Nula bodů, poslední místo. Češi podlehli také Rusku, znovu vyhořeli už na začátku

14. 11. 2021 14:51
Čeští hokejisté prohráli i závěrečné třetí utkání na turnaji Karjala. V Helsinkách podlehli Rusku 2:5 a na prvním podniku Euro Hockey Tour v olympijské sezoně skončili bez bodu poslední s nelichotivým skóre 5:13.
Česko - Rusko, obrázek z letošních Švédských her.
Česko - Rusko, obrázek z letošních Švédských her. | Foto: Reuters

Mladý ruský výběr, v jehož dresu se prosadil dvakrát kapitán Dmitrij Voronkov, vyhrál v přímém souboji o třetí místo díky dvěma využitým přesilovkám první třetinu 2:0 a ve druhé navýšil vedení na 4:0. V tu chvíli vystřídal v české brance Štěpána Lukeše, jenž chytal v dresu národního týmu poprvé od začátku zápasu, Petr Kváča.

O první český úspěch se postaral v závěru druhé části v početní výhodě Matěj Stránský. V polovině třetí třetiny se prosadil další útočník David Kaše, ale Rusové potvrdili svou výhru v závěrečné hře soupeře bez gólmana.

Vítězem turnaje se stali hokejisté Švédska, kteří porazili v závěrečném zápase  Finsko 3:1 a bez porážky ovládli první akci seriálu Euro Hockey Tour.

Už ve druhé minutě se proti pravidlům provinil Jašek a Rusové trestali. Z kruhu propálil Lukeše nekompromisní ranou bez přípravy Jelesin. Odpovědět mohli Stránský a Kaše, jenže pozorný Šugajev v ruské brance byl proti. V 16. minutě přišlo další vyloučení na české straně a Voronkov měl po nádherné přihrávce Chusnutdinova snadnou pozici. Střelecky vyrovnaná úvodní třetina tak skončila 2:0 pro sbornou.

Do druhého dějství nastupoval s výhodou jednoho muže v poli naopak český výběr, ale bez efektu. V polovině 23. minuty měl navíc i porci smůly, když se po zmatku před brankou objevil nahozený kotouč za brankovou čárou. Gól by připsán Voronkovovi.

Rusové začali na ledě dominovat a soupeři půjčovali kotouč pouze sporadicky. Když po polovině utkání zakončil přečíslení tři na dva Těrtyšnyj a vyhnal Lukeše na střídačku, vypadalo to na debakl.

Snížit mohl Chlapík, jemuž připravil dobrou pozici k zakončení Kaše. Šugajev měl však znovu navrch. V další přesilovce sborné přestál Pešánův výběr háčkovanou Voronkova, který po skvělé akci zakončil těsně vedle. Vzápětí sám fauloval a Češi hráli alespoň zkrácenou přesilovku. Řepík v ní hledal dobře Chlapíka, jenž sice netrefil puk, ten se následně zamotal pod brusle Smirnovovi a Stránský pohotově dorážel - 1:4.

Ve 47. minutě rozezvučel Kaše brankovou konstrukci. O chvíli později prokázal svou šikovnost, když si puk rychle přikopl na hůl a z úhlu snížil na rozdíl dvou branek. Zdramatizovat závěr mohli ještě Blümel, Jašek a Stránský, jenže Šugajev už český tým blíže nepustil. Galimov pak v 58. minutě dovezl kotouč do prázdné branky při české power play.

Hokejový turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour v Helsinkách:

ČR - Rusko 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 40. M. Stránský (Chlapík), 50. D. Kaše (Flek) - 4. Jelesin (Chusnutdinov, Nikišin), 18. Voronkov (Chusnutdinov, Čibrikov), 23. Voronkov (Mičkov), 32. Těrtyšnyj (Čibrikov, Zinčenko), 58. Galimov (Voronkov, Zinčenko). Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Öhlund - Lundgren (oba Švéd.), Sormunen (Fin.).

ČR: Š. Lukeš (32. Kváča) - Jiříček, Jeřábek, Zábranský, Ščotka, Mašín, Pyrochta, Pýcha - Blümel, M. Špaček, M. Stránský - Řepík, Jašek, Smejkal - Flek, Chlapík, D. Kaše - L. Horký, O. Najman, P. Kousal - Kodýtek. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.

Rusko: Šugajev - Jelesin, Nikišin, Smirnov, Muchamadullin, Grudinin, Čisťakov, Koromyslov - Mičkov, Galimov, Voronkov - Raševskij, Chusnutdinov, Vovčenko - Čibrikov, Zinčenko, Těrtyšnyj - Abramov, Guslistov, Ponomarjov - Svečkov. Trenéři: Sergej Zubov a Alexandr Titov.

Finsko - Švédsko 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 43. Liedes (Aaltonen, Koivisto) - 15. Lander (Djoos, Klingberg), 35. Olofsson (Tömmernes, Bristedt), 38. Tömmernes (Bristedt). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:3. Diváci: 12.206.

Finsko: Olkinuora - Ohtamaa, Saarijärvi, Vatanen, Lindbohm, Koivisto, Sund, Parikka, Kotkansalo - Pakarinen, Filppula, Innala - Rajala, Petman, Pesonen - Ojamäki, Aaltonen, Liedes - Anttila, Björninen, Tallberg. Trenéři: Jukka Jalonen.

Švédsko:Lars Johansson - Pudas, Tömmernes, Folin, Djuse, Hansson, Djoos - Klingberg, Lander, Bromé - Bengtsson, F. Olofsson, Holmberg - Nygärd, Linus Johansson, Bristedt - J. Olofsson, De La Rose, Everberg. Trenér: Johan Garpenlöv.