Druhá porážka, tentokrát od Ruska. Hokejisté skončí na turnaji v Moskvě poslední

19. 12. 2020 15:47
Čeští hokejisté prohráli na Channel One Cupu v Moskvě s domácím Ruskem 1:4 a na druhém dílu série Euro Hockey Tour skončí poslední.
Bitka Nestrašila a Košťálka s ruskými soupeři
Bitka Nestrašila a Košťálka s ruskými soupeři | Foto: Reuters

Sborná získala do poloviny úvodní části dvoubrankový náskok díky gólům Antona Burdasova a Andreje Kuzmenka. V 16. minutě sice snížil Lukáš Sedlák, ale po 50 sekundách třetí třetiny vrátil Rusku dvoubrankový náskok Maxim Mamin, který pak v závěru při power play výsledek ještě zpečetil.

Rusové si upevnili vedení v Euro Hockey Tour s 13 body a mají náskok sedm bodů před Českem a Finskem.

"Myslím si, že celý zápas jsme měli velmi silné útočné pásmo, ale chybělo nám přesně to, co nám ukázali Rusové při prvních dvou brankách. Což byla pohotová střela, která byla schovaná za dobrou clonu hráče na brankovišti. To se nám půlku zápasu nedařilo. Když už jsme se k té hře dostali, tak už jsme jen dotahovali. Bohužel soupeř velmi zkušeně využil své šance a vyhrál," řekl Pešán po utkání v on-line rozhovoru s českými novináři.

Po šesti čtvrtečních debutech se dočkali proti sborné prvních startů v národním týmu také obránci Ronald Knot a Daniel Gazda, který z pozice sedmého beka naskočil v úvodu druhé třetiny, a Jan Mandát, jenž se zařadil do hry jako třináctý útočník.

Už po 47 sekundách měl český tým přesilovkou hru, když Judin fauloval Sedláka, který do utkání nastoupil poté, co duel s Finskem nedohrál kvůli zranění. Sborná se ale ubránila a v sedmé minutě ze své první nebezpečné akce otevřela skóre. Krátce po vyhraném vhazování Rusů využil clony před Willem Burdasov.

Za tři minuty po podobné situaci oklamal za pravým kruhem bránícího Šťastného Kuzmenko a střelu zápěstím k levé tyči zvýšil na 2:0. Pešánův výběr se následně ubránil při Sedlákově trestu a s jeho koncem trefil Ožiganov levou tyč.

"Klasicky jsme začali špatnými buly, takže stejně jako v minulém zápase (s Finskem) jsme začínali bez puku. To je pro nás problém číslo jedna. Přišlo mi, že oni dávali góly v pravou chvíli. Myslím, že jsme byli prvních deset minut lepší a oni dali góly," uvedl útočník Andrej Nestrašil.

Ožiganov se dostal do dobré pozice i ve 14. minutě, ale jeho bekhendový pokus gólman Čeljabinsku kryl. V čase 15:15 snížil Sedlák, který se střelou přes obránce Marčenka trefil přesně do pravého horního rohu Samonovovy branky. V osmém reprezentačním utkání si připsal už pátý gól.

V závěru úvodní části při Knotově vyloučení v oslabení prověřil ruského gólmana Kodýtek a Sedlákův průnik zastavil Antipinův faul. Po pauze v přesilové hře kryl Samonov Jaškinův pokus.

Češi se ubránili v oslabení tří proti čtyřem, když po Karnauchovově držení byl vyloučen ruskými sudími chybně i Lenc za nafilmovaný pád a o chvíli později šel pykat také Šustr. Největší šanci měl Voronkov, ale po bekhendovém blafáku minul.

Na druhé straně snahu o vyrovnání Radila a tísněného Nestrašila zmařil Samonov. Pešánův tým měl štěstí, že při tlaku sborné nenašla Voronkovova přihrávka před odkrytou brankou Karnauchovovu hokejku.

V úvodu třetí třetiny se ale prosadil po Čibisovově bekhendové přihrávce z rohu před Willem nekrytý Mamin. Českému výběru nepomohlo ke snížení Judinovo vyloučení ani šance Jaška, který po Mandátově pokusu u levé tyče nestihl puk doklepnout do odkryté branky. Stav se nezměnil ani při trestech Jaška a Košťálka, který faulem zmařil Sošnikovův únik.

Necelých pět minut před koncem fauloval Lakatoš unikajícího Zernova, který ale při trestném střílení ztroskotal na Willovi. V čase 57:08 v power play ukončil české naděje Mamin poté, co puk minul Mašín.

"Začátek nám samozřejmě trošku utekl, ale zbytek zápasu jsme měli šance a nehráli jsme špatný hokej. Bohužel se nám nepovedlo dát góly a být lepší v koncovce. Ale aspoň jsme si dokázali vytvořit tlak a víme, že můžeme takovým stylem hrát a dostávat se do šancí. Doufejme, že na tom dokážeme zapracovat, do dalších zápasů se to zlepší a podaří se nám dát góly," prohlásil obránce Andrej Šustr.

Rusko - ČR 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Burdasov (Samorukov, Ožiganov), 10. Kuzmenko (I. Morozov), 41. Mamin (A. Marčenko, Čibisov), 58. Mamin - 15. L. Sedlák (Lenc, D. Sklenička). Rozhodčí: Naumov, Romasko - Bersenjov, J. Judin (všichni Rus.). Vyloučení: 4:6, navíc Knot (ČR) 10 min. Bez využití. Diváci: 3000.

Rusko: Samonov - A. Marčenko, Rafikov, Ožiganov, Samorukov, D. Judin, J. Jakovlev, Antipin - Čibisov, Šipačov, Vladimir E. Tkačov - Burdasov, I. Morozov, Kuzmenko - Sošnikov, Zernov, Tolčinskij - Kadějkin, Karnauchov, Voronkov - Mamin. Trenér: Valerij Bragin.

ČR: Will - Šustr, Mašín, Knot, Vitásek, Košťálek, D. Sklenička, od 24. navíc Gazda - Jaškin, D. Kaše, Nestrašil - Radil, L. Sedlák, Lenc - Rousek, Jašek, Lakatoš - P. Zdráhal, Kodýtek, D. Šťastný - Mandát. Trenér: Filip Pešán.