reklama

Chci se inspirovat ve Finsku, hlásí Ručinský. Sejde se kvůli tomu s Koivem

Martin Ručinský na Světovém poháru Martin Ručinský na Světovém poháru autor: Milan Kammermayer
Martin Ručinský se rozhodl setrvat v roli generálního manažera hokejové reprezentace. Inspiraci pro svoji práci bude hledat i u legend světového hokeje.

Praha - Olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa Martin Ručinský přiznal, že jej práce generálního manažera české hokejové reprezentacehodně baví a naplňuje. I proto se pětačtyřicetiletý bývalý útočník s řadou zkušeností z NHL rozhodl na stejné pozici pokračovat i po zářijovém Světovém poháru. Jednorázový záskok se tak změnil v dlouhodobější výzvu.

Jandač: I kvůli olympiádě dáváme prostor dalším klukům. Musí se naučit vyhrávat Jandač: I kvůli olympiádě dáváme prostor dalším klukům. Musí se naučit vyhrávat Čtěte zde

"Původně jsem chtěl u nároďáku působit jenom při Světovém poháru, ale pak jsme se domluvili, že až skončí a vrátíme se do Čech, tak si sedneme a řekneme, co dál. Za sebe musím říct, že mě ta práce naplňuje. Baví mě, že jsem zpátky mezi klukama v hokeji," řekl Ručinský novinářům na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Ručinský chce hokeji vrátit, co dostal

Na pozici generálního manažera jej minulý týden potvrdil na výkonném výboru Český svaz ledního hokeje a Ručinský definitivně nahradil v této funkci šéftrenéra svazu Slavomíra Lenera. "Mám smlouvu na rok, končí mi po mistrovství světa. Pak se zase uvidí," podotkl Ručinský.

Kariéru ukončil loni po zisku extraligového titulu s Litvínovem a k hokeji se vrátil právě až při práci pro národní tým. "Celý realizační tým jsme si sedli pracovně i lidsky, každý máme své úkoly, které si plníme, a všichni jsme se shodli, že nám to takhle vyhovovalo," pochvaloval si spolupráci při SP, která začala v únoru.

Práce jej zaujala a dělá ji s radostí. "Mám pocit, že můžu něco vrátit českému hokeji, který mě vychoval a bez kterého bych se nedostal tam, kde jsem v kariéře byl. Není tajemstvím, jaký je můj vztah k národnímu mužstvu," prohlásil účastník pěti mistrovství světa, tří olympijských her, Kanadského poháru v roce 1991 i dvou Světových pohárů v letech 1996 a 2004. O start na loňském mistrovství světa v Praze přišel jen vinou zranění.

"Je to práce, ve které mám pocit, že můžu ovlivnit chod a tvář národního mužstva. I tím, že mám poradní hlas při tvoření sestavy. Je to pro mě něco nového, ale už jsem se rozkoukal," doplnil bývalý hráč Litvínova, Vsetína, Sparty i Edmontonu, Québecu, Colorada, Montrealu, Dallasu, New York Rangers, St. Louis a Vancouveru.

Poradí se i s Koivem

Při SP se dočkal od hráčů pochvalných slov ohledně svého působení i fungování celého realizačního týmu. "Říkali, že jsme všechno výborně připravili, že to mělo úroveň. To mě i (asistenta generálního manažera) Milana Hniličku potěšilo. Samozřejmě vím, co hráči potřebujou, protože to není tak dávno, co jsem ještě hrával. Dokážu se vcítit do jejich role a vím, co by jim vyhovovalo, kdy asi trénovat a cestovat. Zase to není žádná věda," doplnil Ručinský.

"Ta práce mě baví hlavně tím, že se zase pohybuju zase mezi klukama, komunikuju s nimi, musím zajistit chod celého národního mužstva. Už teď se s Milanem Hniličkou připravujeme na (prosincový) Channel One Cup v Rusku," dodal ke spolupráci s Hniličkou, který se z pozice jeho asistenta u reprezentačního "ačka" pro SP přesunul do role manažera týmu, kterou zastával Martin Loukota.

Jandač nominoval na Karjalu. Zvednou se po třech letech Češi z posledního místa? Jandač nominoval na Karjalu. Zvednou se po třech letech Češi z posledního místa? Čtěte zde

Ručinský se nyní zapojí více do domácího dění než před Světovým pohárem, kdy komunikoval hlavně s hráči z NHL. "Světový pohár byl specifický tím, že jsem všechny hráče znal. Teď se musím seznamovat s klukama z extraligy, hlavně s těmi mladšími. Budu se do toho muset daleko víc ponořit, abych o nich věděl víc nejen po hokejové, ale i po lidské stránce," plánoval.

Snaží se vstřebávat i poznatky od svých vrstevníků, kteří působí na podobných pozicích u dalších reprezentačních výběrů. "Je totiž plno kluků, se kterými jsem hrával a kteří momentálně působí na stejných postech jako já. Na Světovém poháru byli Mats Sundin, Saku Koivu, Teemu Selänne. Se Saku jsem se domluvil, že se uvidíme teď ve Finsku (na turnaji Karjala)," podotkl Ručinský.

Od bývalého spoluhráče z Montrealu chce zjišťovat i názor na to, jak se finský hokej propracoval k úspěchům současné mladé generace v zemi tisíce jezer. "Opravdu mě zajímá, co ve Finsku změnili, protože je úžasné, co momentálně vychovávají za hráče. To není sice úplně náplň mojí práce, ale zajímalo by mě to, i kdybych neměl s reprezentací nic společného," dodal Ručinský.

reklama