Facka od Rusů. Češi zakončili Karjalu vysokou prohrou, srazil je hattrick Grigorenka

Aktualizováno 12. 11. 2017 15:14
Čeští hokejisté měli v závěrečném vystoupení na finském Karjala Cupu problém s bráněním Michaila Grigorenka, který skvěle odstartoval a nakonec vsítil hattrick. Rusové díky tomu vyhráli 5:2. Góly Jandačova výběru obstarali Dominik Kubalík a Jakub Klepiš, který osm vteřin před koncem zmírnil nelichotivé skóre.
Lukáš Radil při černé práci před bránou Ruska.
Lukáš Radil při černé práci před bránou Ruska. | Foto: ČTK

Helsinky - Čeští hokejisté zakončili turnaj Karjala v Helsinkách porážkou s Ruskem 2:5. Sborná vykročila za výhrou již v první třetině, po níž vedla díky dvěma trefám Michaila Grigorenka 2:0.

Ruský forvard pak dovršil dokonce hattrick, o góly poražených se postarali při přesilovkách Dominik Kubalík a Jakub Klepiš. Po úvodní prohře se Švédy 3:5 zůstalo jediným úspěšným výsledkem svěřenců kouče Josefa Jandače na úvodní akci Euro Hockey Tour páteční těsné vítězství 3:2 nad Švýcary.

Z vítězství v turnaji se díky tříbodovému zisku sborné mohou bez ohledu na výsledek závěrečného utkání proti Kanadě radovat domácí Finové. Národní tým skončí mezi šesti účastníky pravděpodobně pátý, na čtvrtou příčku ho může posunout jen vysoká výhra Finů nad Kanadou.

Mazance, který dostal v brance přednost před Francouzem, prověřil ze sóla už po třech minutách Gusev. O chvíli později jeli Rusové dva jednoho, Grigorenko chtěl sice nahrát, ale kotouč se od bránícího Nakládala odrazil se štěstím zpátky na jeho hůl a ruský útočník měl snadnou práci, neboť Mazanec pohybem zareagoval na jeho přihrávku.

V sedmé minutě pálil nebezpečně Barabanov. Poté dostali Rusové kotouč za Mazancova záda znovu, ale stalo se tak až po odpískání a gól neplatil. Při vyloučení Gulaše se sice český výběr ubránil, jenže pak na útočné modré čáře přeskočil Krejčíkovi puk přes hůl, český bek ho sice dojel, ale nedokázal ho vyhodit přes dotírajícího Kalinina a Grigorenko zvýšil.

Od 14. minuty si první přesilovku zahráli i Češi, její druhá polovina přinesla hned několik šancí, jenže bez gólové tečky. Klepiš mohl střílet do prázdné branky za záda dezorientovaného Sorokina, při svém příklepu ale netrefil naplno kotouč.

Náznakem českého vzdoru zkraje druhé třetiny byl Radilův bekhend, s nímž si poradil Sorokin. A přestože Rusové vyhráli prostřední dvacetiminutovku jen 2:1, herně převyšovali soupeře mnohem výrazněji. Čeští hokejisté jim navíc výrazně napomohli ke třetí trefě.

Nedlouho po Gulašově vyloučení se provinil Nakládal a sborná měla k dispozici 77 vteřin přesilovky pět na tři. Výhodou nepohrdla - Gusev dobře našel mezi kruhy připraveného Kaprizova a ten zvýšil na 3:0. Ve 31. minutě si Rusové v oslabení vybrali slabší chvilku, když zcela zapomněli na Kubalíka, jenž rychlým zametením puku mezi betony snížil.

Zubarev měl pak po parádní kombinaci velkou šanci vrátit svému týmu tříbrankové vedení, jenže zakončil jen do Mazance. Rusy to nemuselo nijak dlouho mrzet, na ledě i nadále kralovali a trávili hodně času v útočném pásmu. Ve 34. minutě korunoval tlak gólem na 4:1 Grigorenko.

Ve třetím dějství trápil s chutí hrající ruský tým výtečný Mazanec, jenž předvedl několik skvělých zákroků. Ve 47. minutě vychytal Tkačova, který o chvilku později nezamířil v další obrovské příležitosti přesně. V 56. minutě se přesto zapsal mezi střelce Chafizullin. Osm vteřin před koncem už jen kosmeticky upravil skóre v přesilovce Klepiš.

Hokejový turnaj Karjala v Helsinkách, součást Euro Hockey Tour:

Rusko - ČR 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Grigorenko (Tokranov), 12. Grigorenko (Kalinin), 24. Kaprizov (Gusev, Něstěrov), 34. Grigorenko (Kraskovskij), 56. Chafizullin (Mozjakin, Tkačov) - 31. D. Kubalík (Jan Kovář, Řepík), 60. Klepiš (Jan Kovář). Rozhodčí: Rantala, Fonselius - Suominen, Hägerström (všichni Fin.). Vyloučení: 3:4, navíc Gulaš (ČR) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 3143.

Rusko: Sorokin - Chafizullin, Kiselevič, Ljubuškin, Něstěrov, Vojnov, Zubarev, Tokranov, Trjamkin - Ničuškin, Andronov, Tělegin - Kaprizov, Šalunov, Gusev - Barabanov, Tkačov, Mozjakin - Grigorenko, Kraskovskij, Kalinin. Trenéři: Oleg Znarok, Igor Nikitin a Harijs Vitolinš.

ČR: Mazanec - Nakládal, Šulák, Kundrátek, Krejčík, Mozík, Vitásek, Němeček, Moravčík - Radil, Nestrašil, Sekáč - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - Řepík, Horák, Birner - Klepiš, Lev, Zaťovič - od 12. navíc Mertl. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Finsko - Kanada 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Manninen (Pyörälä, Virtanen), 40. Lepistö (Pyörälä), 43. Heiskanen (J. Lajunen, Erkinjuntti), 53. E. Tolvanen (Lepistö, Pyörälä) - 3. G. Brulé (Ellison, Wolski), 30. Noreau (Purcell), 47. Ch. Thomas. Rozhodčí: Hradil, Šír (oba ČR) - Niittylä, Nieminen (oba Fin.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 13.037.

Finsko: Kilpeläinen - Heiskanen, Lepistö, N. Lehtonen, Virtanen, Mikkola, Ohtamaa, Jokipakka - E. Tolvanen, Kontiola, Junttila - Erkinjuntti, Koskiranta, Savinainen - Manninen, J. Lajunen, Pyörälä - Anttila, Niemi, Pihlström - Peltola. Trenér: Lauri Marjamäki.

Kanada: Scrivens - Stollery, Ch. Lee, Ch. Genoway, Noreau, Després, G. Kinrade, Blacker - Wolski, Ellison, G. Brulé - Raymond, Vey, Ch. Thomas - R. Bourque, Ebbett, Purcell - Spalling, Howden, Kozun - Klinkhammer. Trenér: Willie Desjardins.