reklama

Hráčů z NHL je mi líto, ale díky jejich absenci můžeme myslet na medaili i my, říká kapitán Erat

Martin Erat Martin Erat autor: Lukáš Caha
Hokejový útočník Martin Erat odlétá na svoji již čtvrtou olympiádu. Z té první si odvezl bronz a letos by podobný úspěch rád zopakoval. Tentokrát jako kapitán mužstva.

Zbývá několik hodin do odletu. Už pociťujete olympijskou atmosféru?

Ještě je přede mnou zápas ve Vítkovicích. Jsem hrozně rád, že to všechno časově stíhám i s funkcí ambasadora Olympijského festivalu v Brně. 

Vy jste v neděli proti Pardubicím nenastoupil kvůli tomu, že jste se necítil zdravotně nejlíp. Nepřemýšlel jste, že byste vynechal i dnešní zápas? 

Abych to uvedl na pravou míru, mluvil jsem o tom s Liborem (Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno - pozn. redakce) a opravdu jsem na tom nebyl dobře. Už v pátek v Jihlavě jsem to pociťoval. Libor mi řekl, ať si dám volno, abych si odpočinul a připravil se na olympiádu i na play-off.

Kometa si v neděli zajistila play-off. Jak se vám ten zápas sledoval?

Na začátku sezony pro nás bylo důležité, abychom se do té šestky vlezli. Teď ji máme zajištěnou a přemýšlíme nad variantami. Přede mnou je ale olympiáda, takže vrcholem extraligové sezony se budu zabývat až po ní.

Pro vás to bude již čtvrtá olympiáda…

Každá je specifická něčím jiným. Něco jsem si z toho českého hokeje vzal a teď mu to chci zase vrátit. Když mě oslovil trenér Jandač, tak jsem si chtěl vzít chvíli na rozmyšlenou. Před dvěma lety jsem se vrátil do Česka a chtěl jsem vyhrát extraligový titul. Teď je přede mnou další výzva - olympiáda a další titul. Dokud hlava chce, tak proč nejet.

Foto: V Brně roste olympijský park za více než 15 milionů. Návštěvníky z Prahy přiveze Raškův expres Foto: V Brně roste olympijský park za více než 15 milionů. Návštěvníky z Prahy přiveze Raškův expres Prohlédněte zde

Vozíte si z olympiád nějaké talismany? 

Z každé olympiády mám něco. Z Turína hokejku, se kterou jsem hrál, z Vancouveru rukavice… Pokaždé je to něco, co se mi zrovna líbilo. Letos přivezu určitě nějakého plyšáka, protože mám malé děti a bez hračky by to prostě nešlo.

Poprvé budete kapitánem reprezentace. Jak se na tuto roli těšíte?

Je jedno, s jakým písmenkem na dresu tam jedu. My chceme udělat úspěch. Jsem tam od toho, abychom do těch zápasů dali všechno. To je moje hlavní role.

Dokážete v kabině i zvýšit hlas?

To je mezi mnou a kabinou (úsměv).

Připravujete se na časový posun?

Ano, už asi týden. Je to stejné, když jsem přiletěl z Ameriky do Česka. Vždycky to zabere dva až tři dny, než se dáte dohromady.

Jak se stavíte k tomu, že na olympiádě budou chybět hráči z NHL?

Je mi jich opravdu líto, protože vím, jaké to je. Jsou to nejlepší hráči na světě a na olympiádě budou chybět. Hodiny se ale točí dál. Je možné, že díky tomu bude mít turnaj větší prestiž, protože šance jsou vyrovnané a i my můžeme myslet na úspěch.

Lang: Návrat do hokeje by mě nebavil. Všechno se moc analyzuje. Hlinka z toho vědu nedělal Lang: Návrat do hokeje by mě nebavil. Všechno se moc analyzuje. Hlinka z toho vědu nedělal Čtěte zde

Loni jste s Kometou slavil extraligový titul. Bylo by pěkné do Brna nyní dovézt ten olympijský, že?

Určitě. Oslava by to byla krásná. Pro celou Českou republiku by bylo neskutečné, kdyby se nějaký ten úspěch podařil.

Uplynulo už dvacet let od okamžiku, kdy čeští hokejisté vyhráli turnaj v Naganu. Pamatujete si, jak jste to prožíval?

Zrovna nedávno jsme na to s manželkou vzpomínali. Když jsme hráli čtvrtfinále s Amerikou, bylo nám patnáct šestnáct let. Seděli jsme na internátech a měli zamčený pokoj, abychom nemuseli do školy.

Zněla by vám tehdy představa, že budete jednou kapitánem národního týmu, hodně absurdně?

Vždycky jsem byl sebevědomý, ale tohle jsem si určitě nedokázal představit.

Plánujete v Pchjongčchangu navštívit i jiný sport než hokej?

Pokud bude čas, tak bych chtěl určitě vidět rychlobruslení, biatlon nebo curling. Na něm jsem byl v Kanadě a je to opravdu těžké.

Vyzkoušel jste si ho?

Ano. Bolela mě z toho třísla další dva dny (smích).

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde
reklama