reklama

Že jsme outsider? To nám nevadí. Doufám, že ta velká story bude pokračovat, věří Tatar

Prohlédněte si galerii ze semifinálového duelu Světového poháru mezi Výběrem Evropy a Švédskem. Prohlédněte si galerii ze semifinálového duelu Světového poháru mezi Výběrem Evropy a Švédskem. Foto: Reuters
Výběr Evropy před startem Světového poháru v hokeji řada expertů odsuzovala. Po nepovedené přípravě se však vzchopil a na turnaji se dostal až do finále. Dvěma góly proti Švédsku se o to zasadil slovenský útočník Detroitu Tomáš Tatar.

Toronto - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar v pravou chvíli ukončil svůj bodový půst na Světovém poháru v Torontu a dvěma góly posunul Výběr Evropy do finále. Semifinálovou bitvu se Švédskem rozuzlil pětadvacetiletý hráč Detroitu ve čtvrté minutě prodloužení.

Senzační postup Evropy řídili Slováci. Hrdina Tatar: Zavřeli jsme ústa nepřejícím Senzační postup Evropy řídili Slováci. Hrdina Tatar: Zavřeli jsme ústa nepřejícím Čtěte zde

"Je to skvělý pocit. Věřil jsem, že na tomto turnaji můžeme něčeho dosáhnout," řekl novinářům Tatar, který v 41. minutě dostal výběr složený z osmi evropských zemí mimo Švédsko, Finsko, Rusko a Česko do vedení 2:1, ale svěřenci trenéra Ralpha Kruegera v základní hrací době náskok neudrželi.

V čase 63:43 ale Tatar odstartoval oslavy Evropy, když po přihrávce Matse Zuccarella sám před Henrikem Lundqvistem se štěstím dostal puk do branky. "Byl tam nastřelený puk po mantinelu a Mats se předtím, než se k němu puk dostal, na mě podíval, tak jsem zpomalil. Dostal jsem hned přihrávku, počkal jsem si, Henrik předvedl skvělý zákrok, ale naštěstí to šlo od jeho betonu do mé brusle a do brány," popsal vítěznou trefu Tatar.

Výběr Evropy odstartoval přípravu porážkami s Výběrem Severní Ameriky 0:4 a 4:7, které ale podle rodáka z Ilavy neukázaly sílu týmu. "Ať už proto, že někteří kluci hráli v Evropě olympijskou kvalifikaci, nebo že jsme se sešli poprvé," poukázal Tatar na to, že se Evropa na začátku soustředění nesešla kompletní a někteří hráči měli v nohou duely za národní týmy.

"Severní Amerika byla rychlá a možná jsme ani nezkusili nejlepší strategii, jak proti nim hrát. Promluvili jsme si o tom a se Švédskem jsme ukázali, že opravdu umíme hrát," připomněl výhru v generálce nad semifinálovým sokem 6:2. "Od té doby má náš tým a naše hra nějaký směr a vypadá to na ledě dobře."

Pozici outsidera si Evropané nepřipouštěli

Evropa byla především v základní skupině s Kanadou a USA považována stejně jako Česko za outsidera, ale popřela prognózy. "Celý turnaj posloucháme hlasy z venku, že jsme outsider, což nám vůbec nevadí. Ať si lidí myslí, co chtějí. My bojujeme za sebe, nepřipouštěli jsme si to. Hráli jsme svoji hru a odvedli svoji práci," uvedl Tatar.

Slepenec nechtěných je ve finále! Tým Evropy si poradil i se Švédy a jde na Kanadu Slepenec nechtěných je ve finále! Tým Evropy si poradil i se Švédy a jde na Kanadu Čtěte zde

Výběr složený z osmi zemí dokázal vytvořit sourodé mužstvo. "Máme velkou skupinu lídrů, všichni mluví rozumně a je jedno, jestli je to mladší nebo starší hráč. Všichni jsme tam spolu. Každý, kdo si myslí, že by nám něco mohlo pomoci, tak to poví," podotkl. "Před prodloužením jsme si říkali, že je potřeba se uklidnit a počkáme si na svou šanci."

Velký díl úspěchu přiznal brankáři Jaroslavu Halákovi. "Na celém turnaji Jaro odvádí skvělou práci, drží nás nad vodou. Šance, které už vypadají gólově, zlikviduje. Dává tím mužstvu sílu," ocenil Tatar krajana.

Sami jako Slováci bychom se do finále nikdy nedostali

Tatar už si zahrál finále v dresu Slovenska v roce 2012 na mistrovství světa ve Švédsku a Finsku. "Je to rozdílné, že jsme reprezentovali jen svou zemi. Bylo to pro mě něco nového, byl jsem mladý kluk a byl jsem hrozně hrdý, že jsem Slovák," řekl Tatar.

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

"Tento turnaj je o mnoho lepší a nedá se to porovnávat. Je to neskutečný pocit se dostat do finále. Nikdy bychom se tam asi nedostali, kdybychom byli sami jako Slováci. Jdeme bojovat o zlatou medaili," váží si Tatar šance bojovat proti nejlepším ve Výběru Evropy.

Na šampionátu v Helsinkách podlehli Slováci vedení českým trenérem Vladimírem Vůjtkem starším ve finále favorizovanému Rusku. Teď čeká podobná role Evropu v sérii na dva vítězné duely proti Kanadě. "Bude to náročné, nikdo nepochybuje, že tu má Kanada nejlepší mužstvo, samé hvězdy. Chceme jít do toho skromně, hrát jeden za druhého. Doufám, že ta velká story bude pokračovat," dodal Tatar.

reklama