Češi vyhráli po 25 letech Švédské hry. Se skvělým debutantem Willem zdolali Finy

Aktualizováno 9. 2. 2019 18:07
Čeští hokejisté po 25 letech ovládli Švédské hry. Ve Stockholmu dnes zvítězili také nad Finskem 3:1 a díky následné výhře Švédska nad Ruskem 4:2 získali v předstihu prvenství v 27. ročníku. V turnaji triumfovali teprve podruhé. V podniku Euro Hockey Tour slavili prvenství poprvé od loňského dubna, kdy vyhráli domácí Carlson Hockey Games v Pardubicích.
Jiří Sekáč (druhý zprava) slaví se spoluhráči gól do sítě Finska.
Jiří Sekáč (druhý zprava) slaví se spoluhráči gól do sítě Finska. | Foto: ČTK

Na následujících třech akcích EHT skončili shodně čtvrtí. V tabulce evropské série poskočili Češi na druhé místo o skóre před Finy a na vedoucí Rusko ztrácejí pět bodů. Vystoupení ve švédské metropoli svěřenci trenéra Miloše Říhy uzavřou v neděli v poledne proti Rusku.

O tříbrankové vedení nad Finskem se postarali Petr Holík, Hynek Zohorna a Jiří Sekáč, debutujícímu gólmanovi Romanu Willovi sebral čisté konto 12 minut před koncem Ville Pokka.

"Kromě prvních deseti minut, kdy to kluci chtěli hrát trošku z taktiky a bez nohou a měli tam Finové trošku navrch, jsme zápas měli totálně pod kontrolou. Dobře jsme bruslili, začali jsme dohrávat soupeře. Finové si moc nevěděli rady s naší obranou, nedokázali na to zareagovat. Kluci šlapali, byl to naprosto týmový výkon, podpořený vynikajícím brankářem (Romanem Willem)," řekl trenér Miloš Říha.

V české sestavě se objevil i Rudolf Červený, který po zranění Tomáše Filippiho doplnil nominaci. Útočník Slovanu Bratislava se zařadil z pozice třináctého útočníka i do hry a hrál hned první oslabení. "Bylo to těžké, protože jsem byl takový studený, ale pak už to bylo docela v pohodě," uvedl Červený.

Už po 86 sekundách se Češi museli bránit po vyloučení Hynka Zohorny. Finové měli i po přesilovce převahu, ale do šancí je Říhův výběr nepouštěl. Až v osmé minutě vystihl Douderovu přihrávku Sallinen, ujel sám, ale debutující Will ukryl jeho bekhendový blafák v lapačce. Český gólman si poradil i s Pesonenovou tečí.

V polovině úvodní části zahrozila Kovářova formace, vzápětí musel Tirronen krýt Kundrátkův pokus. Finové odolali při Björninenově trestu. V 16. minutě finský gólman zlikvidoval teč Horáka. Will si poradil s pokusem Kaskiho a Tirronena zase nepřekonal Hynek Zohorna.

V úvodu druhé části se ocitl po přihrávce Tomáše Zohorny v šanci Doudera, ale usměrnil puk vedle. Potom ohrozili Tirronena Lenc a Musil. Při Tyrväinenově vyloučení po Kvapilově přihrávce neprostřelil finského gólmana z pravého kruhu Tomáš Zohorna.

V polovině utkání otevřeli skóre Češi. Po Junttilově chybě na útočné modré si v úniku vyměnil Holík puk se Sekáčem, a když se mu snažil přihrávku vrátit před prázdnou branku, srazil si tam kotouč Pokka.

Ve 34. minutě se Říhův výběr prosadil v oslabení při Horákově pobytu na trestné lavici. Kaski upadl na útočné modré čáře, v přečíslení Tomáš Zohorna předložil puk před branku bratru Hynkovi, který se v desátém duelu v národním týmu radoval z premiérového gólu.

"Jsme rádi, že se nám v oslabení naskytla taková situace jet dva na jednoho a využít to. Byl to důležitý gól. Hned mi blesklo hlavou, že to bylo s bráchou. Radovali jsem se spolu a bylo to krásný. Dal mi to výborně, měl těžkou situaci," popsal útočník Hynek Zohorna.

V pokračující početní výhodě Finů Will efektně lapačkou kryl Lehtonenův pokus. Při dalším Horákově vyloučení zkrátil přesilovku Finů jen na minutu faul Ojamäkiho a Češi drželi dvoubrankový náskok.

V úvodu závěrečné části Hynek Zohorna uvolnil bratra Tomáše, který blafákem na Tirronena nevyzrál a z dorážky minul odkrytou branku Koblížek, vedle Willa druhý český debutant v utkání.

Ve 46. minutě při přesilové hře zvýšil Sekáč, který mezi kruhy tečoval Kundrátkovu střelu. "My už jsme to na tréninku zkoušeli a dali jsme z toho nějaké góly. Jirka tam stál skvěle, je to výborný hokejista. Zohy (Tomáš Zohorna) mi to krásně nabil a já jsem se snažil jen netrefit hráče před sebou. Seko udělal ten zbytek," popsal situace obránce Tomáš Kundrátek.

Dočkali se i Finové, kteří potrestali už třetí Horákův faul v utkání a Pokka z pozice mezi kruhy překonal Willa. Ten vzápětí nedovolil snížit na rozdíl jediného gólu Sallinenovi.

V čase 51:38 putoval do kabiny s trestem na pět minut a do konce utkání za krosček na Hakulinena Jan Kovář, ale Češi dlouhé oslabení ubránili. V závěru ještě při power play Finů trefil tyč prázdné branky Tomáš Zohorna.

Švédské hokejové hry ve Stockholmu, součást Euro Hockey Tour:

Česko - Finsko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 30. P. Holík, 34. H. Zohorna (T. Zohorna), 46. Sekáč (Kundrátek, T. Zohorna) - 48. Pokka (V. Leskinen). Rozhodčí: Holm, Nord - Laksola, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 4:4, navíc Jan Kovář (ČR) 5 min. a konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1891.

Česko: Will - Zámorský, Polášek, Kundrátek, Štencel, M. Doudera, Krejčík, D. Musil, Hrbas - Gulaš, Jan Kovář, Sekáč - Zaťovič, Horák, M. Kvapil - R. Koblížek, T. Zohorna, H. Zohorna - Lenc, P. Holík, M. Stránský - Červený. Trenéři: Miloš Říha starší, Robert Reichel a Karel Mlejnek.

Finsko: Tirronen - M. Lehtonen, Kaski, Lehtivuori, Eronen, O. Leskinen, Pokka, Friman, Laaksonen - J. Pesonen, Ruohomaa, V. Leskinen - Junttila, A. Mustonen, Ojamäki - Hakulinen, Tyrväinen, Joonas Nättinen - J. Sallinen, Björninen, Luostarinen. Trenéři: Jukka Jalonen, Mikko Manner a Antti Pennanen.

Švédsko - Rusko 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 23. M. Lindqvist (T. Nilsson, Lundeström), 32. E. Larsson (Sylvegard, Holm), 53. Lundeström (J. Lilja), 60. Händemark (E. Larsson) - 41. Nikoncev (Šipačov, Vasilevskij), 51. I. Michejev z trest. střílení. Rozhodčí: Kova, Vikman (oba Fin.) - Nordlander, Malmqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 7720.

Švédsko: Reideborn - Sellgren, Holm, J. Persson, Dahlbeck, T. Nilsson, Lööv - J. Lilja, Rasmussen, Bemström - M. Lindqvist, Lundeström, Bromé - J. Davidsson, Kellman, Nygard - E. Larsson, Händemark, Sylvegard. Trenér: Rikard Grönberg.

Rusko: Bobkov - Rafikov, Jelesin, Arzamascev, Vasilevskij, Bereglazov, Zub, Mironov, J. Kulik - Zernov, I. Michejev, Šumakov - Kagarlickij, Šipačov, Nikoncev - Kuzmenko, Svetlakov, Okulov - Kručinin, Kadějkin, Burdasov - Slepec. Trenér: Ilja Vorobjov.