádní zadovce Draveckého skóroval při hře pět na tři do prázdné branky Irgl a zakrátko v klasické přesilovce zavěsil z voleje pod břevno Hrňa. Během necelých čtyř minut Třinec navýšil náskok až na 4:0, když Kilpeläinena nadvakrát překonal Orsava.

Hrňa ještě těsně před koncem druhé části dokonale zkopíroval svůj první zásah a z pravého kruhu v další početní výhodě pět na tři zaznamenal pátý gól. Po chybě Finů ve středním pásmu v závěru završil i hattrick, když po ideálním pasu Hrabala z přečíslení pohodlně zacílil nekrytou část branky.

Dva Řepíkovy góly nestačily

Liberečtí prohráli ve svém závěrečném vystoupení v základní skupině na ledě švédského celku Skelleftea 2:5. Porážka však nemohla nic změnit na postupu Bílých Tygrů do play off, Skelleftea skupinu vyhrála.

Liberec dal razítko na postup ze skupiny ve čtvrtek doma proti Nitře (2:0) a dnes se Skellefteou už se hrálo jen o to, který z postupujících celků skupinu vyhraje.

Na začátku přežili Severočeši bez úhony Lašákovo zaváhání, ale tečující Ericsson už poslal švédský tým v přesilovce do vedení. Zanedlouho však rovněž v početní výhodě vyrovnal Řepík. Vedení vrátil domácím při hře čtyři na čtyři Norman a odstartoval tak klíčovou pasáž, jež duel rozhodla.

V 27. minutě se Liberci podařilo dostat kotouč do branky, Vampola ho tam však podle sudích poslal v rozporu s pravidly a gól nebyl uznán. V 29. minutě navíc zvýšil Martin Lundberg na 3:1 a jen 53 vteřin nato se mezi střelce zapsal i Ohlsson.

Třetí třetinu načal gólem Lindholm, v přesilovce pak už jen zkorigoval svým druhým dnešním zásahem do černého Řepík.

V Mannheimu rozhodl Hospelt

Z duelu mezi Mannheimem a Vítkovicemi mohl slavit prvenství ve skupině I vítěz. Německý mistr měl v úvodní třetině více šancí a v 15. minutě překonal gólmana Dolejše Riefers. Ostravané dokázali odpovědět ve 43. minutě po Kolouchově dorážce. V 52. minutě pomohla hostům tyč po střele Raedekeho, ale po nájezdech se radoval Mannheim. Rozhodl Hospelt.

Pardubice sice v Davosu dokázaly díky gólům Rolinka, Adama Havlíka a Poulíčka smazat ztrátu 0:3, ale sbírku jediného bodu nerozšířily. V čase 59:32 rozhodl Simion a v power play ještě skóroval Corvi.

Hokejová Liga mistrů

Skelleftea AIK - Bílí Tygři Liberec 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Ericsson (Zackrisson, M. Pettersson), 25. Norman (Burström, Lindgren), 29. M. Lundberg (Holmström), 30. Ohlsson (Norman, A. Lundberg), 42. Lindholm (Broadhurst) - 15. Řepík (Vampola), 51. Řepík (Ševc, Birner). Rozhodčí: Lindqvist (Fin.), Björk - Sandström, Yletyienen (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. Diváci: 3278.

Sestava Liberce: Lašák - Šimek, Ševc, Derner, Plutnar, Výtisk, Ulrych, Vitásek - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Lakatoš, J. Vlach, Stránský - Jonák. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Konečná tabulka:

1. Skelleftea 4 3 1 0 0 16:6 11
2. Liberec 4 2 0 0 2 13:9 6
3. Nitra 4 0 0 1 3 4:18 1

HC Sparta Praha - Servette Ženeva 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Réway (J. Hlinka), 16. Přibyl, 34. Buchtele (Přibyl), 52. Réway z trestného střílení, 58. Sabolič (Forman) - 21. Jacquemet (Riat, Fransson), 33. Kast. Rozhodčí: Holm (Švéd.), Fraňo - Lhotský, Zavřel. Vyloučení: 6:5, navíc Dragoun (Sparta) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2992.

Sestava Sparty: Pöpperle - Polášek, J. Mikuš, Čajkovský, Barinka, Glenn, Hrbas - Réway, J. Hlinka, Kumstát - Netík, Přibyl, Buchtele - Forman, Cingel, Sabolič - Kudrna, Pech, Dragoun. Trenéři: Jandač a Moták.

1. Storhamar 4 3 0 0 1 12:5 9
2. Sparta Praha 4 2 0 1 1 12:10 7
3. Servette Ženeva 4 0 1 0 3 7:16 2

HC Oceláři Třinec - KalPa Kuopio 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Nosek, 25. Irgl (Dravecký, Klepiš), 27. Hrňa (M. Doudera, Kreps), 29. Orsava (Linhart, Hrňa), 40. Hrňa (Irgl, Klepiš), 48. Hrňa (Hrabal). Rozhodčí: Konc (SR), Hradil - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 6:8, navíc Foltýn 5 min. a do konce utkání - Nikko 10 min., Bengtsson 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 2092.

Sestava Třince: Hamerlík - Nosek, Klesla, M. Doudera, Hrabal, Linhart, Foltýn, L. Doudera - Hrňa, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Klepiš - Irgl, Matuš, Rákos - Jašek, Plíhal, Cienciala - Chmielewski. Trenéři: Kalous a Varaďa.

1. Stavanger 4 2 0 1 1 11:7 7
2. Oceláři Třinec 4 1 1 1 1 14:11 6
3. KalPa Kuopio 4 1 1 0 2 6:13 5

HC Davos - HC Dynamo Pardubice 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 2. Axelsson (Schneeberger), 7. Brejčák (Axelsson, Simion), 30. Jörg (Simion), 60. Simion (Jörg), 60. Corvi (Heldner) - 31. Rolinek, 39. A. Havlík (Kolář), 59. Poulíček. Rozhodčí: Sjöberg, Vinnerborg (oba Švéd.) - Tscherrig, Küng (oba Švýc.). Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0.

Sestava Pardubic: Maxwell - Štajnoch, Gregorc, Bokroš, M. Šeda, J. Zdráhal, Ščotka - P. Sýkora, Poulíček, Rolinek - J. Svoboda, Nahodil, Tybor - A. Havlík, Marcinko, Kaut - Kolář, Voženílek, Půhoný. Trenéři: Říha ml. a Baďouček.

1. Davos 4 3 0 1 0 12:6 10
2. Färjestad 4 1 2 0 1 8:9 7
3. Dynamo Pardubice 4 0 0 1 3 10:15 1

Adler Mannheim - HC Vítkovice Steel 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Riefers (Fischer, Buchwieser), rozhodující sam. nájezd Hospelt - 43. Kolouch (Pastor). Rozhodčí: Salonen (Fin.), Krawinkel - Kowert, Schelewski (všichni Něm.). Vyloučení: 5:8, navíc Tardif, Hecht - Štich všichni 10 min. Bez využití. Diváci: 9744.

Sestava Vítkovic: Dolejš - Kudělka, Štencel, Štich, Sloboda, Čerešňák, Pastor, Kovář - Szturc, Strapáč, Olesz - J. Káňa, Balán, Vandas - Kucsera, Burger, P. Zdráhal - Kolouch, M. Hlinka, Húževka - Tomi. Trenéři: Svozil a Petr.

1. Mannheim 4 2 1 0 1 6:5 8
2. Vítkovice Steel 4 2 0 1 1 7:5 7
3. Něman Grodno 4 1 0 0 3 4:7 3