reklama

Krach USA přitahuje jízlivé komentáře. Odporné, reaguje tým. Skončí až za Českem?

Američtí hokejisté definitivně ztratili šanci na postup do semifinále po prohře s Kanadou. Američtí hokejisté definitivně ztratili šanci na postup do semifinále po prohře s Kanadou. autor: ČTK
Češi v noci ze čtvrtka na pátek, konkrétně ve 2:00 SELČ, zakončí Světový pohár kláním proti Spojeným státům. Oba týmy už ztratily šanci na postup, velké překvapení je to u Američanů, kteří rozhodně nejsou v dobrém rozpoložení a budou hrát akorát o to, aby si neuřízli ještě větší ostudu.

PrahaČeské hokejisty, kteří znovu nastoupí s Petrem Mrázkem jako strážcem brány, čeká nezvyklá situace. Do klání proti Spojeným státům vyjedou, aniž by měli šanci na postup ze skupiny (na MS nepředstavitelné). Bohužel, síto první fáze Světového poháru je příliš husté, dál jdou jen čtyři účastníci z osmi.

Přesto svěřenci kouče Josefa Jandače chtějí uspět. Hovoří, že zápas odehrají na 120 procent. Nebo dokonce tisíc. Snad se jim to i dá věřit. Třetí místo ve skupině sice není na oslavu, ale mnohé fanoušky potěší.

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

Zato ti američtí zuří. A zuřit budou bez ohledu na výsledek proti Česku. Vždyť zámořská velmoc měla podle všech prognóz hrát semifinále, ne s nulou v kolonce bodů hledět na veselí Kanady a týmu Evropy.

S oběma postupujícími však padla, přičemž vstřelila pouhé dva góly. Útočníci, kteří ve slavné NHL dohromady pobírají skoro 80 milionů dolarů, se musejí stydět.

Bylo na soupisce málo talentu?

Američané ovšem strádali takřka ve všem, už při vstupu do turnaje předvedli nečekaně pomalé a nedůrazné představení. Proti úhlavním rivalům z Kanady dojem vylepšili, ale ne o moc. "USA hrály dámu a Kanada šachy," břitce pronesl Brett Hull, jenž na Světovém poháru v roce 1996 vedl Spojené státy k senzačnímu triumfu.

Stavjaňa: Problém s obránci? My jsme byli samorosti, dnes se jede podle manuálů. To není dobře Stavjaňa: Problém s obránci? My jsme byli samorosti, dnes se jede podle manuálů. To není dobře Čtěte zde

I tentokrát se koná senzace, ovšem s hořkou pachutí. Co za krachem stojí?

"Prostě jsme nehráli dost dobře," krčil rameny trenér John Tortorella. Novinářům dále sdělil: "Stejně jste schopni rozcupovat jakoukoliv soupisku. My jsme vybrali i hodně šikovné hráče, ale jednoduše se nám nedařilo v ofenzivě."

Ach, ta soupiska! Fanoušci v tomto případě nezaujali snadnou roli generálů po bitvě, nominaci kritizovali mnohem dřív. Sázka na tvrdost, která měla konečně srazit veleúspěšnou Kanadu, často dělala starosti také médiím.

Když vám ve výběru těch nejlepších chybí kreativní obránci Kevin Shattenkirk či Torey Krug, chce to dobré vysvětlení. A když opomenete i Phila Kessela, hvězdu z olympiády v Soči, přivoláte na sebe opravdu hodně všetečných otázek.

Komentář, jenž rozpoutal bouři

V Kesselovi, který nedávno patřil k hlavním tahounům Pittsburghu při cestě za Stanley Cupem, zůstala hořkost. Dost velká na to, aby po krachu USA napsal na Twitter: "Jen tak si doma sedím se svým psem. Cítím, že bych měl dělat něco důležitého, ale nějak nevím, co to má být."

Hrát na Světovém poháru, co jiného. S pernými větami posléze přispěchal rovněž Bobby Ryan, další talentovaný forvard. Zatímco u fanoušků tweety bodovaly, reprezentanti Spojených států v Torontu nadšení rozhodně nebyli.

Phil Kessel v play off 2016 Phil Kessel zářil v posledním play off NHL. Během 24 zápasů stihl nastřádat 22 bodů (10+12). Foto: Reuters

"Je to zklamání," reagoval centr David Backes. "Chápu, že když vás nevybrali do týmu, nemusíte to nést dobře, ale takovéhle komentáře… Jako týmový hráč, který stojí za svými spoluhráči, ať se vyhraje, prohraje, nebo remizuje, si myslím, že je to i trochu odporné a otravné."

Podrážděnost čišela také z útočníka Zacha Pariseho: "Můžou říct, co chtějí. My jsme se snažili, hráli naplno, ale nestačilo to. A neměl Phil (Kessel) náhodou operaci? Mám dojem, že by stejně nemohl hrát. Jeho tweet ani nedává smysl."

Jisté je, že Američané v noci ze čtvrtka na pátek nevyjedou na Čechy v dobrém rozpoložení. Dojem ze zpackaného Světového poháru moc nevylepší ani případnou výhrou.

reklama