reklama

Francouz ovládá statistiky celé KHL, ale jistou jedničkou Traktoru není. Nevadí, daří se nám, říká

Pavel Francouz. Pavel Francouz. autor: Milan Kammermayer
V KHL předvádí Pavel Francouz skvělé výkony, ale jistou pozici brankářské jedničky nemá. Statisticky

Göteborg - Pavel Francouz patří podle statistik stále k nejlepším gólmanům Kontinentální hokejové ligy, přesto se dělí v Čeljabinsku o starty s Vasilijem Děmčenkem, ačkoliv je play off na obzoru. Šestadvacetiletý gólman, který byl před příchodem do KHL tři roky neochvějnou jedničkou Litvínova, tuší, že do této situace ho dostalo především zranění kotníku ze září 2015.

Rozhodla první třetina. Češi na domácí Švédsko nestačili a prohráli 2:5 Rozhodla první třetina. Češi na domácí Švédsko nestačili a prohráli 2:5 Čtěte zde

Francouz je nejlepší v soutěži v úspěšnosti zákroků (95,3 procenta) a druhý v průměru obdržených branek na zápas (1,45). "Jsem samozřejmě rád, ale statistikám nepřikládám takovou váhu, protože nemusí ukazovat obraz té hry. Beru to s nadhledem, i když je samozřejmě příjemné, když se pohybujete na předních příčkách," řekl Francouz novinářům na Švédských hrách.

Statistiky post jedničky v Čeljabinsku nezaručují

Výborné statistiky mu nic nezaručují. I když v posledních utkáních chytal častěji než jeho konkurent, nadále se střídají. "Týmu se daří docela nad očekávání, tak proč ne. Je tam navíc to vnitřní nutkání chtít být lepší než ten druhý, to je asi z obou stran stejné. Týmu to může z té pozitivní stránky pomoci," podotkl Francouz.

S Děmčenkem vychází na profesionální úrovni. "Je samozřejmě znát, že nejsme z jedné země. Určitý odstup tam je, ale z toho profesního hlediska je to dobrý vztah. Dokážeme se podpořit. A víme, na čem jsme, žádná zášť v tom neprobíhá," uvedl plzeňský rodák.

Křivka výsledků Traktoru se pohybuje jako na vlnách. "Celkově dáváme málo gólů. Já prohrál v sezoně snad čtyři zápasy 0:1. Odehráli jsme i strašně zápasů s výsledkem 1:1 po základní době. Myslím, že v tom to asi je," přemítal Francouz.

Reprezentace prvně trénovala před Švédskými hrami: Hrátky s pukem i naganská pohoda Reprezentace prvně trénovala před Švédskými hrami: Hrátky s pukem i naganská pohoda Prohlédněte zde

"Občas to utlučeme na ty výsledky s nízkým skóre, ale kdyby se nám dařilo dávat více gólů, mohli bychom být ještě úplně jinde. I proto si myslím, že není špatné, když se střídáme, protože je to hodně psychicky náročné, když víte, že jedna dvě chyby mohou tým připravit o výhru," doplnil Francouz.

Zranění Francouzovi uškodilo

Kdo ví, jak by ale situace vypadala, kdyby si brzy po příchodu do nového působiště neporanil vazy v kotníku. Mistr extraligy s Litvínovem kvůli zranění odchytal v celé minulé sezoně jen 18 zápasů.

"To mi asi uškodilo hodně. Potýkal jsem se s tou nohou celou sezonu. Ale i to ke sportu patří a já se na to nijak nevymlouvám. Nechci ani nijak brečet, protože je to dávno za mnou. Jsem rád, že jsem zdravý. A víc si toho vážím," prohlásil Francouz.

Jandač čeká před Švédskými hrami už jen na hokejisty Sparty Jandač čeká před Švédskými hrami už jen na hokejisty Sparty Čtěte zde

Kotníky jsou pro gólmany v současném hokeji z jeho pohledu problematickou oblastí. "Chytání se za poslední tři až čtyři roky změnilo. I co se bavím s ostatníma klukama, co chytají, tak mají s kotníky trošku problémy. I v NHL jsou gólmani dost zranění. Bude zajímavé sledovat, jak to bude v nejbližších letech," uvedl Francouz.

"Dříve nejvíce trpěla kolena, teď je to více na kotníky, jejichž zatížení je extrémní. Snažím se dělat různá kompenzační cvičení a předcházet problémům, abych zůstal zdravý," popsal Francouz.

I kvůli zranění je výrazně opatrnější. "Vyhýbám se takovým věcem jako například fotbalu, abych to zbytečně neriskoval. Dělám si své věci a musím říct, že na ledě je to dobré. V zápase už o tom nevím vůbec, tam je člověk v takovém adrenalinu, že i kdyby to tam viselo jen na vlásku, tak do toho půjde," smál se Francouz.

V sobotu se postaví Finům, s nimiž na Channel One Cupu prohrál 2:4. "Doufám, že se nám podaří tentokrát zvítězit. Věřím, že tenhle tým na to sílu má," prohlásil Francouz, jenž se dostal na led nečekaně brzy už po první třetině čtvrtečního zápasu se Švédy, kdy za stavu 0:3 střídal Jakuba Kováře.

Po utkání spolu vše rozebrali. "Bavíme se spolu hodně a probíráme spolu úplně všechno. Myslím, že to je dobré i proto, že na to nebyl sám a mohli jsme si o tom promluvit," řekl Francouz.

reklama