reklama

Nejtrestanější Češi. S tímhle ve čtvrtfinále nemáme šanci, ví Lauko. USA si přál

Jakub Lauko slaví s parťáky svůj gól proti Dánsku. Jakub Lauko slaví s parťáky svůj gól proti Dánsku. autor: ČTK
Češi podle očekávání odvrátili bezprecedentní ostudu. Na hokejovém mistrovství světa juniorů v Kanadě bez větších problémů porazili Dánsko 4:0. Neduhy ve své hře však zcela nevyléčili. "Když takhle budeme pokračovat, ve čtvrtfinále nemáme šanci," řekl Jakub Lauko.

Slova útočníka z kanadské juniorky jsou trefná i proto, že v rozhodujícím klání narazí Česko na Američany, proti kterým dlouhodobě strádá. V přípravě s nimi prohrálo 2:6, před rokem jim po debaklu 3:9 odevzdalo bronz.

Mladíci Spojených států si českého soka sami "určili", neboť na silvestra porazili Finsko, druhého možného protivníka Čechů, 4:1.

"Amerika mi sedí trošku víc než Finsko," tvrdí Lauko. "Hrají fyzický hokej, dokážou být trošku arogantní a podcenit nás. Hráli jsme proti nim přípravný zápas, takže víme, co očekávat. Víme, kde jsme dělali chyby."

"Na hráče budeme apelovat, aby nedocházelo k laciným faulům a ztrátám na útočné modré čáře," zdůrazňuje trenér Václav Varaďa.

Výpravy na trestnou lavici provázejí ambiciózní mužstvo od začátku turnaje. Změna nenastala ani proti slabšímu Dánsku. To v pondělí posbíralo pět menších trestů, zatímco Češi pykali sedmkrát.

Ve skupinové fázi hráli oslabení celkem 21krát, nejčastěji ze všech. Američané, kteří zatím mají nejlepší přesilovky (proměnili víc jak třetinu z nich), si tak můžou mnout ruce.

Šampiony jsou Finové. Projděte si program a výsledky juniorského MS Šampiony jsou Finové. Projděte si program a výsledky juniorského MS Prohlédněte zde

"Pokaždé si říkáme, že nesmíme mít tolik vyloučených, ale zase jich bylo hodně… Já zbytečně fauloval v první třetině. To je prostě špatné," prohlásil Lauko po porážce Dánů. "Když takhle budeme pokračovat, ve čtvrtfinále nemáme šanci."

Před rokem Češi postoupili do semifinále přes Finsko díky skvělému výkonu brankáře. Josef Kořenář zastavil při výhře 4:3 po nájezdech 51 střel.

Tentokrát bude české akcie držet Lukáš Dostál, jenž vytáhl celkovou úspěšnost zákroků na senzačních 96 procent. "Když pominu Kanadu (proti ní chytala dvojice Jiří Patera - Jakub Škarek, pozn. red.), tak nedostáváme moc gólů. To pomůže celému týmu, nejenom mně," podotkl Dostál.

Jeho úloha je zásadní i proto, že Češi v útoku zrovna nezáří. Stále platí, že mají druhou nejhorší úspěšnost střelby.

Proti Dánsku si mohli neblahou statistiku vylepšit výrazněji, jenže při pohodlném vedení lehce polevili v dodržování taktických pokynů. "Hra nebyla špatná, ale dostali jsme se do problémů tím, že jsme začali kotouče tahat. Každý chtěl být vidět. To není naše hra," upozornil Varaďa. "Zápas jsme sice dohráli bez větších šancí soupeře, ale ve velké nervozitě."

Nyní Češi opouštějí vancouverskou Rogers Arenu a míří do menší haly v nedaleké Victorii, protože ve skupině skončili třetí ze čtyři postupujících.

"Je pohodlnější zůstat v hale, kde hrajete skupinu, ale ta od nás nebyla ideální, takže se musíme stěhovat," řekl kapitán Martin Nečas. "Ale to nebude žádný problém, máme dost času se přizpůsobit."

Do rozhodujícího klání naskočí česká parta ve čtvrtek brzy ráno (2:00 SEČ).

reklama