Francie zlobila jen v první třetině. Češi po velkém obratu pokračují ve vítězné sérii

Aktualizováno 13. 4. 2018 21:36
Čeští hokejisté vyhráli v přípravě před MS třetí ze tří zápasů cyklu Euro Hockey Challenge. Ve Francii uspěli poměrem 5:2.
David Kaše přispěl k obratu ve Francii první reprezentační trefou.
David Kaše přispěl k obratu ve Francii první reprezentační trefou. | Foto: Milan Kammermayer

Amiens - Čeští hokejisté vyhráli první ze dvou utkání Euro Hockey Challenge proti Francii, kterou v Amiens porazili 5:2. Domácí sice vedli ještě po 34 minutách 2:0, svěřenci kouče Josefa Jandače ale stihli vývoj již do druhé přestávky otočit a navázali na dvě nedávná vítězství z Příbrami proti Švýcarsku.

Gólman Dominik Furch inkasoval dvakrát během úvodní dvacetiminutovky, kdy ho překonali Teddy Da Costa a Guillaume Leclerc. V čase 34:01 ale nastartoval obrat Matěj Stránský, už o 26 vteřin později vyrovnal David Kaše a ve 37. minutě se trefil David Tomášek. Výhru potvrdili zkraje třetího dějství David Šťastný a Andrej Nestrašil. Stránský, Kaše a Šťastný slavili první góly v národním mužstvu.

Výběr, v jehož čele byl jako kapitán útočník Birner, byl sice v úvodní třetině střelecky aktivnější, jenže strážce domácí branky Hardy se vcelku v poklidu zahříval a nemusel řešit příliš ošemetných situací. Až v páté minutě po skončení první přesilovky ho více prověřil Stránský.

Jenže pak si zkusili početní výhodu i Francouzi a pobyt Hanzla na trestné lavici zkrátil Da Costa, když parádní ranou nad Furchovo rameno otevřel skóre. Během následného vyloučení Nestrašila zahrozili v oslabení Birner s Hrbasem, ale Hardy přečkal poté i velkou šanci Nestrašila a místo vyrovnání zvýšil v 16. minutě důrazný Leclerc.

Další možnost měl ve druhé části Rech. Nestrašilova teč zblízka skončila nad a ve 29. Ritz pálil z mezikruží jen do Furcha. Chvilku nato zakončoval Pyrochta bez přípravy, ale Hardy se proti jeho střele stihl včas přesunout. Domácí gólman byl vzápětí bezchybný i při Tomáškově ráně a obrovské šanci Hanzla, ale sílící tlak českého výběru přece jen přinesl své ovoce.

V začínající 35. minutě Pavelkovo nahození tečoval Stránský a načal tak skvělou pasáž českého týmu. Kašeho parádní trefa do horního růžku znamenala vyrovnání. Poté měl dobrou příležitost Ordoš, ale obrat přinesl až důraz Tomáška, který skvěle úřadoval na brankovišti a dorážkou přidal třetí trefu.

Ve 42. minutě si Šťastný povodil Hardyho a snadno do prázdné branky zvýšil už na 4:2. Úsměvy na hostující střídačce pak zajistila kuriózní trefa Nestrašila, který vystřelil, kotouč se odrazil vysoko do vzduchu a zapadl za záda Hardyho, jenž vůbec netušil, kam mu zmizel z dohledu. Češi pak sice promarnili čtyřminutovou přesilovku, ale mrzet je to nemuselo.

Český tým čeká během přípravy před mistrovstvím světa v Dánsku ještě sedm utkání. Hned v sobotu nastoupí v Cergy k odvetnému duelu s Francií, který začne ve 20:45.

Zápas Euro Hockey Challenge v Amiens:

Francie - ČR 2:5 (2:0, 0:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. T. Da Costa (Rech), 16. Leclerc (Gallet, Texier) - 35. M. Stránský (T. Pavelka, Nestrašil), 35. D. Kaše (Moravčík, Birner), 37. Tomášek (M. Kaut, D. Sklenička), 42. D. Šťastný (A. Musil, Hrbas), 44. Nestrašil (M. Stránský). Rozhodčí: Barcelo, Gremion - Caillot, Douchy. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 2836.

Francie: Hardy - Besch, Auvitu, Gallet, Hecquefeuille, Janil, Chakiachvili, Manavian - Perret, Ritz, Guttierez - Leclerc, Texier, S. Treille - T. Da Costa, Bouvet, Rech - Raux, Berthon, Lamperier. Trenéři: Dave Henderson a Pierre Pousse.

ČR: Furch - Pyrochta, Jordán, T. Pavelka, Hrbas, D. Sklenička, Klok, J. Galvas, Moravčík - Nestrašil, R. Hanzl, M. Stránský - D. Kaše, Kousal, Birner - Orsava, A. Musil, D. Šťastný - M. Kaut, Tomášek, Ordoš. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.