reklama

Bez domácích lídrů, zato s mistry světa. Český tým čeká na úvod turnaje těžká zkouška

I přes vítězství nad prvními Rusy skončili Češi na v listopadu Karjale poslední. I přes vítězství nad prvními Rusy skončili Češi na v listopadu Karjale poslední. autor: Milan Kammermayer
Do týmu české reprezentace se vrátili mistři světa Ondřej Němec a Jiří Novotný či ostřílený Jakub Kindl, naproti tomu dva nejlepší extraligoví hráči budou na Channel One Cupu scházet. Svěřenci Miloše Říhy absolvují na úvod ruského turnaje zápas ve Finsku.

Češi jsou na druhém turnaji Euro Hockey Tour v nezáviděníhodné pozici mužstva, které cestuje k prvnímu zápasu do Skandinávie a až potom se přesune do hlavního dějiště v Moskvě. Dnes v 17:30 vyzvou v Tampere domácí Finy a o víkendu změří v Rusku síly s rudou sbornou a Švédy.

Právě Švédy potkala tato role před měsícem, kdy po úvodním vítězství v Praze a přesunu do Helsinek nebrali ve zbylých zápasech Karjala Cupu ani bod. Češi se navíc v přípravě na ruský turnaj potýkali s rozličnými těžkostmi ve skladbě mužstva. Kvůli zraněním i kvůli přístupu klubů.

Ze zdravotních důvodů vynechají turnaj Milan Doudera, Ondřej Vitásek, Robert Kousal, Radovan Pavlík a nakonec i Milan Gulaš, jehož trenéři nejdříve přesvědčili k návratu do reprezentace navzdory jeho smolné minulosti. Hlavního kouče Miloše Říhu však rozzlobily kluby KHL.

"Mrzí mě, že k nám Rusové nepřistoupili seriózně. Někteří hráči z KHL se k týmu připojí později, Jaroslavl nepustila Kubu Nakládala," postěžoval si český trenér v týdnu, kdy trénoval s velmi prořídlým týmem. Ten bude po připojení Dominika Furcha a Michala Řepíka kompletní až v Moskvě.

Oproti finskému podniku v listopadu, kde sice Češi skončili poslední, ale zaujali dobrým výkonem proti Švédům a triumfem nad Rusy, se mužstvo tolik neměnilo. Na první pohled však zaujmou návraty třicátníků Ondřeje Němce, Jiřího Novotného nebo Jakuba Kindla. Sázka na zkušenost.

Milionové stipendium a denní dřina. Na univerzitě roste Česku ofenzivní kolos do NHL Milionové stipendium a denní dřina. Na univerzitě roste Česku ofenzivní kolos do NHL Čtěte zde

Kvapil ani Holík na turnaj neodletěli. Snad příště

Stejně jako Gulaše i Němce přesvědčil Říhův štáb ke změně názoru na ukončení reprezentační kariéry, Novotný měl obléct národní trikot už na Karjale, ale vyřadilo ho zranění a Kindl hlásí návrat do reprezentace po roce a půl. Plzeňský bek naposledy neuspěl v boji o loňské MS v Paříži.

S příchodem těchto mazáků získávají Češi zkušenosti dvou mistrů světa z Německa 2010 a majitele více než tří stovek utkání v NHL, ovšem elitní hráči z domácí extraligy v Říhově výběru chybí. Channel One Cup bude bez lídrů kanadského bodování Marka Kvapila a Petra Holíka.

Liberecký útočník atakuje po první půlce české soutěže bodový rekord a Říha s ním na druhou akci počítal. Z obou stran skřípavá komunikace se možná mohla ve Finsku a Rusku srovnat. Třeba by Kvapil poznal roli v "nové" reprezentaci. Jenže ještě před zveřejněním nominací se omluvil.

Místo Kvapila okomentoval ožehavé téma liberecký trenér Filip Pešán v rozhovoru pro Sport. "Tyto turnaje jsou podle mě pro mladší hráče. Tato část sezony je pro hráče jeho ročníku hodně těžká. Jestli má zasáhnout do boje o MS, pak až v závěru," zastal se třiatřicetiletého svěřence.

Zatím tedy nedojde k oživení Kvapilovy spolupráce s Michalem Bulířem, který dostal před měsícem volno, aby si zvykl na první zahraniční štaci v Magnitogorsku. V národním týmu přidá překvapivý extraligový kanonýr z úvodu letošního ročníku další starty k dosavadním dvěma z roku 2017.

Nová reprezentace: dřina, volnost a návrat veteránů. Cítili křivdu, řekl Říha Nová reprezentace: dřina, volnost a návrat veteránů. Cítili křivdu, řekl Říha Čtěte zde

Opomenutí Holíka je záhadou. Člen úderné první formace Brna si drží v extralize průměr více než bod na zápas, přihrál už na 22 gólů a rozhodně se prezentuje stabilními výkony. Po bídné první polovině minulé sezony ožil právě po přestupu do Komety, v reprezentaci už také něco odehrál.

Technický centr se nevešel ani mezi náhradníky, namísto Holíka zastoupí zraněné hráče z původní nominace Radan Lenc, Patrik Zdráhal či jediný nováček v reprezentaci Ondřej Beránek z Karlových Varů.

Po měsíci přichází šance na finský reparát

Český tým bude chtít ve Finsku a Rusku navázat na listopadové výkony, ideálně je podpořit výsledky. "Chceme, aby se nám sehrály dvojice a aby se zlepšila hra v útočné fázi," podotkl Říha, který nehodlá se skladbou mužstva v sezoně příliš míchat. Od začátku tvoří pevné jádro týmu.

Hlavní důraz klade na lepší přesilové hry, v nichž čeká přínos právě od zkušených obránců Němce nebo Kindla. Kreativita v útočném přechodu a vyšší střelecká aktivita. To by měly být další pokyny, aby se Češi zase o něco přiblížili evropské top trojce, za kterou podle Říhy zaostávají.

Na úvod čeká těžká zkouška proti Finům na jejich ledě v Tampere. Češi vyhráli proti reprezentantům Suomi jen dva z posledních osmi střetnutí hraných ve Finsku. Před měsícem v Helsinkách prohráli 0:3 a za celé utkání si nevytvořili pořádnou gólovou příležitost.

Výhru stavím opravdu vysoko, řekl Kindl. A těší se na souboj dvou indiánských kmenů Výhru stavím opravdu vysoko, řekl Kindl. A těší se na souboj dvou indiánských kmenů Čtěte zde

Trenér Jalonen pozval do finské reprezentace osm nováčků, největšími hvězdami výběru jsou Juuso Hietanen, Petri Kontiola nebo Jani Lajunen. Švédové představí mezinárodně spíše neznámý celek. Rusům vypadla hlavní hvězda Pavel Dacjuk, ale nechybí Kiril Kaprizov či Nikita Gusev.

Rusové mají z domácího turnaje, který se hrál poprvé v roce 1967 jako oslava 50. výročí Velké říjnové socialistické revoluce, již 34 trofejí. Češi zvítězili devětkrát, naposledy před třemi lety. Vloni skončili druzí. Letošní turnaj vyvrcholí zápasem Rusů a Finů pod širým nebem v Petrohradu.

Předpokládaná sestava Česka proti Finsku: Hrubec - Němec, Štencel, Zámorský, Jordán, Kundrátek, Štencel, Musil, Krejčík - Sekáč, Novotný, Nestrašil - D. Kubalík, R. Hanzl, Lenc - H. Zohorna, Bulíř, T. Zohorna - Tomášek, Roman, Beránek.

reklama