reklama

Češi na Švédy umí, tamní turnaj však vyhráli naposledy před 23 lety. Ukončí o víkendu čekání?

V listopadu Češi Švédy porazili 6:3. V listopadu Češi Švédy porazili 6:3. autor: Tomáš Liška
Švédské hokejové hry naposledy vyhráli čeští reprezentanti v roce 1994. V posledních třech ročnících však vždy skončili těsně pod vrcholem - druzí. Tým Josefa Jandače může o víkendu dlouhé čekání utnout. Kvalitu na to má.

Göteborg – Se třemi nováčky v sestavě a Jakubem Kovářem v brance vstoupí čeští hokejisté do třetího turnaje série Euro Hockey Tour. Tím budou v Göteborgu Švédské hry. Cíle Čechů jsou následující: navázat na dobré výkony z Karjaly a udržet celkové druhé v EHT.

Živě: Švédsko - Česko 5:2, Švédové poprvé v sezóně poráží český tým. O vítězi rozhodla první třetina Živě: Švédsko - Česko 5:2, Švédové poprvé v sezóně poráží český tým. O vítězi rozhodla první třetina Čtěte zde

Prvním soupeřem svěřenců Josefa Jandače budou dnes večer domácí Švédové. Proti v minulosti hodně neoblíbenému týmu se v posledním roce české reprezentaci daří. Aktuální série čítá čtyři vítězství nad Tre Krokor v řadě.

"Rádi bychom navázali na předešlé zápasy, ale na druhou stranu respektujeme sílu soupeře. Obě mužstva jsou pozměněná, ale byli bychom rádi, kdybychom je porazili znovu," řekl Jandač.

Ten složil tým z dvanácti hráčů působících v tuzemské extralize, devět jich povolal z KHL a jednoho, Michala Birnera, z nejvyšší švýcarské ligy. Debut v národním dresu si odbudou obránce Lukáš Klok a útočníci Petr Jelínek a Vladimír Růžička.

"Při absenci některých stabilních centrů, mezi které patří Filippi, Červenka, Sobotka nebo Hanzl, chceme vidět další kluky," vysvětlil Jandač nominaci sedmadvacetiletého Růžičky a o pět let staršího Jelínka, kteří obléknou reprezentační dres stejně jako v minulosti jejich otcové.

Nominaci ještě po prohraném finále Ligy mistrů doplnil Michal Řepík, který by měl vytvořit úderné a sehrané duo s Michalem Birnerem. Pro dnešní utkání se Švédy však ještě dostane od realizačního týmu volno a do sestavy naskočí až v sobotu, kdy se Češi v poledne střetnout s Finy. V neděli je pak rovněž ve 12 hodin čekají Rusové.

Reprezentace prvně trénovala před Švédskými hrami: Hrátky s pukem i naganská pohoda Reprezentace prvně trénovala před Švédskými hrami: Hrátky s pukem i naganská pohoda Prohlédněte zde

Rusové nechali hvězdy doma

Obě severské reprezentace nominovaly na turnaj prověřená jména s pouhými dvěma nováčky v sestavě. Větší respekt však budí tým Švédska s vynikajícím útokem a brankáři se zkušenostmi z NHL: Viktorem Fasthem a Andersem Linbäckem.

Ze zlatého týmu Frölundy tým posílili Henrik Tömmernes a Joel Lundqvist:

Velkou neznámou jsou ale Rusové. Kouč Oleg Znarok přivezl do Göteburgu nezkušený tým bez větších hvězd. V pětadvacetičlenné nominaci najdeme hned sedm nováčků, třem z nich je dokonce teprve 19 let. Jediným zkušeným borcem bude obránce a kapitán Omsku Jevgenij Medveděv.

Z historického hlediska se Čechům na Švédských hrách příliš nevede. Nejúspěšnějším účastníkem turnaje, který nesl v minulosti rovněž názvy Švédský pohár, Globen Cup, LG Hockey Games nebo Oddset Hockey Games, jsou s dvanácti prvenstvími domácí Švédové, šestkrát zvítězilo Finsko, pětkrát Rusko, dvakrát Česká republika a jednou Kanada. V posledních třech letech pak Češi skončili vždy druzí. První byli naposledy v roce 1994.

Úvodní buly zápasu mezi českou reprezentací a Švédskem je naplánováno na 19:15. Přímý přenos vysílá ČT Sport.

Předpokládaná sestava: Jakub Kovář - Kundrátek, Polášek, Šimek, Kolář, Rutta, Dvořák, Vitásek, Klok - Radil, Jan Kovář, Vondrka - Kašpar, Kämpf, T. Zohorna - Holík, V. Růžička ml., Birner - Hyka, P. Jelínek, Lenc.

reklama