Česká osmnáctka vzdorovala na MS mladým Američanům, nakonec padla až po nájezdech

Aktualizováno 30. 4. 2021 11:45
Čeští hokejisté si na mistrovství světa hráčů do 18 let připsali druhou těsnou prohru po sobě, získali ale čtvrtý bod ve skupině, když podlehli domácímu výběru USA 1:2 až po samostatných nájezdech. Díky výhře Ruska nad Německem (6:1) v předchozím utkání má již mužstvo kouče Jakuba Petra jistotu postupu do čtvrtfinále.
Český obránce Matěj Pinkas se pokouší zastavit Američana Logana Cooleyho
Český obránce Matěj Pinkas se pokouší zastavit Američana Logana Cooleyho | Foto: www.iihf.com

"Není to odměna, jakou bych si představoval. Ideálním scénářem by bylo devět bodů na kontě a vést skupinu, čemuž by se podle mě nikdo nemohl divit. Ale pojďme po postupných krůčcích a buďme skromní. To jsem také zhruba řekl klukům po zápase v kabině," uvedl Petr v hodnocení utkání.

Po úvodní důležité výhře 3:1 nad Němci a smolné porážce s Finy (5:6), proti nimž vedli 5:3, měli čeští mladíci dobře rozehraný i zápas s domácím favoritem. Střelecky ovládli úvodní dějství (18:8) a v končící 16. minutě šli také do vedení, když se zblízka prosadil Ryšavý.

V brankovišti dostal poprvé na turnaji před Suchánkem přednost Šatný, který se musel vzápětí hodně ohánět, aby udržel těsné vedení po vyloučení úspěšného střelce. Ve 25. minutě na strážce české branky nevyzrál v obrovské šanci ani kapitán domácího týmu Savage. Vzápětí přečkali Češi i další oslabení.

Šatný držel čistý štít až do třetí třetiny. Do ní vstoupili Američané náporem, který korunoval vyrovnáním po ráně z kruhu Pastujov. Už po pár sekundách mohli mít Češi vedení zpět na své straně, jenže Jiříčkův pokus skončil pouze na brankové konstrukci.

Mbereka v brance USA nahradil vzápětí na příštích 11 minut Homer. V 55. minutě měli Češi k dispozici přesilovku, ale ve snaze o vítězný gól neuspěli. Jiříček navíc těsně před koncem základní hrací doby fauloval, ani Američanům se však nepodařilo rozhodnout. Krátce před koncem prodloužení je naopak znovu zachránila tyčka.

"Jsem na náš tým opravdu hrdý. Myslím, že jsme si zasloužili tenhle zápas vyhrát," prohlásil útočník Jakub Kos.

Na řadu tak přišly nájezdy. Altrichter, Szturc, Brabenec, Skuhrovec a ani Šapovaliv v poslední sérii neuspěli, zatímco Američané jednoho úspěšného exekutora ve svých řadách našli - ve druhé sérii skóroval Hutson, který předtím nahrál na vyrovnávací gól.

"Všichni víme, že Američané jsou historicky jedním z nejlepších týmů na šampionátech osmnáctek. Když jsme předchozí večer prohráli (s Finskem), byla to noční můra pro hráče i trenéry. A nejtěžší na tom všem bylo, že jsme se museli připravit zase na další utkání, vrátit kluky zase zpátky. I proto jsme se všichni krátce potkali ještě v noci kolem jedné hodiny," prozradil Petr. "Jsem na kluky vážně pyšný," dodal.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let:

Skupina B (Frisco):

USA - Česko 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 43. Pastujov (Hutson), rozhodující sam. nájezd Hutson - 16. Ryšavý (Moravec, Altrichter).Rozhodčí: Holm (Švéd.), Judakov (Rus.) - Briganti (USA), Zunde (Lot.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 1740.

Sestava Česka: Šatný - Moravec, Jiříček, Pinkas, Svozil, Šedivý, Ticháček, Špaček - Marcel, Szturc, Chmelař - Marha, Brabenec, Kos - Ryšavý, Altrichter, Moravec - Slavíček, Šapovaliv, Pajer - D. Skuhrovec. Trenéři: Jakub Petr, Tomáš Martinec a Radim Skuhrovec.

Německo - Rusko 1:6 (0:1, 0:3, 1:2)

Branky: 55. Korte - 21., 28., 36. a 59. Mičkov, 11. Jurov, 46. Kvočko.

Švédsko - Švýcarsko 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)

Branky: 32. Rosén, 35. Dower Nilsson, 36. Sundin - 23. Bougro.

Bělorusko - Lotyšsko 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)

Branky: 21. a 39. Klimovič, 3. Nikolajenja, 23. Klavdijev, 50. Morozov, 58. Michaljov - 24. Lavinš, 59. Darzinš.

1. Kanada 2 2 0 0 0 16:3 6
2. Bělorusko 3 2 0 0 1 14:8 6
3. Švédsko 3 2 0 0 1 9:14 6
4. Švýcarsko 3 1 0 0 2 6:12 3
5. Lotyšsko 3 0 0 0 3 6:14 0