Češi udolali Američany, na Světovém poháru za sebou nechali i Finy

Snaha, obětavost, bojovnost a nakonec i výhra. Takhle se Češi rozloučili s Torontem
Čeští hokejisté už bez naděje na postup do semifinále zakončili vystoupení na Světovém poháru v Torontu výhrou nad Spojenými státy 4:3.
Skončili tak před svým dnešním sokem na třetím místě v základní skupině A. Dvakrát se mezi střelce zapsal útočník Milan Michálek.
Češi nastoupili bez indisponovaných Faksy a Červenky s jedenácti útočníky, do hry se poprvé na turnaji dostal sedmý obránce Kundrátek.
V úvodu utkání měl více práce Mrázek, jehož nejdříve otestoval Stepan a pak i z otočky bekhendem Oshie.
23. 9. 2016 4:38
Česká hokejová reprezentace zakončila Světový pohár se ctí. Proti Američanům, kteří rovněž ztratili šanci na postup, zvítězila 4:3 i díky dvěma gólům Milana Michálka. Svěřenci kouče Josefa Jandače tak na prestižním turnaji v Torontu končí šestí, za sebou kromě USA nechali i Finsko.

Toronto Čeští hokejisté už bez naděje na postup do semifinále zakončili vystoupení na Světovém poháru v Torontu výhrou nad Spojenými státy 4:3. Skončili tak před svým dnešním sokem na třetím místě v základní skupině A. Dvakrát se mezi střelce zapsal útočník Milan Michálek.

"Nastupovali jsme do zápasu s tím, že chceme hrát na tisíc procent, jak jsme říkali. Přestože jsme už neměli šanci postoupit, tak do toho kluci dali všechno a hráli za český nároďák s nasazením a srdcem," řekl trenér českého týmu Josef Jandač. "K postupu nám chyběl jediný bod a bylo by to celé veselejší. Takhle nejásáme, nejucháme, ale ani nevěšíme hlavu."

Češi nastoupili bez indisponovaných Faksy a Červenky s jedenácti útočníky, do hry se poprvé na turnaji dostal sedmý obránce Kundrátek. V úvodu utkání měl více práce Mrázek, jehož nejdříve otestoval Stepan a pak i z otočky bekhendem Oshie. Při vyloučení Pariseho měl dobrou střeleckou pozici na levém kruhu Nakládal, ale minul.

V osmé minutě chytil Mrázek lapačkou pokus Pavelského, Češi se ubránili při vyloučení po Mrázkově faulu a zaváhání v defenzívě nepotrestal Stepan, který ještě zadovkou hledal Kanea. Ve 13. minutě se radovali z vedení Češi, když při signalizovaném vyloučení od modré čáry prostřelil Bishopa přes stínícího Hanzala Zbyněk Michálek.

Američané vyrovnali v 15. minutě při druhém trestu za faul pro českého gólmana. Rychlou kombinaci po asistencích Kanea a Pariseho zakončoval kapitán Pavelski. Američané měli více ze hry, ale stav neotočili.

V úvodu druhého dějství prověřil dvakrát Mrázka Kane, na druhé straně Frolík nezamířil přesně bekhendem. V 25. minutě po chybné rozehrávce Carlsona neprostřelil Bishopa Birner a neuspěl ani z dorážky Voráček. Ten se probíjel vzápětí do další šance, ale zmařil mu ji Parise a hned z brejku málem sám udeřil.

Ve 27. minutě skóroval Jandačův tým. Po tečované střele Nakládala si srazil puk do vlastní branky Suter a gól byl připsán Milanu Michálkovi. Vzápětí při vyloučení Hemského pomohla Mrázkovi pravá tyč.

O výhru se strachovali

Češi si mohli následně pojistit vedení, ale Bishop si po přečísleních poradil s ránami Jordána i Zbyňka Michálka. V 35. minutě uvolnil od levého mantinelu na pravém kruhu Byfuglien Abdelkadera a bylo vyrovnáno.

Ve 37. minutě připravil Voráček pozici pro Šustra, který z pravé strany prostřelil u bližší tyčky klubového spoluhráče z Tampy Bishopa a v šestém reprezentačním startu si připsal první branku. "On to není první gól, který jsem mu dal. Nějaké vlastňáky tam už byly. Ale určitě nějaké vtípky v šatně proběhnou," smál se Andrej Šustr.

Za 39 sekund zvýšil Milan Michálek, který se trefil z levého kruhu nad lapačku. "První gól byl náhoďák, jen jsem to tam dotlačil tělem. Druhý byl pěkný, jsem rád," komentoval své zásahy útočník Toronta.

V úvodu třetí třetiny hráli Češi sice přesilovku, ale sami inkasovali. Po Wheelerově přihrávce se za bránícím Voráčkem prosadil McDonagh. Kaneovi pak zabránil ve vyrovnání Mrázek. V 58. minutě jej nepřekonal ani Abdelkader, který byl faulován Hanzalem. Češi ale při přesilovce soupeře umocněné power play odolali a závěrečný tlak soupeře přečkali.

"Je to důležitá výhra. Já jsem rád, že jsme to zvládli, že jsme ukázali charakter mužstva a že jsme to odbojovali. Celkově je ale turnaj zklamání. Chtěli jsme předvést víc, ty předešlé dva zápasy se nám, až na deset minut s Kanadou, nepovedly vůbec. Je to škoda, měli jsme na víc," dodal kapitán Tomáš Plekanec.

Světový pohár v Torontu

Skupina A:

ČR – USA 4:3 (1:1, 3:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Z. Michálek (Palát, Hanzal), 27. M. Michálek, 37. Šustr (J. Voráček, Michael Frolík), 38. M. Michálek (Hemský, Polák) - 15. Pavelski (Parise, P. Kane), 35. Abdelkader (Byfuglien, Suter), 43. McDonagh (Wheeler, Dubinsky). Rozhodčí: Dwyer, Lee - Cormier, Miller (všichni Kan.). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.987.

ČR: Mrázek - Šustr, Nakládal, Z. Michálek, Jordán, Polák, Kempný, Kundrátek - J. Voráček, Hanzal, M. Michálek - Pastrňák, Plekanec, Palát - Hemský, Sobotka, Michael Frolík - Jaškin, Birner. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

USA: Bishop (41. Schneider) - Niskaken, Suter, Carlson, McDonagh, Byfuglien, J. Johnson - P. Kane, Stepan, J. van Riemsdyk - Parise, Pavelski, Oshie - Abdelkader, Dubinsky, Palmieri - Wheeler, Pacioretty, Kesler. Trenéři: John Tortorella, Jack Capuano, Scott Gordon, Phil Housley, John Hynes a Mike Sullivan.