Češi na Karjale padli i s Finskem, zápas ztratili v první třetině

13. 11. 2021 19:16
Čeští hokejisté prohráli i druhý zápas na turnaji Karjala, když podlehli v Helsinkách domácímu Finsku 2:4. V úvodním podniku seriálu Euro Hockey Tour tak zůstávají bez bodového zisku a skončí nejlépe třetí. Finové vykročili za vítězstvím hned v první třetině, kterou opanovali 3:0.
Finští hokejisté na MS 2021
Finští hokejisté na MS 2021 | Foto: Reuters

Reprezentační debut si odbyl brankář Štěpán Lukeš, jenž od druhé části nahradil Miroslava Svobodu. Po gólech Finů, které vstřelili Toni Rajala, Niko Ojamäki a Jere Innala, se národní tým zvedl díky zásahům útočníků Petra Kodýtka a Matěje Blümela. Poslední slovo měl však ve třetí třetině Valtteri Filppula.

Branka Matěje Blümela:

V neděli se výběr kouče Filipa Pešána utká na závěr turnaje s Ruskem, které dosud rovněž nebodovalo. Zápas začne ve 12:30 SEČ. Poté se v Hartwall Areně střetnou týmy Finska a Švédska o prvenství na Karjale.

Češi ovládli úvodní dvacetiminutovku na střely mezi tyče drtivým poměrem 16:5, jenže zatímco finský brankář Westerholm udržel stoprocentní úspěšnost, Svoboda si při svém druhém reprezentačním startu prožil noční můru gólmanů se vším všudy.

Po 77 sekundách ujel po křídle Rajala, z plné jízdy se opřel do kotouče a dokonale přesnou ranou vymetl vzdálenější horní růžek branky. Na začátku čtvrté minuty následovala česká přesilovka, v níž se Westerholm hodně zahřál a vyznamenal se především proti zblízka dorážejícímu Smejkalovi.

Už při hře v pěti na obou stranách pozlobil finského gólmana dvakrát během pár sekund Horký. Nejprve pálil dobře z křídla, následně se mu povedla teč před brankovištěm, ale stav se neměnil. V další přesilovce pálil nebezpečně Špaček, jenže převahu jednoho hráče v poli utnul Jeřábkův faul.

Finům pak i zkrácená přesilovka stačila k tomu, aby zvýšili. Na kruh dostal nabito Ojamäki a ani v tomto případě neměl Svoboda příliš možností k úspěšnému zákroku. Zmar českého týmu dovršil Innala. Přetlačil Mašína, dostal se až před Svobodu a chytrým zakončením po ledě zvýšil už na 3:0.

"První třetinu jsme je museli asi hodně přestřílet, ale měli jsme i trošku smůlu, že nám tam nic nespadlo, což je určitě jeden z faktorů, proč skončila takovým výsledkem. Nevím, kde ti kluci hrají, ale na Finech byla každopádně patrná jejich vyzrálost," ocenil brankář Lukeš.

Místo Svobody pak naskočil do hry. Na začátku 27. minuty našel Najman prudkou přihrávkou mezi kruhy Kodýtka, který zdařilou tečí dostal Čechy do zápasu. Před polovinou zápasu jel Kousal sám, jenže Westerholma přelstít nedokázal. Na druhé straně Ruohomaa nenašel recept na Lukeše. V obrovské šanci neuspěl Blümel, ale pak si spravil chuť, když ve 39. minutě s přehledem zakončil a proměnil přesilovku.

V úvodních pasážích třetí části prověřil Westerholmovu pozornost ranou z kruhu Pýcha. Češi bojovali o vyrovnání, jenže pak se jim stalo osudným současné vyloučení na obou stranách za zdržování hry. Při hře ve čtyřech na obou stranách se prosadil z dorážky Filppula a Finové už dvoubrankový náskok nepustili. Měli naopak možnosti k navýšení skóre, Pakarinena ale zastavila branková konstrukce a další šance pochytal pozorný Lukeš.

"Zápas mi hodně připomínal utkání se Švédskem, i začátek jsme měli zase docela dobrý, ale první třetinu jsme stejně prohráli. Dostali jsme gól v přesilové hře soupeře, na niž jsme se připravovali, ale bohužel jsme oslabení sehráli velmi špatně. Dvakrát tam byla individuální chyba při brejku soupeře. Takže nezkušenost a nezvládnutí takového toho osobního výkonu. Soupeř nás každopádně předčil v produktivitě," řekl trenér Pešán.

Hokejový turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour v Helsinkách:

Finsko - ČR 4:2 (3:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Rajala (H. Pesonen, Vatanen), 14. Ojamäki (Vatanen, Aaltonen), 16. Innala (Tallberg, Saarijärvi), 47. Filppula (Lehtonen, Innala) - 27. Kodýtek (O. Najman, D. Sklenička), 39. Blümel (M. Špaček). Rozhodčí: Öhlund, Björk - Malmqvist, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 9156.

Finsko: Westerholm - Ohtamaa, Lehtonen, Vatanen, Vittasmäki, Saarijärvi, Sund, Parikka, Kotkansalo - Pakarinen, Filppula, Innala - Rajala, Ruohomaa, H. Pesonen - Ojamäki, Aaltonen, Savinainen - Tallberg, Petman, Liedes. Trenéři: Jukka Jalonen, Mikko Manner a Ari-Pekka Selin.

ČR: Miroslav Svoboda (21. Š. Lukeš) - Jiříček, Jeřábek, D. Sklenička, Pýcha, Ščotka, Mašín, Zábranský - Řepík, Chlapík, D. Kaše - Blümel, M. Špaček, M. Stránský - Flek, Jašek, Smejkal - L. Horký, O. Najman, P. Kousal - Kodýtek. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.

1. Švédsko 2 2 0 0 0 8:3 6
2. Finsko 2 2 0 0 0 7:2 6
3. ČR 2 0 0 0 2 3:8 0
4. Rusko 2 0 0 0 2 2:7 0