První porážka v sezoně. Češi v Moskvě sahali po výhře, ale podlehli Rusům na nájezdy

Aktualizováno 14. 12. 2019 16:36
Čeští hokejisté neprodloužili vítěznou sérii čtyř zápasů od začátku sezony. Na Channel One Cupu v Moskvě prohráli s domácím Ruskem 3:4 po samostatných nájezdech, přestože se jim během utkání podařilo otočit stav z 0:2 na 3:2.
Gól Vladimira E. Tkačova proti Šimonu Hrubcovi v nájezdech zajistil Rusům druhý bod. | Foto: Reuters

Sborná si vypracovala v úvodní třetině dvoubrankový náskok, když se prosadili Andrej Kuzmenko a Michail Grigorenko. Jenže ve druhé části zajistili hostům vyrovnání Lukáš Sedlák a Tomáš Filippi. Obrat dokonal Hynek Zohorna, ale Igor Ožiganov opět srovnal.

Český tým vedený kapitánem Martinem Zaťovičem pak ale stejně jako v duelu o bronz na květnovém mistrovství světa v Bratislavě nezvládl nájezdy. Z pěti pokusů neuspěli hosté ani jednou, brankáře Šimona Hrubce překonal Vladimir Eduardovič Tkačov.

Poslední zápas na druhé akci série Euro Hockey Tour čeká svěřence kouče Miloše Říhy v neděli, kdy se od 12 hodin SEČ utkají se Švédskem. Stále zůstávají ve hře o turnajové prvenství.

Rusové v touze odčinit úvodní čtvrteční porážku se Švédy (3:4) začali náporem. Už po 129 sekundách také vedli, když Kuzmenko zůstal zapomenutý za zády českých obránců a snadno se dostal ke gólové teči.

Jen o chvilku později Kaprizov rozezvučel brankovou konstrukci. V šesté minutě měl ale štěstí i strážce domácí branky Sorokin, jemuž za zády zazvonila levá tyčka po Sedlákově ráně.

"Začátek byl špatně. Prvních pět minut jsme nevěděli, kde jsme. Měli jsme obrovský respekt, byli jsme nervózní, dělali jsme obrovské chyby. Potom jsme se zvedli a začali dělat, co jsme si řekli," řekl kouč Říha.

V následné přesilovce Čechů měl dvakrát nabito Mozík a pálil nekompromisně z první. První pokus zlikvidoval Sorokin, druhý proletěl těsně vedle branky. V 18. minutě využili už po 10 sekundách přesilovku Rusové: Šipačov zkrotil poskakující kotouč, "žabkou" našel parádně Grigorenka a ten zamířil z kruhu z pozice klečícího střelce přesně.

Jenže Čechy nepříznivý vývoj nepoložil. Ke znervóznění "Rudé mašiny" jim stačilo 103 sekund druhého dějství a Sedlákův tečovaný pokus skončil za Sorokinem. Následovaly velké chvíle Hrubce, jenž zlikvidoval několik obrovských šancí Rusů. Postupně si na něm vylámali zuby Šipačov, Kaprizov a Grigorenko, tedy velká ofenzivní esa domácího výběru.

Sorokin se na druhé straně nenechal zahanbit. Nejprve vykryl těžkou ránu Sedláka a vzápětí se skvěle přesunul proti Nestrašilově dorážce. Ve 36. minutě sice kouč Říha nejprve zklamaně gestikuloval, když se jeho hráčům nepovedlo dobře sehrát přečíslení tři na jednoho, ale vzápětí slavil vyrovnání po střele Filippiho.

Vladimir Alexandrovič Tkačov ve třetí třetině málem vrátil Rusům vedení, Hrubec byl ale znovu proti. Místo toho rozvlnil síť povedeným pokusem z kruhu na bližší tyč Hynek Zohorna. "Brácha (Radim) mě výborně našel, byl jsem na střelu volný a posunul mi to. Zleva byl hráč, nezbývalo mi než vystřelit na lapačku. Gólman přes toho hráče asi nic neviděl," popsal Zohorna.

Radost hostů měla ale krátké trvání, protože o 80 sekund později vyrovnal zakončením bez přípravy Ožiganov.

V čase 58:58 se proti pravidlům provinil Mozík a před sbornou se otevřela velká šance na rozhodující úder, ale Hrubec a spol. odolali, byť v prodloužení už hráli Rusové čtyři na tři. Brzy se provinil i Šipačov, pak ještě Jaškin, ale došlo až na nájezdy. I díky tomu, že Hrubec skvěle vychytal Grigorenka.

Horák na úvod nedal, Vladimir Eduardovič Tkačov ano, pak se neprosadili H. Zohorna, Grigorenko, Filippi, Slepyšev, Sedlák, Ketov a Jaškin.

"Trošku nás mrzí ten konec. Třetí třetinu jsme byli lepší, měli jsme tam několik gólovek, hlavně jsme ubránili výborně oslabení, kluci padali do střel, hráli obětavě… Dima Jaškin jel ještě tři sekundy před koncem sám na bránu. Ale nedá se nic dělat, to je hokej. A nájezdy jsou loterie," řekl Hynek Zohorna.

Hokejový turnaj Channel One Cup v Moskvě, součást Euro Hockey Tour:

Rusko - ČR 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Kuzmenko (Ljamkin), 18. Grigorenko (Šipačov, Vojnov), 49. Ožiganov (Vladimir E. Tkačov), rozhodující sam. nájezd Vladimir E. Tkačov - 22. Sedlák (Jaškin, Krejčík), 36. Filippi (Zaťovič, Sekáč), 48. H. Zohorna (R. Zohorna, Klok). Rozhodčí: Heikkinen, Vikman (oba Fin.) - Berseňov, Judin (oba Rus.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.699.

Rusko: Sorokin - Vojnov, Něstěrov, Ožiganov, Rafikov, Marčenko, A. Mironov, Dronov, Ljamkin - Kaprizov, Šipačov, Grigorenko - Burdasov, K. Semjonov, Kuzmenko - Sošnikov, Vladimir A. Tkačov, Vladimir E. Tkačov - Ketov, Karnauchov, Slepyšev - Jakimov. Trenéři: Alexej Kudašov, Anvar Gatijatulin, Alexej Žamnov a Alexandr Savčenkov.

ČR: Hrubec - Šustr, Jeřábek, Mozík, Krejčík, Vitásek, Klok, Pyrochta, Moravčík - Tomášek, Filippi, Zaťovič - Jaškin, Sedlák, Nestrašil - R. Pavlík, Horák, Lenc - Sekáč, R. Zohorna, H. Zohorna - od 21. navíc O. Beránek. Trenéři: Miloš Říha st., Miloš Říha ml., Robert Reichel a Karel Mlejnek.