Dřeli, ale nevyšlo to. Češi na Světovém poháru prohráli i podruhé a postup se hodně vzdálil

Aktualizováno 20. 9. 2016 0:47
Česká hokejová reprezentace na Světovém poháru v Torontu i napodruhé prohrála, když po debaklu s Kanadou nestačila ani na Tým Evropy a padla 2:3 po prodloužení.
Martin Hanzal patřil znovu k nejlepším českým forvardům.
Martin Hanzal patřil znovu k nejlepším českým forvardům. | Foto: Reuters

Toronto –Češi s Týmem Evropy dvakrát prohrávali, zápas dokázali dotáhnout až do prodloužení. V něm ale na svého soupeře nestačili a padli 2:3. Zisk jediného bodu po dvou utkáních tak dává českým hokejistům už pouze minimální šance na postup do vyřazovacích bojů Světového poháru na úkor USA a Kanady. V čase 62:06 rozhodl německý útočník Leon Draisaitl.

Evropský výběr začal utkání slušným tlakem. Na vině byl také brzký Voráčkův faul, kterého se zbytečně dopustil v útočné třetině. Petr Mrázek tak byl v permanenci a ve 4. minutě měl na svém kontě již pět úspěšných zákroků. Otěže zápasu postupně převzali Češi, kteří si i díky přesilové hře vypracovali několik šancí. Žádná z nich však nakonec nevedla k vytouženému gólu.

Předvést se tak musel opět Mrázek, který za pomoci svých spoluhráčů pokryl všechny střely, které na něj mířily. Do druhé periody vstupoval národní tým minutu a tři čtvrtě dlouhým oslabením po faulu Kempného.

Druhá třetina byla pro oko fanouška pohlednější. K vidění bylo několik výrazných šancí na obou stranách kluziště. Díky přesilovým hrám měli zpočátku více ze hry hráči Týmu Evropy. Ve 23. minutě při závaru v Mrázkově brankovišti Kempný chytil puk do rukavice a odhodil ho do rohu obranné třetiny. Rozhodčím tato událost neunikla a nařídili trestné střílení, ke kterému se postavil Anže Kopitar. Kapitán evropského výběru se pokusil rameny rozhýbat Mrázka. Ten se však nenechal rozhodit a počkal si na Kopitarovu střelu mezi betony.

Na první gól tak museli fanoušci čekat až do 31. minuty, kdy Petr Mrázek přišel v jednom ze soubojů před brankou o hokejku, čehož využil Zdeno Chára střelou na první tyč. Vyrovnáno mohlo být už o minutu později, kdy Voráček překonal Haláka, kterého však na brankové čáře zastoupil Dennis Seidenberg, jenž vyškrábl puk mimo tři tyče.

Šance byly, jen je proměnit

Ve 34. minutě byl český střelec úspěšnější. Michal Jordán vypíchl na modré čáře puk Josimu přesně na najíždějící českou třiadevadesátku, která se střelou k tyči nemýlila. Po gólech Cháry a Voráčka se šlo do šaten za stavu 1:1.

Třetí třetinu odstartovala přesilovka 5 na 3 evropského výběru. V ní si Mrázek připsal důležitý zákrok proti Josiho střele. Český gólman oplýval velkou jistotou. Snad až na 43. minutu, kdy za svá záda propustil Zuccarellovo nahození. Vyrovnání přišlo ve 49. minutě, kdy Hanzal dorazil za Halákova záda střelu Sobotky, čímž potrestal Vanekův trest za podražení.

Češi věděli, že po úvodní prohře s Kanadou potřebují k uchování šancí na postup výhru za dva body. Podle toho taky vypadal závěr zápasu, kdy se Jandačův výběr cpal do koncovky z každé pozice. Šedesát minut vítěze nepřinesl, a na řadu tak přišlo prodloužení. Ve třetí minutě Kempný riskantně nahazoval od mantinelu na Haláka, který jeho střelu vyrazil k Zuccarellovi, který přesným pasem na útočnou modrou čáru vybídl ke skórování Leona Draisaitla. Mladý Němec švihl zápěstím a střelou k pravé tyči překonal Mrázka.

Evropský výběr měl po většinu utkání více ze hry, což dobře dokumentuje poměr střel 30:41. Poslední zápas v základní skupině A čeká český tým v neděli ve 2:00 SELČ proti Spojeným státům americkým. Šance českého výběru na postup do další fáze turnaje tak jsou již jen teoretické.

Hokejový Světový pohár ˜– skupina A:

ČR – Výběr Evropy 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 34. J. Voráček (Jordán, M. Michálek), 49. Hanzal (Sobotka, Hemský) - 31. Chára (Vanek, Bellemare), 43. Zuccarello (Halák), 63. Draisaitl (Zuccarello). Rozhodčí: Furlatt, Sutherland - Miller (všichni Kan.), Murphy (USA). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 8574.

ČR: Mrázek - Šustr, Nakládal, Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán - Hemský, Plekanec, Palát - J. Voráček, Hanzal, M. Michálek - Pastrňák, Sobotka, Červenka - Birner, Jaškin, Michael Frolík. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Evropa: Halák - Seidenberg, Josi, Sekera, Chára, Streit, Ehrhoff - Hossa, Kopitar, Tatar - Zuccarello, Nielsen, Gáborík - Niederreiter, Draisaitl, Rieder - Hansen, Bellemare, Vanek. Trenéři: Ralph Krueger, Paul Maurice a Brad Shaw.