reklama

Na Kanadu jsme neměli, přiznal po zápase Neuvirth. Plekanec ví, že bude potřeba zlepšit všechno

Neslavný začátek Jandačova týmu na Světovém poháru sledoval i Fantomas, tak Češi utrpěli debakl Podívejte se na snímky z úvodního českého utkání na Světovém poháru, ve kterém výběr Josefa Jandače prohrál s domácí Kanadou 6:0. Foto: ČTK
Český brankář Michal Neuvirth si odbyl za český národní tým první soutěžní zápas a hned musel šestkrát lovit kotouč z branky. Rodák z Ústí nad Labem přiznává, že byla Kanada v mnoha herních činnostech daleko lepší.

Toronto - Brankář Michal Neuvirth hned v první minutě zlikvidoval sólový únik kanadské hvězdy Sidneyho Crosbyho, pochytal celkem 44 střel domácího favorita Světového poháru v Torontu, ale přesto debaklu českých hokejistů 0:6 nezabránil. Ten ale podle osmadvacetiletého gólmana Philadelphie musí tým hodit za hlavu a bojovat v dalších zápasech s Výběrem Evropy a Spojenými státy americkými o postup do semifinále.

Místo překvapení krutý debakl. Čeští hokejisté proti Kanadě nestíhali Místo překvapení krutý debakl. Čeští hokejisté proti Kanadě nestíhali Čtěte zde

"Těžko to hodnotit. Měli jsme dobrý začátek, pak jsme dostali smolný gól a potom se to vezlo. Třetí gól Kanady nám určitě srazil vaz. Bojovali jsme, ale soupeř hrál o hodně líp," řekl novinářům osmadvacetiletý gólman Philadelphie, který v úvodním utkání dostal přednost před Petrem Mrázkem z Detroitu.

Sporný první gól

Kanaďané překonali Neuvirtha poprvé v deváté minutě, kdy se po střele Brada Marchanda dostal k puku za brankou Crosby a chytře o záda českého gólmana ho poslal do branky. Českému týmu se nelíbilo, že se s Neuvirthem dostal do kontaktu Steven Stamkos, toho však směrem do brankoviště tlačil bránící Roman Polák.

Trenérský tým využil možnosti překontrolovat podle pravidel NHL záznam, ale neuspěl. Z Neuvirthova pohledu bylo těžké situaci hodnotit. "Bylo to padesát na padesát," nebyl si jistý, zda měl gól platit.

Přestože pochytal řadu nebezpečných pokusů Kanady, skóre narůstalo. Neuvirth se však bez ohledu na to snažil bojovat a zabránil díky tomu ještě většímu debaklu. "Byl to hodně těžký zápas. Pořád stínili před bránou a v tom byl veliký rozdíl; Price viděl skoro všechny puky a já viděl tak polovinu," podotkl Neuvirth.

Proti Kanadě nastoupí v útoku Jaškin, gólmana zatím Jandač tají Proti Kanadě nastoupí v útoku Jaškin, gólmana zatím Jandač tají Čtěte zde

V přípravě na Světový pohár odchovanec Ústí nad Labem v národním týmu debutoval a za 95 minut duelů s Ruskem a Výběrem Severní Ameriky inkasoval jedinou branku. Teď si musel prožít jinou zkušenost. "Tak určitě to bylo těžké psychicky, snažil jsem se každou střelu chytit, ale šest gólů je hodně. I tak je to dobrá zkušenost a pomůže mi dál v kariéře," věří bývalý gólman Washingtonu, Buffala a New York Islanders.

Podle Neuvirtha není pro další vývoj turnaje až tak důležité, jakým rozdílem duel s Kanadou skončil. "Turnaj pořád pokračuje, je jedno jestli jsme prohráli 0:1, nebo 0:6. Máme nula bodů, ale pořád to máme ve svých rukách. Musíme to hodit za hlavu a jít dál, zítra dobře potrénujeme a začíná nový den," dodal Neuvirth.

Plekanec: Musíme zlepšit všechno

Podle kapitána Tomáše Plekance se výběr kouče Josefa Jandače musí zlepšit v mnoha směrech, pokud chce pomýšlet na lepší výsledky a případný postup ze skupiny do semifinále.

"Musíme zlepšit všechno. Hrát dobře celých šedesát minut. Inkasované góly nás nesmí takhle srazit. Samozřejmě je to těžké, když prohráváte o tři góly. Ale my jsme úplně odešli a vyklidili hřiště. Zklamání je teď obrovské. Chtěli jsme jim vzdorovat víc, než jsme vzdorovali. Ale hrajeme za chvíli zase, nemáme ani dva dny volna," řekl Plekanec novinářům.

Uvědomuje si, že je potřeba se oklepat velmi rychle, neboť dalším soupeřem je Výběr Evropy, který zaskočil Američany a vyhrál 3:0. "Mají dobrý mančaft. Papírově tam jsou samí super hráči, takže to nebude o moc jednodušší, než to bylo s Kanadou. Pokud chceme zůstat v turnaji, musíme něco uhrát. Je třeba si odpočinout, zapomenout na to, poučit se a připravit se, abychom vydrželi víc než deset minut," prohlásil Plekanec.

Kanada ukázala velkou sílu

Připustil však zároveň, že Kanada ukázala velkou sílu. "Jasně, oni se pak na nás valili z jedné strany, z druhé strany, mají sebevědomí. Ale dokud jsme je v těch deseti minutách drželi, taky jsme viděli, že se jim to nelíbí, že v té obranné třetině nejsou rádi. Jenže deset minut je strašně málo na to, abychom uspěli v celém zápase," zdůraznil Plekanec.

"Prvních deset minut jsme hráli podle našich představ. Pak jsme udělali pár chyb, oni je využili a za stavu 0:3 už se hraje těžko," dodal Plekanec. Nechtěl spekulovat, zda by průběh zápasu výrazněji ovlivnila úspěšná koncovka akce Martina Hanzala s Ondřejem Palátem.

Plekanec: Nějaké šance byly

"Těžko říct. Třeba bychom si víc věřili a vydrželi u hry, kterou jsme si naplánovali," přemítal Plekanec. "Měli jsme pár nepříjemných střel, takových tečovaných. Pár nebezpečných závarů. Kdyby tam něco spadlo, třeba by to vypadalo jinak. Ale od druhé třetiny jsme moc příležitostí neměli."

Pomyslnou ranou do vazu českého týmu se zdál být třetí inkasovaný gól v samém závěru první třetiny. "Nevím, zda ten definitivně rozhodl... Měli jsme třetinu uhrát na 0:0. Nebo alespoň 0:1. Začátek se povedl, tak jsme hráli v přípravě. Chtělo to vydržet takhle hrát celý zápas, pak budeme mít šanci na lepší výsledky," řekl Plekanec.

Třetímu gólu předcházelo těsné napadání Sidneyho Crosbyho na Michala Kempného, který vyvážel puk. Zavánělo faulem, ale Plekanec uznal, že sudí pískat neměli. "Ptal jsem se trenérů, kteří se na tu situaci dívali, a tvrdili, že to faul nebyl. Škoda, dostali jsme gól do šatny," podotkl Plekanec.

Neztotožňoval se však s vysvětlením sudích u první inkasované branky, při níž byl Steven Stamkos v kontaktu s brankářem Michalem Neuvirthem. "Tvrdili, že Stamkos měl hokejku mezi Michalovýma nohama, ale že to neovlivnilo jeho zákrok. Že by se stejně nestačil přesunout. Nerozumím tomu, jak můžou vědět, že by to nestihl. Ale to nemá cenu řešit," řekl Plekanec, podle něhož byl právě Neuvirth jednoznačně nejlepším hráčem českého týmu. "Ještě chytil spoustu šancí, pár nájezdů. Šlo na něj padesát střel," připomněl Plekanec.

reklama