reklama

České juniory kosí zranění. V případě nutnosti by šel chytat útočník Pekař

Brankář Lukáš Pařík je jedním ze šesti českých juniorů, které postihly zdravotní problémy. Brankář Lukáš Pařík je jedním ze šesti českých juniorů, které postihly zdravotní problémy. autor: Dalibor Sosna
Čeští junioři nebojují na domácím mistrovství světa hokejistů do 20 let jen se silnými soupeři, ale také s vlastním zdravím. Do posledního utkání ve skupině proti Kanadě zasáhl už třetí brankář a český tým dohrával zápas jen s devíti útočníky.

Jakub Lauko, který měl být v útoku klíčových hráčem českého týmu, si obnovil zranění kolenních vazů v prvních sekundách úvodního duelu proti Rusku. Další útočník Jan Jeník, do něhož byly díky skvělé sezoně v zámoří vkládány rovněž nemalé naděje, si poranil koleno v zápase s USA.

Utkání proti Američanům a Kanaďanům vynechali ze zdravotních důvodů první brankář mužstva Lukáš Dostál a útočník Jan Šír.

V průběhu první třetiny proti Kanadě se zranil i druhý gólman Lukáš Pařík, jenž se v bráně mohl přetrhnout, a stejně nezabránil čtyřem gólům. Při snaze o zákrok proti Connoru McMichaelovi se nešťastně převalil přes koleno a nedochytal. Do konce nevydržel ani forvard Karel Plášek.

Dva brankáři a čtyři útočníci, tolik výčet českého lazaretu na domácím MS v Ostravě. "Malinko nám to zdravotně popadalo," krčil rameny trenér Václav Varaďa. "Ale rok 2019 už je za námi," dodal s nadějí po silvestrovské porážce 2:7 od javorových listů.

Lauko a Jeník už do turnaje nezasáhnou, u ostatních čtyř hráčů tým věří, že budou na čtvrtfinále připraveni. V zápase s Kanadou se navíc nechal do konce utkání vyloučit Otakar Šik, a tak Češi v součtu s dalšími potížemi dohrávali pouze s devíti útočníky.

"Pořád mám na střídačce Patrika Eliáše a sebe. Švédové by to proti nám ve čtvrtfinále neměli lehké," pousmál se Varaďa a s lehkým úsměvem konstatoval také fakt, že pokud by byli mimo Dostál s Paříkem a náhlá indispozice by přepadla také třetího gólmana Nicka Malíka, převlékl by se do brankářské výstroje útočník Matěj Pekař.

Na turnajích dokážeme překvapit, věří kapitán českých juniorů Zábranský Na turnajích dokážeme překvapit, věří kapitán českých juniorů Zábranský Čtěte zde

Malík vystřídal v zápase s Kanadou Paříka a nevedl si vůbec špatně. Ve druhé části Češi dokonce dvěma slepenými góly snížili na 2:4 a zdálo se, že jsou zpátky ve hře. Jenže v 32. minutě překvapil vyjíždějícího Malíka odraz puku od hrazení a Liam Foudy zvýšil do prázdné brány na 5:2.

"Vím, že tady nejsou dobrá plexiskla, neměl jsem vyjíždět za bránu. V té chvíli jsme se dostávali zpět do zápasu, ale tohle nás zase srazilo," litoval Malík, který s hokejem ve Vítkovicích začínal a Ostravar Arénu zná velmi dobře. "Bohužel, stalo se. Nicméně vůbec jsem na to nemyslel, soustředil jsem se, aby žádná další chyba nepřišla," doplnil 17letý gólman Třince.

O variantě s útočníkem Pekařem v bráně vůbec nechtěl přemýšlet. "Přece jen nevíme, jestli vůbec někdy v brance stál. Věřím, že by to nějak zvládl, je to bojovník. Kdyby tam vlezl, odvedl by stoprocentní práci," řekl Malík na adresu spoluhráče, který se vyznačuje důrazem a zápalem pro hru.

Trenéři informovali Pekaře po první třetině duelu s Kanadou, ale teď věří, že do čtvrtečního čtvrtfinále půjdou s dvěma "pravými" brankáři. A na ledě nejlépe s Dostálem, kolem kterého Varaďa zbytek mužstva stavěl a o němž dlouho před šampionátem mluvil jako o opoře číslo jedna.

V klíčovém zápase proti Švédům ve čtvrtek večer budou Češi perfektního gólmana nutně potřebovat, aby měli šanci porvat se o semifinále.

reklama